INGROWING – Heads Or Tails (CD/EP – 2012, Bizarre Leprous Production)

Nevím, jak je to možné, ale stále se mi nějak nedaří dostat Vlakina k rozhovoru pro R.U.M. zine. Poslední stopa INGROWING v našem mediu je už hezky fousatá, stačí si proklepnout r.u.mácký archív. Nechci se křižovat, ale v mých očích je stále nejoblíbenější deskou Jihočechů hned úplně ta první. „Cyberspace“ mi zkrátka přirostla k srdci naprosto nehorázným způsobem a všechno další od INGROWING bylo už jen to další. Nicméně kapela samotná se za roky tvrdé dřiny vypracovala v naprosto zásadní grindový spolek, alespoň tedy co se tuzemské scény týče. Taktéž přesah jejich tvorby do zahraničí není vůbec zanedbatelný, vždyť kolik metalových kapel od nás má ve světě takové jméno? Ale pojďme řešit další otázku…

Jak je to tedy s Vlakinovci v současnosti? Pokud jste tvorbu jihočechů nesledovali až tak pečlivě, vězte, že v průběhu loňského roku vtrhli znovuzrození INGROWING na metalový market s miniEP „Heads Or Tails“, které mi v balíku recenzovaných CD malinko zapadlo, ovšem toto nedopatření nemá vůbec co dělat s celkovou kvalitou nahrávky. Od dob skvělého debutu nevydali INGROWING lepší nahrávku! Razantní tah na branku měli Vlakin a spol. vždycky, ovšem jakási přidaná hodnota pikantnosti v posledních letech přecejen chyběla. Nechci si hrát na kdovíjakého prognostika po první bitvě, ale aktuální sestavě INGROWING to neskutečně šlape (Vlakin – basa, vokál, Eddie-kytara, Rob-kytara, Jurgen-bicí). Ne že by snad kapela odhodila tradiční hudební vizáž, to rozhodně ne, ale nové skladby obsahují kromě tradičních ingrediencí také další žánrové škrty, jejichž účelnost je s ohledem na vitalitu materiálu naprosto zásadní.

„Soul Guide“ patří mezi tradiční otvíráky, vysoce a především rychlostně masakrující, přičemž Vlakinův growling i po těch letech řádně nazlobený. Prvním vrcholem „mini-počinu“ přichází s černě rock’n grindovou chytlavicí „Blackmail“, ve které si INGROWING vyzkoušeli smrádek mocných ENTOMBED, nicméně o nějakém bezduchém kopírování nemůže být vůbec řeč. Hovořit se dá pouze o jakémsi skrytém odkazu, jehož síla tkví hlavně v pikantním přenesení odkazu, jež si kapela pochopitelně přizpůsobila dle svého nejlepšího uvážení. Nevím, jestli hoši mezi sebou vedli nějaké obšírnější diskuse, ovšem pravdou je, že noví INGROWING mají zřejmě zálusk na mnohem pestřejší kompozice, což osobně kvituji s velkým povděkem.

Kupříkladu pomalejší song „Aetherequiem“ jakoby vůbec nepatřil do arsenálu jihočeských muničních skladů, pokud si dobře vzpomínám na všechny počiny INGROWING, tak žádný z nich neobsahuje skladbu, která by se právě tomuto příspěvku nějak zásadněji podobala. Naopak logickým opakem mých předchozích slov je finále v podobě coveru „If The Truth Be Know“ od nepřemožitelných NAPALM DEATH. INGROWING tímto počinem jednoznačně ukázali, že do starého železa rozhodně nepatří. Pokud se vydají obdobnou cestou jako na tomto „ípku“, nemám o jejich budoucnost vůbec žádné obavy.

ALL

http://bandzone.cz/ingrowing

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *