HAKKA MUGGIES – Feed The Fairies (CD – 2010, Leviathan music)

Bylo jen otázkou času, kdy se na tuzemské scéně objeví kapela, která podlehne touze zvané folk/metal-rock. HAKKA MUGGIES jsou tímto fenoménem zřetelně „poznamenaní“, a to proto, že právě folková složká má v jejich tvorbě stejnou váhu jako ta rock/metalová. Nahrávku tak lze doporučit milovníkům kapel jako CRUACHAN, THE SHAMROCK a za jistých okolností i KORPIKLAANI. Vliv těchto skupin je zřetelnější, než si sami členové možná myslí, ovšem i tak mají HAKKA MUGGIES co nabídnout. Pro našince může být určitě zajímavé, když si může poslechnout skotskou nebo irskou lidovku v tuzemském podání, a to i v četně českého textu („Loch Lomond“). Najdou se tu však i skladby s anglickou lyrikou, ale rázem jakoby to nebylo ono… i když ne všechny anglicky zpívané songy jsou špatné. Tak např. „Lover´s Ghost“ zní velice důvěryhodně. Komplexně však kapele sluší spíše český přednes, a to proto, že ji definuje. Právě díky dvojjazyčnosti deska nedrží příliš pohromadě, jakoby se na jednom kotoučku setkaly dva spolky, přičemž právě ten „anglický“ není tolik vyvedený…(viz. „Tom Of Bedlam“ nebo „Drowsy Maggie/Tam Lin“).

HAKKA MUGGIES však nejsou jen „násilníci“ lidové hudby. Muzikanti sami dokáží vymyslet svou vlastní skladbu i text. Např. „Tam kde teče řeka Fleet“ je vůbec jedna z nejlepších, svou atmosféru má i „chlastací“ „Města“. Formace se nebojí sáhnout ani do repertoáru druhých (viz. „Muž z Vysočiny“ a hudba pocházející od FIANNAN). Co se týče nástrojového obsazení, tak to kromě rockového ansámblu přináší bodhran, housle, příčnou flétnu, šalmaj, akordeon, keltskou harfu…může být snad větší známka pestrosti? Mezi další neméně podstatnou složku patří také vokály, kráčející v pestrosti ruku v ruce s instrumenty. Nechybí proto humpulácky řvaný zpěv, melancholicky čistý přednes, slovní proklamování a zapomenout nemohu ani na lahodný dívčí zpěv. HAKKA MUGGIES se zkrátka rozhodli, že v tomto ohledu rozhodně nic nezanedbají a pokud jde alespoň o tuto část výsledku, nemohu namítat nic proti…

Celkově však nahrávce přece několik kapek k dokonalosti chybí. Roztříštěnému albu chybí ucelenější koncept a dost možná i více chytlavějších písní. Když deska konečně nabírá na obrátkách, vždycky ji něco přibrzdí. HAKKA MUGGIES mají i přes můj závěr solidní potenciál a některé vypalovačky to do písmene dokazují. Do budoucna bych se přikláněl tedy pouze k českým textům a vyváženější produkci. Pro milovníky folk/metalových kulišáren rozhodně povinnost!

ALL

http://bandzone.cz/hakkamuggies

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *