INQUISITION-Nefarious Dismal Orations (CD-2007, No Colours Records)

Cesty black metalu mohou být různé. Norské, finské, švédské, české, ukrajinské… Z tohoto výčtu vyplývá, že „černému stylu“ se vždy nejvíce dařilo v Evropě a kdybychom měli v metalových encyklopediích najít nějakou zásadní blackmetalovou kapelu z jiného kontinentu, museli bychom se do vyhledávání řádně ponořit. V posledních letech však např. kanadská „černá scéna“ začíná produkovat vskutku pozoruhodné nahrávky, a to samé se dá říci o divokých sebránkách z Jižní Ameriky. A právě kapela (nebo dnes už spíše projekt) INQUISITION pochází přesně z těchto končin. V roce 1990 ji založil kolumbijský pekelník Dagon, který se však následně přestěhoval do USA, kde posléze vznikly všechny zásadní nahrávky, včetně aktuálního opusu „Nefarious Dismal Orations“, na kterém se kromě Dagona podílel ještě jeho parťák Incubus. Aktuální nahrávka je jednoznačným symbolem ZLA! Pentagramy a obrácenými kříži se to na obale jen hemží. Podobná témata samozřejmě nejsou v black metalu ničím výjimečným, a proto se INQUISITION zařazují do početného zástupu odpůrců všeho svatého. Naštěstí hudební produkce není až tak „šedivá“. Dvojice hudebníků produkuje ničím nefalšovaný black metal, ovšem nejedná se o žádný nedopečený bochník chleba. Hodně překvapivým zjištěním je fakt, že zvuková kvalita je vcelku na dost vysoké úrovni.

Původně jsem očekával spíše undergroundový zvuk, ale nahrávka mě jednoznačně vyvedla z omylu. Naopak některé skladby znějí až nečekaně „čitelně“, žádná nepřehledná kytarová „vánice“ se nekoná, což je s ohledem na celkovou image nahrávky docela překvapení. INQUISITION se navíc snaží svou hudbu zpestřovat různými snadno zapamatovatelnými prvky, téměř v každé skladbě naleznete nějakou zvláštní pasáž, umocňující kouzlo celku. Předně jde o zpomalené proudy, ve kterých kytara předvádí téměř monotónní kouzla. Na tyto „korálky“ jsou následně navlečeny nosné riffy, jejichž údernost připomene norské krále SATYRICON. Např. skladba „Strike Of The Morning Star“ je ovlivněna norskými jedničkami možná až moc. Na druhou stranu se však jedná o vskutku podařenou skladbu, přinášející do black metalu dnes velmi populární špetku klasického rock’n rollu. Další tváří INQUISITION jsou pomalé a táhlé skladby, sázející především na atmosféru.V této pozici mě osobně kapela přesvědčuje mnohem více. Proto třeba skladbu „Where Darkness Is Lord And Death The Beginning“ považuji za jednu z nejlepších na tomto počinu. Velmi zajímavou součástí této vysoce nadprůměrné skládanky je Dagonův chorobný vokál, působící spíše jako nástroj k recitaci. Slovo zpěv by bylo na tomto místě hodně odvážné. Nicméně i tento způsob šíření pekelných slov do hudby překvapivě dobře zapadá. INQUISITION mají zkrátka své priority dobře určené a mně nezbývá nic jiného, než na jejich hru přistoupit. Domnívám se, že fandové melodičtějšího black metalu by měli být s touto nahrávkou jednoznačně spokojeni.

Pro úplnost však dodávám, že toto album vychází v limitované edici tisíce kusů, a proto by si případní zájemci měli pospíšit. Mám totiž pocit, že album „Nefarious Dismal Orations“ nebude na dně undergroundových šuplíků ležet věčně. V rámci black metalu hodně povedené dílko. INQUISITION mají zkrátka jasně vytyčené branky svého „černého slalomu“. Dobře už vědí, po jaké sjezdovce se spustit ze svahu a pokud jejich hudební nápady budou příště ještě o trochu košatější, můžeme se dočkat ještě o něco lepších nahrávek.

ALL

http://www.myspace.com/inquisitionusa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *