HEOROT

Finské metalové podzemí je doslova přeplněno spoustou kvalitních kapel. Dokonce mám pocit, že nějaká význačně slabá kapela ze Skandinávie prostě neexistuje. O to je to všechno horší. Dneska už totiž nestačí poslouchat “dobré” kapely, ale právě ty výborné – zkrátka takové, které svou osobitostí dokáží vystoupit ze stínu. Velkou šanci mají také HEOROT, ambiciózní barbaři ze severu, kteří se svým debutem “Ragnarök” rázně zapsali do podvědomí všem příznivcům těžkého-pohanského-kovu! Na mé otázky odpovídal kytarista a zpvěvák v jedné osobě – Timo „Tipi“ Nokelainen…

Přijmi upřímné pozdravy z Česka! Co je nového ve vaší zemi a samozřejmě u tvé kapely HEOROT?
Hails! Tady je vše v nejlepším pořádku. Tma jak v pekle a nekonečné sněžení. Co se týče HEOROT, tak v tichosti dokončujeme nové album, o kterém se toho dozvíte víc, až k tomu bude vhodná doba. Některé věci chceme udržet v tajnosti do posledních chvil.

U nás zatím nejste příliš známí. Zkus ve zkratce popsat fungování HEOROT…
HEOROT je finská viking metalová kapela, kterou v roce 2002 založil Teemu ”Modsognir” Ollikainen, který však už není mezi námi (R.I.P.). Nerad o těchto věcech mluvím…

OK, pojďme tedy jinam. Pozoruhodným dílkem je vaše logo. Kdo je jeho autorem?
Naše logo vymyslel právě Temu. V šuplíku ho měl už delší dobu. Později jsem tento návrh předložili Sami Vitikainenovi, který ho nakreslil.

Aktuální CD „Ragnarok“ patří k nenápadným, ale velmi zajímavým přírůstkům na finské metalové scéně. Co bys nám o něm mohl prozradit? Mně osobně asi nejvíce zaujal pozoruhodný zvuk…
Album „Ragnarok“ bylo nahráno v naší zkušebně, a proto se mi příliš nechce komentovat výsledný zvuk, a nebo tedy myšlenku, která se k výslednému zvuku blížila. Nahrávání bylo poměrně levné a „domácí“, ovšem naštěstí máme Tonmiho Lillmana, kterému se velmi povedl mix desky, což byl také důvod, proč tuto nahrávku můžeme považovat za skutečně oficiální. Jinak, čistě podle mého názoru, náš zvuk ve své podstatě popisuje svět jako studené a brutální místo.

Zajímáš se o recenze, případně hodnocení, která se k „Ragnarök“ váží?
Na albu jsou zaznamenány písně, které jsme tvořili pět let. Prakticky všechny se objevily na předchozích dvou demech, jež byly vcelku překvapivě přijaty v recenzích. Nic jsme si však od toho neslibovali. Pak však přišla neočekávaná nabídka Stygian Crypt Productions z Ruska, která nás sama kontaktovala. Že to tak dopadlo, jsem nakonec moc rád. Také jsem rád, že se ti album „Ragnarok“ líbí, ale mohu tě ujistit, že album následující bude ještě lepší. A ještě k těm recenzím. Ty ze zahraničí jsou i nadále velmi příznivé, ovšem totéž se nedá tvrdit o Finsku. Tady přijetí nebylo tak nadšené. Doma nás zkrátka příliš kladně nehodnotí. Snad se to v budoucnu všechno změní.

Jakou má dle tvé soudu album atmosféru?
Atmosféra „Ragnaröku“ je třeskutá a vzteklá, ale také obsahuje spoustu melancholie. Hodně však záleží na každém posluchači a jeho fantazii. Za tímto účelem jsme také jednotlivé skladby komponovali. Dost možná jsou takovým zrcadlem našich myslí, ovšem jak už jsem uvedl výše, hlavní je především fantazie posluchače.

Nemohu se nezeptat na texty písní, které jsou ve vaší mateřštině. To víš, pro Čecha je finský jazyk velkým oříškem :-)…
Texty na „Ragnarok“ jsou převážně prací Teema. Zavedou posluchače do světa Vikingů a Trollů. Částečně se jedná o vyprávěný příběh, který také do jisté míry odpovídá na otázky náboženství. Dva texty jsem na albu napsal také já, samozřejmě s cílem přiblížit se celkovému konceptu a také atmosféře.

Deska pro někoho možná překvapivě vyšla u ruského labelu Stygian Crypt Productions. Jak jste s jejich prací spokojeni? Vyjde i další nahrávka u stejné firmy?
Dosud jsme se úplně přesně nedomluvili na další spolupráci, ovšem je velmi pravděpodobné, že v ní budeme pokračovat. S prací Stygian Crypt Productions jsme totiž velmi spokojeni, ovšem co ukáže budoucnost, to se ještě uvidí.

Doslova magickou moc mají skladby s čistým vokálem, který je opravdu prvotřídní. Doufám, že ho budete využívat i v nových skladbách…?
Mám stejný názor jako ty. Čistý zpěv se mi na „Ragnarok“ také moc líbí a mohu tě už teď ubezpečit, že čistý zpěv se objeví i v nových skladbách a dost možná i ve větší míře.

Co vás nejvíce přitahuje na skandinávské mytologii? Pro mě je asi nejhezčí vidět vaši krásnou přírodu v kombinaci s hudbou…
Tak samozřejmě… ovšem nejde jen o mytologii jako takovou, ale také o jakýsi dialog mezi člověkem a přírodou. Všeobecně se říká, že Finové jsou spíše melancholičtí, což se skutečně shoduje s mojí povahou. Na druhou stranu je právě toto aspekt, jež je zároveň zdrojem inspirace. Na prvním místě je však příroda a nezbytný respekt k ní.

Zajímáš se o historii a mytologii ostatních národů?
Sbírám různé druhy starobylých nástrojů a to je takové mé hobby. Jinak jsem několikrát navštívil besedy, specializující se na historii cizích zemí.

Promo fotky HEOROT jsou velmi drsné. Můžeš prozradit, co mají vaše fotky představovat?
Ha, ha, pokud máš na mysli obrázky na našich webových stránkách – tělo, krev, lesy a jezera… tohle všechno jsou mé představy, jež mají symbolizovat můj pohled na život a primitivní věci, které stály na úplném počátku světů.

Polovina HEOROT je také aktivní v projektu VIGRID. Můžeš mi říct něco o jejich činnosti?
VIGRID je kapela vedená Antti Ojalehtem, členem HEOROT. Spolu s ním tak ještě působí Mikko a Jani (též HEOROT), kteří také nahrají následující album. Další věci bych však nerad prozrazoval. Nech se překvapit v příštím čase…

Metalová scéna je nyní přeplněná pagan metalovými nahrávkami a někdy je opravdu složité se v té hromadě muziky zorientovat. Sleduješ nějak hlouběji dění v metalovém undergroundu? Osobně si myslím, že finská scéna patří k těm nejlepším vůbec…
Abych se přiznal, tak zahraniční metalovou scénu příliš nesleduji. Jinak tady ve Finsku máme samozřejmě spoustu skvělých kapel. Mně se nejvíce líbí MOONSORROW a TURISAS. Z těch ostatních zemí se mi vybavují např. FALKENBACH, ELUVEITIE a hodně mám rád staré BATHORY.

Jsi spokojen s životním stylem ve Finsku? Kde jsou dle tvého soudu nejkrásnější místa ve Finsku? Já jsem byl pouze v Helsinkách a město mě opravdu dostalo…
Ve Finsku jsem šťastný. K těm Helsinkám… Je to největší město ve Finsku a je docela jiné než ostatní finská města. Je to skoro jako země uvnitř země. Pokud sem někdy budeš cestovat, rozhodně nesmíš vynechat Laponsko. Je tu úžasná krajina, kde mimochodem žije hodně čarodějnic. Rozhodně to stojí za návštěvu – zkus to! Když tak nad tím přemýšlím, tak třeba já toho o Česku příliš nevím. Možná budu znát nějaké české kapely anichž bych věděl, že pocházejí právě od vás.

Existuje nějaké finské přísloví či idea, která je ti blízká?
Nemůžeš vyhrát válku tím, že sníš králičí jídlo!

Tak to je skutečně originální! Teď ale zpět k HEOROT. Máš už představu, jak bude vypadat vaše další album?
Naše nové album bude dost dobré a ještě lepší než to předchozí, uvidíš! Máme o něm jasnou představu a také jsme už o dost zkušenější, než v době, kdy jsme sestavovali skladby pro „Ragnarök“. Jediné, co však mohu teď prozradit, je naše představa o zvuku, který bude tentokrát o něco říznější. Co se týče otázky tématiky, tak ta bude prakticky obdobná jako dříve. Budeme dále prozkoumávat témata, o kterých jsme se již spolu bavili. Jinak v současné chvíli jsou členové HEOROT velmi zaneprázdněni všemi druhy soukromých projektů, ovšem hned jak bude v našem táboře něco nového, dáme to vědět do širého světa. Taktéž bychom chtěli všem našim příznivcům nabídnout už dopředu nějaký vzorek z naší nové tvorby.

Vyčerpávající! A úplně nejbližší plány jsou…
Můj nejbližší plán je takový, že se chystám do baru. Co se týče dlouhodobého horizontu, tak je to jednoznačně tvorba kvalitní hudby. To je cíl pro mě, tak i pro ostatní.

Moc děkuji za rozhovor a na další nahrávku se již teď velice těším!
Také děkuji za rozhovor! Pamatujte vždy na náplň vašich prázdných rohů!

ALL

http://www.heorotband.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *