HADES ALMIGHTY – Pyre Era, Black! (EP-2015, Dark Essence Records)

Pyre Era, Black!Tak tomuto sa hovorí nečakaný a nadmieru prekvapivý návrat. Toto meno nebude možno mnohým nie tak dávno narodeným fanúšikom čierneho kovu znieť príliš zvučne a známo, ale zdanie klame. Bola to práve táto squadra, ktorá pod skráteným menom HADES pomáhala raz a navždy definovať tú pravú tvár severského black metalu prostredníctvom vysoko cenených albumov „…Again Shall Be“ a „The Dawn Of The Dying Sun“. A potom ako prišlo na premenovanie na aktuálne HADES ALMIGHTY kvôli americkým heavy thrasherom rovnakého mena, pokračovala odysea ďalšími zásekmi „Millenium Nocturne“ a opusom „The Pulse of Decay“. A následne dlhé, celých štrnásť rokov trvajúce ticho. Priznám sa, že počas tohto neskutočne dlhého obdobia som považoval Nórov za ďalšie z nespočetného zástupu telies, ktorých hudobná éra je raz a navždy minulosťou. Avšak potom, ako pred istou dobou začali prebleskovať správy o údajnej reinkarnácií, podporenej reedíciou prvých dvoch spomínaných dosiek sa ukázalo, že HADES ALMIGHTY ešte má silu prehovoriť do súčasného čiernokovového diania. A tak tu máme aktuálne, trojskladbové EP „Pyre Era, Black!“

Ako prvé je potrebné zodpovedať na najdôležitejšiu otázku. Podarilo sa týmto nórskym elfom naviazať na vlastnú čierno čiernu minulosť? Alebo je aktuálna produkcia tým posledným výkrikom pred záverečným a definitívnym rozlúčením? Priznám sa, že podobné myšlienky mi vírili hlavou v momente, kedy som po prvýkrát stlačil tlačidlo play. A výsledok? Môžem s nemalou radosťou prezradiť, že HADES ALMIGHTY sú späť v sile, akú by u tejto nesvätej trojice čakal asi málokto.

Hades AlmightyKapela, hoci nadväzuje na svoju vlastnú minulosť rozhodne neznie ako monolit zmrznutý kdesi v čase, alebo (a to ani v náznakoch) ako paródia na samu seba. Iste, nedá sa povedať, že by toto trojskladbové, necelých dvadsať minút trvajúce EP prinášalo niečo nové a objavné. Ale o to severanom ani nešlo. Súčasná produkcia vychádza z mnohoročnej tradície, kedy do dobre známych black metalových tradícií prenikajú pozvoľna a nebadane tu doomové, tu deathové vplyvy, aby celok obohatili v tej pravej miere. Kapela vedomá si svojho mena sa nikam neponáhľa a operuje počas celej hracej doby v stredných tempách, kde má dostatok priestoru na množstvo melodických liniek, prerastajúcich nezriedka až k hymnickým eposom. Ako prvá príde na radu titulná „Pyre Era, Black!“, ktorá ma okamžite dostala svojou neskutočne podmanivou ústrednou melódiou nad ktorou sa vznáša neľudský hlas akoby nepochádzajúci z tohto sveta. Žiadne zložité vrstvenie nástrojov, ani nekonečné odbočky a medzihry odvádzajúce pozornosť. Iba priamočiara, no zároveň dokonale vystavaná skladba, ktorej k úplnosti nechýba vôbec nič. Druhá v poradí „Funeral Storm“ zostane verná svojmu menu. Tempo ešte o čosi poľaví, aby spoločne s mrazivo hutným a zároveň dokonale čitateľným zvukom vytvorila dostatočne plastický a živý obraz blížiacej sa záverečnej a neodvratnej apokalypsy. Ak by som mal celkové vyznenie pripodobniť k niečomu inému, ako prvé ma napadne EP „Necrology Of The Witch“ v podaní Švédov GRÁ. Posledná a zároveň najdlhšia „Bound“ atakujúca hranicu desiatich minút z nastoleného smeru neuhýba, no zároveň sa jedná o najkošatejší príspevok v ktorom nie je núdza o občasné akustické vsuvky.

Nahrávka zatiaľ vyšla iba v digitálnej podobe, ale pre zberateľov vinylov je určite potešujúcou správou, že v najbližších dňoch bude tento materiál k dostaniu, ako split album s Ukrajincami DRUDKH. Jediné čo chýba k dokonalosti je plnohodnotný nasledovník diela „The Pulse Of Decay“.

Dagon

http://www.hades-almighty.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *