HAKKA MUGGIES – MDCCXLVI (CD-2016)

MDCCXLVIHAKKA MUGGIES? Kapela, uskupení, komunita? Ani jedno, ale možná všechno dohromady. Před časem jsem o nich napsal, že se v jejich tvorbě prolínají lidové melodie z Irska, Skotska, Bretaně, jež jsou následně prezentovány v kombinaci s rockem, punkem a částečně i metalem. Ano, v tomto ohledu zůstalo všechno při starém, možná těch nových pramenů je přece jen o něco víc, ale to už je pochopitelně věc názoru. Co HAKKA MUGGIES nelze upřít, to je rozhodně jedinečnost a osobitost, alespoň tedy v rámci tuzemské scény. Pokud bych měl skupinu (no, tím úvodem jsem si dost naběhl) k nějaké známější formaci alespoň trochu přirovnat, patrně by to byli CRUACHAN. Našinci ovšem využívají pro své písně českého jazyka, a přestože je to umělecky táhne k britským ostrovům, nelze v jejich tvorbě ignorovat určitý podíl slovanského feelingu.

Novinkové album poté přináší další originálním příběh, jehož obsahovost je znovu výjimečná, vzrušující a taktéž docela zapeklitá. Nicméně samotnou story vám nyní převyprávět nebudu, neboť byste byli ochuzeni o osudy jednotlivých postav a pochopitelně i pointu. Nyní se spíše zaměřím na produkt jako takový a s ním spojenou kvalitu. Hakka coverPřiznávám, když mi CD dorazilo domů, byl jsem po rozbalení příjemně šokován. Disk je zabalen do luxusního a nesmírně obsáhlého digipacku (tohle jsem naposledy viděl u CD BRATRSTVA LUNY) a třešničkou na dortu je potom i graficky korespondující „fleška“, na které se nachází kompletní diskografie v mp3 a dále také šablona s postupem, kterak si vyrobit vlastní triko s logem HAKKA MUGGIES. Zkrátka fanoušek toho v rámci novinkového počinu dostane do ruky dost a dost a je rozhodně skvělé, že band nepodporuje jen povrchní zábavu, ale rád se noří „pod zemský povrch“. Taktéž mě velmi pobavilo motto: „Klidně si to kopírujte, půjčujte a šiřte, budeme rádi!“ Je vidět, že kluci a holky mají své divadlo na první místě a nějaká ziskuchtivost nemá v jejich snažení místo, ostatně tvorba HAKKA MUGGIES bude vždycky úzce okrajovou záležitostí, takže proč zbytečně řešit zbytečnosti.

Když se však zaměřím na hudební složku a zbavím se veškerých sympatií, které jsou spojeny se samotným přístupem k hudbě, musím novinkový počin hodnotit známkou průměrnou. Co se týče folkové části, převážně tvořenou lidovými nástroji, tam je to všechno v podstatě v pohodě. Když se však přidá složka s tradičními rockovými instrumenty, vzniká problém. Nemohu si pomoci, ale aktuální skladby za některými staršími kousky výrazně pokulhávají a musím říct, že mi není úplně po chuti, když hudba v podstatě „jen doprovází psané“ slovo, které je v mnohých případech nadřazeno hudbě. Dalším výrazným neduhem je ovšem hodně ospalý zvuk. Znovu v něm sice vyniká ona nerocková část, ovšem klasické kytary jsou opravdu nevýrazné, těžko říci, jak je právě tento faktor pro HAKKA MUGGIES důležitý, ale mě osobně zrovna tento neduh přijde jako záležitost naprosto zásadní. Dalším kamenem úrazu je však i velká většina vokálů, místy opravdu falešných, byť tedy v mnoha případech to až tak nevadí, neboť „lidovky jsou zkrátka lidovky“. Jsem si jist, že mnohým posluchačům to překážet nebude, ale protože jsou jednotlivé hlasy hodně výrazné, nejsem schopen tuto skutečnost bez poznámek přejít. Jednoduše mi to při poslechu vadí…

Tvorba HAKKA MUGGIES… to opravdu disciplína sama pro sebe, sestavování originálního a podivuhodného světa, které mnohé jedince vůbec nevtáhne, avšak mnozí další v něm najdou přesně to, co jim dnes chybí u většiny skupin i interpretů. Je jen škoda, že se nepodařilo výše uvedené věci dotáhnout k mnohem výraznějšímu výsledku. Skalní fanoušci by snad ale i s „ MDCCXLVI“ měli být spokojeni.

ALL

http://bandzone.cz/hakkamuggies

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *