HARMONY BAY – Jestli to strávíš (demo CD-R, 2004)

harmonybayPři prvním poslechu Harmony Bay mě napadla tři přirovnání, a to Pražský Výběr (především v rozjezdu skladeb a pak část ve skladbě „Koroptví tání“), potom projekt Fantomas šílence M. Pattona a spol. (třeba hned v úvodu první „Za mlhou“ nebo „Lodyha“), a jako třetí filmová hudba. Nevím přesně proč ta filmová hudba (ani ke kterému filmu), ale nemohu si prostě pomoci – některé pasáže bych si dovedl ve filmu představit. Dohromady nám to dává pestrou mozaiku, jen co je pravda. A pestrá hudba Harmony Bay tedy rozhodně je. A podle mě prvoplánovitě – tedy je to jedna z hlavních snah obou pánů hudebníků. A snaha je to velice chvályhodná, ale co hlavně – padla na úrodnou půdu. Ve spojení s nasazením, umem, nápady, chutí a odvahou objevovat a zkoušet nové, zní všech šest pecek od Harmony Bay zatraceně neotřele. Jak snad vyplynulo z výše napsaného, jde o celkem vydařený výlet přibližně z pobřeží metalu do značně divokých vod avantgardy a experimentů. A tenhle výlet dopadl podle mého vkusu hodně dobře, i když zdaleka ne asi každý pochopí „ukrytou krásu“ tohohle díla, ve kterém mimo klasických nástrojů uslyšíte i relativně jednoduše, ale ohromně účelně zapracované samplíky. Jediné, na čem bych zapracoval, jsou texty – pánové, opravdu je nechápu…

Pardon. Ale předpokládám, že textová spojení používaná Harmony Bay jsou součástí experimentu, a tak se s tím budu muset holt smířit. Zato v podání oněch pro mě trochu nepochopitelných textíků je ale další přednost Harmony Bay – opět ne jen náznaky, ale i široké využití škály možností lidských hlasivek a přitom to zní neotřele a ohromně splňuje účel – udržet posluchače v pozornosti a střehu od začátku do konce CD a neustále mu předkládat zvraty. Při tom všem ale snaha Harmony Bay nevyznívá ani trochu křečovitě.

Zkrátka jako muzikanty a hudební skladatele vás, borci, musím hodnotit vysoko, ale vašeho textaře ne toliko – pardon, ale ty „pochopitelnější texty“ by snad i získali o nějakého posluchače na vaší stranu víc. Tak jak jsem to teď napsal vyznívá textová tvorba jako nějaká snůška bludů – no, tak abych to uvedl na pravou míru: nejsou mi příliš jasná některá slovní spojení (jednoduše je mi utajeno, co tím básník chtěl říci). Nicméně jako celek na mě CD „Jestli to strávíš…“ působí jako značně chutná porce o šesti chodech („Za mlhou“, „Matouš spletenec“, „Koroptví tání“, „Lodyha“, „Žbluňk“ a „Výhoda marmelády“). Ale (bohužel asi) jen pro vytříbené labužníky a znalce chutí.

MareK

kontakt : Petr Šťáva, Hálkova 9, 586 03 Jihlava, +420 777 617 584
www.sweb.cz/harmony.bay, harmonybay@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *