IN TWILIGHT’S EMBRACE – The Grim Muse (CD-2015, Arachnophobia Records)

The Grim MuseHudební svět je přeplněn kvalitní hudbou. Mnozí mohou sice namítat, že kvantita přináší i řadu totálních stupidit, to jistě ano, ovšem když se posluchač bude pečlivě pídit, alespoň v jedné zemi nalezne kapelu s pořádným potenciálem. Když si potom vezmu za příklad naše severní sousedy, je nad všechny pochyby jasné, že těch schopných part je v Polsku převeliké množství. V dnešní době snad ani nelze mluvit o úspěchu, když kapela dosahuje výborných kvalit, neboť i za eventuální jedničky existuje dalších šest stejně schopných alternativ.

A právě takový je osud/úděl i polské skupiny IN TWILIGHT’S EMBRACE, jejichž třetímu řadovému počinu se nedá absolutně nic vytknout, ba co víc, album „The Grim Muse“ představuje grandiózní nirvánu v oblasti melodického death metalu. V rychlejších momentkách však hudba zabíhá až do blackmetalových koutů, přičemž velmi rafinovaný postoj k tomu všemu zachovávají hlasivky vokalisty Cypriana, jež stojí přesně na pomezí obou prolínajících se subžánrů. Aby toho nebylo málo, místy lze zaslechnout i thrashmetalová značení, jako je tomu např. ve skladbě „Der Hellseher (I Have a Dream)“. Tato místa jsou ale spíše výjimkou, byť tedy občas vyplují na povrch. Když jsem si tak tvorbu IN TWILIGHT’S EMBRACE snažil sám pro sebe škatulkovat, došel jsem k závěru, že jejich hudba je takovým hodně dobrým mixem severského dua AT THE GATES/DISSECTION. K prvně jmenovaným se potom váže docela pikantní výstřednost, neboť hned dvě skladby („No“, „The Grim Muse“) podpořil svým osobitým projevem právě Tomas Lindberg, čímž přitažlivost kolekce pochopitelně vyostřil.

In Twilight's Embrace

Nicméně i bez přihlédnutí k tomuto magnetu se jednotlivé skladby mohou pyšnit reprezentativní porcí světlých momentů a mě samotného ani nenapadá, kterou ze skladeb bych měl nějakým způsobem nadsadit nad ostatní. Velkou porci sentimentu však ve mně vyvolává skladba „Liepaja“, jejíž text patrně vypráví příběh o návštěvě tohoto přímořského města v Lotyšsku. Jelikož jsem toto místo sám navštívil, chovám k němu také solidní porci zážitků a do jisté míry rozumím i atmosféře samotné skladby. A když už jsem zmínil onu atmosféru, tak v podstatě celou nahrávku zakrývá takový prazvláštní „obal“. Jako kdyby byla celá kolekce záměrně zastřena nepopsatelně zvláštním druhem mlhy, neboť na první poslech na mě tvorba IN TWILIGHT’S EMBRACE příliš nezapůsobila. I z toho důvodu jsem CD odložil, naposlouchával jsem jiné kapely, ovšem po návratu mi nezbylo nic jiného, než si posypat hlavu popelem. „The Grim Muse“ zkrátka zahrnuje spojení švédského zvuku s polským rukopisem, jehož bezbožné notifikace jsou už dostatečně rozpoznatelné. Bratři se zkrátka mohou dost dobře opřít o žánrové ikony, nemluvě o talentovaných hordách z undergroundových sfér. Přesně mezi ně patří i IN TWILIGHT’S EMBRACE!

„The Grim Muse“ doporučuji všem milovníkům deathmetalové melodiky. Pokud v něm máte rádi trochu toho blackového mrazu, název kapely si do svých deníčků rozhodně poznamenejte. Jak jsem už výše uvedl, svět kapelami přetéká. Když IN TWILIGHT’S EMBRACE přehlédnete, svět se vám nezboří, to je pravda. Ale na druhou stranu, proč propásnout nahrávku takových to kvalit? Je to tedy na vás! Když už nevyhodíte peníze za produkt od neprovařených Poláků, alespoň si „The Grim Muse“ pusťte pod touto recenzí. IN TWILIGHT’S EMBRACE jsou kapelou budoucnosti!

ALL

https://www.facebook.com/intwilightsembrace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *