Gride

gride_l080702Jsem moc rád, že se v našem zinu objevuje kapela, která jak mě tak Marka potěšila svou poslední nahrávkou „Možnost volby?“. Samozřejmě, že je řeč o grind-crust kapele GRIDE, která si získává čím dál tím víc příznivců. No, není divu. Na mé otázky odpovídal INY.

Od vaší poslední nahrávky „Možnost volby?“ už uběhla nějaká doba. Jak se ti jeví s odstupem času a jaké byly ohlasy?
Tak už je to něco přes rok, co jsme tenhle materiál nahráli a upřímně můžu myslím říct, že i po takové době jsem vcelku spokojenej. Možná bych měl určitý výhrady ke zvuku, ale to taky není až tek velikej průser. Jinak ohlasy na tuhle desku (myslím tím split LP GRIDE/MRTVÁ BUDOUCNOST), kde tato nahrávka přednostně vyšla, jsou více než vynikající.

Máte už nějaký nový materiál? Máš představu kdy vyjde?
V únoru jsme nahráli něco nových věcí. Valná část vyjde na split 7’EP s japonskými DISGUST u Ohne Malilkorb Prod., jeden vál by měl být na kompilačním EP u Putrid Filth Rec. a jeden snad spatří světlo světa na kompilačním CD v Americe.

A co CD? Vím, že ho nemáte moc v oblibě…
Myslím, že na tuhle otázku jsem ti odpověděl v té předcházející. Ale postupem času se snad i tyhle nové věci objeví na kazetě nebo CD, takže i ti, kdo nevlastní gramofon, budou mít možnost to sehnat.

Ve vašich textech se objevuje také politika… Považujete se za politickou kapelu?
Popravdě řečeno, nevím co na to říct. Asi by to měli posuzovat jiní! Já osobně bych řekl, že jsme něco jako protest band. Upozorňujeme na problémy současného světa, popisujeme osobní pocity ze života na Zemi, ale myslím (a upřímně řečeno jsem se tomu při psaní textů vždy bránil), že nenabízíme svým posluchačům žádný svůj jasný politický postoj a přímo nepodporujeme žádnou ideu. Vlastně ani pořádně nevím, zda bysme se na něčem podobném dokázali úplně shodnout. Jinak já osobně jsem stoupencem anarchismu a i když to lze z mých textů možná vyčíst, nikdy jsem v nich o anarchismu a libertinském uspořádání světa přímo nepsal.

Hrajete velice agresivní hudbu… Co na ní říkají vaši rodiče a příbuzní?
Nijak valně je to nezajímá. Nanejvýš občas prohodí něco jako: „Kdybys radši dělal něco pořádnýho…“ (rozuměj výdělečnýho) nebo tak podobně.

gride

Co si myslíš o nynějším vydání Hitlerova díla Mein Kampf?
Možná tě to překvapí, ale nejsem proti. Naopak si myslím, že hysterická kampaň kolem vydání této knihy měla za důsledek jen její popularizaci. K tomu proč mi vydání této knihy nevadí je nejdříve třeba analyzovat jaký typ lidí je ochoten oželet nemalý finanční obnos k její koupi. Takže jsou to za a) fašisté, rasisté, nacionalisté a jim podobní. Tudíž lidé již přesvědčení, kteří by si tuto knihu zajisté mohli opatřit i jinak (např. CD-ROM) a v mnoha případech (skinheads) pochybují, že vůbec v sobě najdou tolik sil ji přečíst. b) antifašisté, historici, filozofové. Zkrátka řečeno lidé, kteří se snaží analyzovat fašismus a případně proti němu bojovat. Této skupině může přinést přečtení Mein Kampf nové argumenty v boji proti fašismu a totalitarismu. c) obyčejný člověk. Vážně pochybuji, že člověk nezapadající do skupiny a) nebo c) by se vůbec obtěžoval svůj volný čas trávit četbou právě tohoto díla. Navíc cena této knihy nebude jistě malá a v konkurenci takových titulů jako Daniele Steelová nebo Dick Francis asi Hitler těžko obstojí.

Teď opět na chvíli k hudbě. Jak se ti líbí kapely MALIGNANT TUMOUR a CEREBRAL TURBULENCY jež jsou s vámi na jednom splitku?
Obě dvě jsou na té kazetě fajn.

Tak alespoň prozraď vaše oblíbené kapely?
Nechci mluvit za ostatní, takže uvedu jen pár svých favoritů. Poslouchám hlavně hard core a to od jeho prvopočátků (MINOR THREAT, S.O.A., TEEN IDLES, BLACK FLAG, NEGATIVE APPROAROY, SSD, YOUTH KORPS atd.) přes druhou vlnu ke konci 80. let (YOUTH OF TODAY, BOLD, GORILLA SISQUITS…) až po extrémní brusky současnosti (THE END OF THE CENTURY, PARTY, SPAZZ, DROPDEAD, COCUST, ASSHOLE PARADE, HIS HERO IS GONE, DYSTOPIA, CAPITALIST CASUALTIES…) Rád mám i crust (DOOM, E.N.T., UNCURBED, BATTLE OF DISARM…) grind (AGATHOCLES, ROT, CRIPPLE BASTARDS, AMOBIA…) starej raw punk (WRETCHED, DISCHARGE, TOTALITAR, MOB 47, RATTUS…) a občas si poslechnu i trochu toho metalu (starý SLAYER, METALLICA, PESTILENCE, IRON MAIDEN, MY DYING BRIDE, ANATHEMA, THE GATHERING).

gridecover

Věříš v UFO?
Bylo by trochu naivní myslet si, že v tak obrovském prostoru jako je vesmír vznikl život jen na jedné planetě. Tuším, že existuje i výpočet na kolika planetách je pravděpodobný život, žel si ho nepamatuju. Nevěřím však, že by civilizace té které planety mohla dosáhnout takového stupně vývoje, aby mohla cestovat meti galaxiemi. Podívej, kam až dovedl tzv. technický pokrok Zemi. No, i když všechno je možné.

Jaký je tvůj názor na české a slovenské ziny?
Těžko zevšeobecňovat. Některý jsou dobrý, jiným chybí originalita nebo i základní grafika a tudíž jsou takřka nečitelný. Z těch mých oblíbených bych jmenoval HLUBOKÁ ORBA, P.U.O.S./SLZY NA RTECH, KORE, IMPREGNATE, YA BASTA, K.A.Z., DEFENDER, E.Y.F…. atd.

Máte rádi velké „open festivaly“?
My tyhle akce moc nemusíme. To víš, klub 5×5 m je klub, ale přesto hrajeme na Obscene Extreme II.

INY, díky moc za rozhovor, patří ti poslední slova…
I my ti moc děkujeme za prostor v tvém časáku a přejeme ti hodně zdarů do budoucna.

kontakt: Jindra INY Zíka, Nám. Přátelství 658, 383 01 Prachatice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *