HEIDEN-Era (CD-2007, Blood Fire Death Productions)

Nečekaný vývoj nabrala tuzemská formace HEIDEN. Na předchozím albu „Tinne“ jsme mohli tuto kapelu nalézt v jakémsi polovičním stádiu pagan metalového vývoje, ovšem novinka „Era 2“ jakoby razantně podškrtla čáru za minulostí. První velkou změnou (a pro někoho určitě překvapivou) je výměna domovského labelu Naga, za německou firmu Blood Fire Death productions a představte si, že HEIDEN jsou teprve druhou hordou, která za kotvila v jejich stáji. K výměně vydavatelství se však pojí především vývoj hudební a ten je na novince patrný hned z několika málo vteřin poslechu.Hned od prvních chvil se zřetelně projevuje odklon od pagan metalu, a to do prostoru moderního black metalu, jehož cesty směřují až téměř k hranicím rock´n rollu. Uff, doufám, že jsem mnohé čtenáře nešokoval….hned tedy vysvětlím, co jsem těmto slovy měl namysli. HEIDEN se totiž jakoby vydali cestou skladby „Fuel For Hatred“ od SATYRICON a pod rouškou tohoto hudebního vývoje, nastartovali svůj vlastní motor.Ovšem ještě mnohem více bych si jejich tvorbu dovolil přirovnat kapelu k estonské sebrance LOITS, která svůj „černý kov“ nazývá „flak´n rollem“. Je však neuvěřitelné, že se HEIDEN k této kapele přiblížili i kytarovým zvukem, a proto např. skladba „Proxma Centauri“ by klidně mohla figurovat na jejich posledním albu, „Vere Kutse Kohustab“.

Nicméně atmosféra skladeb je přece jen poněkud jinde, a to je určitě dobře. Úvodní skladba „Ledarium“ spojuje mrazivou atmosféru s chytlavými kytarovými riffy a překvapí především absolutně nečekanou veselou vyhrávkou, oddělující vždy sloku a mocný refrén. Když už jsem výše zmínil zimu a chlad, tak právě symbolika těchto slov provází prakticky celé album, nelze však zapomenout na další důležitý aspekt a tím je oheň, dodávající konceptu více života a svěžesti.Čistým příkladem je skladba „Lid severu“, jejíž atmosféra je naprosto nepřekonatelná a mě osobně poprvé naskakuje husí kůže. Ústřední skladbou alba je však rozvleklá sága „Pod železnými křídly hvězd“. Démonicky zní především black metalový vokál, kloubící se s jemným magickým vyšeptáváním. A právě zjemňující pasáže se v rukou kapely najednou ukazují jako největší devíza. Něžnost a přitom údernost v jednom (viz. „Putování noční“).

„Era 2“ je naprosto profi album, má svojí tvář a velmi svojskou image. Přitom nepodléhá žádným zbytečným klišé, zkrátka je cítit, že HEIDEN mají jasnou vizi, kterou se rozhodli rozvíjet (a já věřím, že ji ještě rozvíjet v budou). Rozhodujícím faktorem, stavějící nahrávku nad hranice nadprůměru je výsledný zvuk. Album opravdu „hraje“ a sázka na studio Shaark se ukázala býti správnou. Po HYPERBOREAN DESIRE a jejich albu „…v kruhu Veškerenstva“, další povedená vlaštovka v našich luzích a hájích.

ALL

http://heidenhorde.com/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *