HARMONY BAY – Bezcharakterní šprým idiomiasmatického koníka (CD-R – 2009)

DSC07683Bubeník gravYY nedávno odpovídal v naší rubrice „ABC UG“ skutečně na ledacos. Ve zkratce také došlo na aktuální CD s překrásným názvem „Bezcharakterní šprým idiomiasmatického koníka“. Po týdnu mi však dorazila ještě jedna zajímavá charakteristika:

Bezcharakterní Šprým Idiomiasmatického Koníka není pojat „klasicky“ jinak u YY, že? 🙂 ) jako (hudební) album, nýbrž prostě jako „Dílo“ jako celek. Jsou na něm ukryty 4 nové šlágry, ke každému šlágru je následně odrecitován příslušný Příběh – text k dané Části Hudby (skladby), který je v daných Částech Hudby „odzpíván“, avšak v recitaci přeložen pouze do češtiny a podpořen lehkým hudebním podkladem, který se při pozornějším poslechu vztahuje též k příslušné Části Hudby. Chtěli jsme tímto připomenout relativní důležitost i této stránky naší tvorby a pomoci posluchači lépe proniknout do vyslovovaných myšlenek….:) Jako třetí důležitá součást Díla se na CD nachází videoklip, který kromě „klasického“ důvodu pro tvoření klipu byl přidán jako jakési vodítko a „nápověda“ pro uchopení správné „struktury“ daného šlágru… ;-)“

S kapelou HARMONY BAY jsem se poprvé setkal až při poslechu tohoto počinu, byť pravidelný čtenář si o HARMONY BAY mohl přečíst na stránkách R.U.Mu již v minulých letech. Kolega Gory byl z jejich tvorby vždy nadšen! :). Po čase tu však máme dvojici šílenců s novou fošnou, která je na české poměry skutečně nevšední hudební pochoutkou. V úchylných skladbách se skrývá milión hudebních stylů, použity byly stovky zvuků, nehledě na hudební nástroje. Pokud se někdy někde objeví náznak melodie, okamžitě je převálcována něčím dalším. Hudba HARMONY BAY zkrátka vyžadují pozorný poslech, ovšem pokud patříte k fanouškům „klasických“ skladeb, tak raději na tuto recenzi zapomeňte.

hhDeska je určena výhradně fanouškům Mika Pattona, neustálým hledačům něčeho nevšedního a originálního. A co si budeme nalhávat, třeba hned úvodní skladba „Palindrom lučního koníka“ je hodně inspirována MR. BUNGLE, přičemž ty následující jsou ještě mnohem psychotičtější. Vrchol blažené šílenosti je však spjat s finálním kouskem „Indiomiasma“, která kromě hudebního úvodu obsahuje také čtyři mluvené (surrealistické) povídky. Některá slovní spojení jsou skutečně HUSTÝ :). Při těchto žvástech typu: „bezcharakterní vzduchoprázdno z demolovalo nadšení obávat se“ se člověk (i bez humoru) musí válet smíchy. Problém však přichází při opakovaném poslechu, kdy je posluchač se závěrečnou tečkou již seznámen a má tendenci vypínat nahrávku už po ukončení „hudebna“. V tomto ohledu to HARMONY BAY malinko přehnali, i když rozumím myšlence o zachování celistvosti celého konceptu.

Po stránce muzikální však skutečně nemám co dodat. Podobných hudebních uchyláren není nikdy dost. MR.BUNGLE jsou už dávno u ledu, FANTOMAS nyní malinko jinde, CARNIVAL IN COAL se rozpadli, takže? Čistá jízda pro HARMONY BAY může začít! Na můj vkus by to však chtělo skutečně „delší“ album, ale třeba se ho někdy v budoucnu dočkáme.

All

www.harmony-bay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *