GRIEVING MIRTH – Calamitosvs Omine (CD/EP-2015, Loud Rage Music)

Calamitosvs OmineMezinárodní projekt tří person a první záškub s názvem „Calamitosvs Omine“. Pojďme tedy alespoň na krátkou představovačku. Když pominu klávesy, tak veškerá hudební práce stojí a padá s aktivitami Mexičana říkající se Abomination, kterého doplňuje americký umělec Adversor, a to prostřednictvím kláves. Poslední spřízněnou duší jen potom italský pěvec D.H., kterého budou mnozí posluchači znát z působení v mnoha rozličných tělesech, povětšinou těch blackmetalových (A MONUMENTAL BLACK STATUE, EXALTATIO DIABOLI).

Působení v GRIEVING MIRTH však pro něj s určitostí představuje zkušenost pár exeláns, neboť své myšlenky prezentuje v jazyce nejryzejším, tj. v latině. Tento krok, byť už není až tak nepřekonatelně originální, má i tady své opodstatnění a musím uznat, že je to právě zpěv, který dodává hudbě na přitažlivosti. Naštěstí ani samotná hudba nenabízí nikterak lacinou polívku a od první skladby na mě působí zdravě a sebevědomě. Žánrově bych nahrávku zařadil někam na pomezí melodického a atmosferického black metalu a tu a tam se objevují i vlivy post-metalové. Zároveň je třeba vyzdvihnout vpravdě mystickou auru, kterou nahrávka disponuje. Místy mám dokonce pocit, jako kdybych poslouchal ukázky z nějaké černé mše, neboť ke kulminaci v rámci jednotlivých skladeb, dochází většinou v pomalejších úsecích, při kterých D.H. „zaklíná svět“ jazykem básníků a filozofů. Musím uznat, že si v tomto ohledu vede skutečně znamenitě a problém mu nedělají ani ryze čisté vokály.

GRIEVING MIRTHJelikož není materiál nikterak dlouhý (oficiálně se jedná „pouze“ o EP), nenacházím na něm nic, co by mě vysloveně nebavilo. Ba naopak. „Calamitosvs Omine“ je počin, jež dokáže zaujmout mnoha aspekty, přičemž na milovníky temného metalu musí jeho odkaz zapůsobit po prvním „našlápnutí“. Pokud bych měl z těch pěti skladeb vybrat jedinou, řekněme tu vůbec nejlepší, volil bych tu třetí v pořadí. „Optio“ má skoro až hororový nádech, a zároveň ji lze považovat za stylově nejrozvětvenější. Myslím, že GRIEVING MIRTH se skvěle daří zachovávat svému vyznění blackmetalový základ, avšak trojice se nebrání ani dalším vlivům odjinud. Ovšem nikoliv revolučně, nýbrž decentně a v rukavičkách.

„ Calamitosvs Omine“ je EP, které mě opravdu velmi mile překvapilo. Přestože trojice tvoří patrně pouze a jen „dálkově“, je z materiálu cítit promyšlenost a jednotná linie. Těžko říci, jestli bude hudba GRIEVING MIRTH plně funkční i na dlouhohrající desce, avšak stávající počin žádné slabé místo nemá. Myslím, že snad ani lepšího vysvědčení nemůže být. Jasně, co bych zapíral, potenciálnímu posluchači se při poslechu GRIEVING MIRTH kolena rozhodně nepodlomí, ovšem pokud právě vy patříte k milovníkům black metalu s okultním nádechem, zkuste si „Calamitosvs Omine“ minimálně jednou poslechnout. Tohle CD v mé sbírce rozhodně zůstane. Zároveň doufám, že se trojice odhodlá i k dalšímu pokračování, neboť jejich tažení má úroveň i smysl.

ALL

https://www.facebook.com/grievingmirthband

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *