GREEDY INVALID

GREEDY INVALID za dobu své existence zažili již několik kotrmelců, ale vždy se dokázali „oklepat a vstát“. Výsledkem jejich vytrvalosti je album „Lost Letter“, které je určeno převážně těm posluchačům, kteří rádi zasednou do svého křesílka, popíjí červené víno a v klidu rozjímají. Také já se musím přiznat, že některé skladby se mi tak vryly do paměti, že si je i nevědomky pohvizduji. Velký důvod proto, abych vyzpovídal Jirku Holaně alias Smrka, vůdčího člena nejen GREEDY INVALID, ale také firmičky AVALANCHE PRODUCTION.
Je sice krátce po vydání, ale recenze které vyšli jsou příznivé. CD se dobře prodává. Je o něj zájem, takže spokojenost.

Zdravím Smrku, nejprve by mne zajímalo jak ty osobně jsi spokojen s CD „Lost Letter“ a jaké si zatím zaznamenal ohlasy?

Vaše kapela někdy vypadá tak trochu jako „čekárna“, jednotliví členové odcházejí a přicházejí. Jak silná a hlavně pevná je nynější sestava?
S tou čekárnou máš pravdu. Dobré přirovnání. V poslední době se u nás vystřídalo víc lidí, než je únosné. No, stalo se. Příjemné nám to určitě nebylo, ale nedalo se nic dělat. Přesto sestava, která natočila „Lost Letter“ je myslím konečně ta pravá. Všichni vědí co chtějí a co mohou od účinkování v kapele očekávat. Věřím, že druhou desku natočíme ve stejné sestavě, což se nám zatím ani u jednoho demáče nepovedlo.

Nicméně dále by mne zajímalo, proč na veřejnost prosakovaly zprávy o přejmenování kapely na G.I. a podobné věci? Kde se to vůbec vzalo?
To je docela složité vysvětlovat. Před časem jsme přibrali zpěváka Georgeho. Ten s námi natočil „Game Is Drawn“ a spolupráce s ním vypadala nadějně. Vše se mezi námi zkomplikovalo a bylo domluveno už několik koncertů. Nechtěli jsme je rušit a tak se název zkrátil na G.I.. Po odehrání těch akcí (bylo jich sedm) jsme se rozešli s Georgem a dalšími dvěma členy, vrátili se k názvu GREEDY INVALID, přibrali nového zpěváka Storma a začali pracovat na „Lost Letter“. Celé toto trvalo asi dva měsíce. Nevzpomínám nato rád, ale je to za námi a už se tím nezabývám.

Když jsme spolu tak před rokem hovořili, zmínil jsi se o tom, že už na vše kašleš a že chystané CD bude hodně melodické s čistým vokálem, že to bude něco za čím si budeš 100% stát.Chtěl si tím říci to, že ses bál jakého si „vymněknutí“ a „zmelodičtění“ a následně odsouzení od metalové komunity?
Vzpomínám si na ten náš rozhovor. Bylo to myšleno tak, že za velmi krátkou dobu se nám povedlo dostat na pár významných akcí viz. NOC PLNÁ HVĚZD, kde jsme hráli na A scéně. Bylo toho víc, ale vše se ubíralo špatným směrem. Proto přišlo rozhodnutí „jen“ pro zábavu, bez nějakých ambicí tlačit se někam za každou cenu. Nemá to nic společného zvymněknutím. Nahráli jsme desku na niž je zaznamenáno vše dle našich představ. Jako vždy se někomu „Lost Letter“ líbit bude, někomu ne. Já se žádného odsouzení nebojím.

Na předešlou otázku bych navázal…v současné době mi připadá, že jakási zmelodičtění má spíše antikomerční dopad a některé ortodox spolky (většinou teď us death metal) jsou na tom z komerčního hlediska o dost lépe…Souhlasíš se mnou? Co si o tom myslíš?
Je fakt, že dost kapel dosáhne velkého ohlasu a prodali dost desek tak začali hrát melodičtěji a snažili se přizpůsobit většímu počtu posluchačů. Ale většinou se to obrátilo proti samotné kapele. Nové lidi nezískala a starší ji přestali poslouchat. Po čase se dosti kapel vrátilo k osvědčeným postupům, ale dá se jim ještě věřit ? Kapely, které vydržely bez jakých podobných experimentů měly štěstí a můžou si dnes mnout ruce. Death metal v současné době prožívá obrození. Vyrojila se spousta dobrých band, desky se prodávají a tak není důvod měnit styl. Jen čas ukáže jak kdo to myslí vážně.

Nicméně v poslední době se vyrojilo několik nových alb doomových kapel. Domníváš se, že přichází jakási renesance tohoto stylu v ČR? Jak se ti líbí nová alba např. EUTHANASIE, DISSOLVING OF PRODIGY nebo SIX DEGREES OF SEPARATION?
Těch doomových desek vyšlo opravdu fakt dost, ale spíš než renesanci stylu bych řekl, že jde o shodu náhod. Většina kapel hraje několik let, desky vydává sice nepravidelně, ale pořád. Tebou jmenovaných kapel mne nejvíce zaujala EUTHANASIA, i když přiznávám se, po shlédnutí několika jejich koncertů jsem čekal tu nahrávku o něco lepší. Nejvíce mne dostala nahrávka od HYPNOTIC SCENERY. Ta má ale docela špatné recenze, co jsem četl. Myslím, že nezaslouženě. No, v poslouchání mě nebrání. Dobrou desku nahráli po letech také R.E.T.

Vrátil bych se ještě k vašemu albu. Na svůj debut jste použily motivy ještě z dema „Cold Of Past“ (jak v úvodu CD tak ve skladbě „Useles Killing“), chtěli jste tím něco vyjádřit? Ptám se proto, že jako první myšlenka se mi vybavilo jakési fiktivní heslo : „Poslouchejte,ti praví GREEDY INVALID jsou opět zpátky!“
I tak by se to dalo říct. To heslo se mi líbí. Tu první desku jsme vzali jako průřez naši dosavadní tvorby. Je tam intro z „The Cold Of Past“ a dvě skladby z „Game Is Drawn“.

Zastavíme se tedy ještě u vašeho dema „Game Is Drawn“. Docela mne mrzí, že se na CD nachází z tohoto počinu jen jedna skladba. Hodláte tyto kousky použít třeba na vaší další desku?
Tady tě musím opravit. Z „Game Is Drawn“ jsme použili dvě skladby jak je uvedeno výše. Kromě „We Are Just The Pieces“ je tu ještě skladba „Victory Is Flawless“. Ta se na „Game Is Drawn“ nazývala „Evening Party“. Hudba zůstala stejná jen si do ní udělal náš zpěvák Storm nový text. Měli jsme už malou debatu o těch starších skladbách a já bych se vůbec nebránil tomu občas předělat nějakou starší věc a dát ji na příští desku. Uvidíme jestli z toho nakonec něco bude.

Ták, další otázka…Máš představu jakým směrem se GREEDY INVALID budou dále ubírat? Budete pokračovat v nastoleném rytmu nebo můžeme čekat nějaké experimenty?
Představu mám zcela přesnou. Konečně nahrát další desku ve stejné sestavě a rozvinout, zdokonalit a zase něco kvalitněji natočit. Věřím, že se ještě máme kam posunout a že „Lost Letter“ ještě není náš vrchol a že ta deska bude o dost lepší i bez experimentů. Ty přenecháme jiným kapelám.

Přešel bych teď k tvé firmičce AVALANCHE prod. Jak se ti upřímně líbí CD SACRIST, které si vydal?
Ta deska je v pohodě. Sice automat nemusím, myslím však že SACRIST jej do své hudby vsadili tak, že moc neruší. Jinak zvuk je na své poměry kvalitní, muzika nepostrádá zvraty a zajímavé momenty. Jsem s ním spokojen. O tom jestli se jí vyplatilo vydat, se teprve rozhodne. Není v prodeji zas tak dlouho.

Za jakých podmínek si ochoten vydat kapele CD? Musí se ti líbit hudba nebo přednější je ta lidská stránka dotyčných muzikantů?
Zajímá mne obojí. Důležitá je samozřejmě hudba, která by měla mít svoji úroveň,neméně záleží na zvuku nahrávky, jelikož dnes vychází spousta CD a ten dobrý zvuk je podmínka. I kdyby byla hudba sebelepší, špatný zvuk každého odradí. Takže se vyplatí investovat do dobrého studia a nešetřit. Při vybírání kapely se ale nedívám jen na hudbu. Zajímá mne jak kapela vystupuje, jak se stará o svou propagaci, jaké jsou její koncerty, jak se lidem líbí. Vybírám si pečlivě, protože do toho CD pak investuji dost peněz a energie a nechci, aby má snaha přišla vniveč a já navíc ještě prodělal. Proto se chystám vydat nejvíce 2 až 3 tituly ročně. Myslím, že to tak akorát stačí.

Jaké tituly hodláš v dohledné době vydat ?Máš už třeba typy nebo nabídky na příští rok?
Po SACRIST a GREEDY INVALID bude vydáno debutní CD ADULTERY-„Age Of Winter King“. Jde o slovanský folklórní black metal a vyjde v prosinci 2002. V letošním roce navíc vydáme miniCD kapely ENOCHIAN s názvem „Resurrection Of Evil“, které bude v prodeji od půlky srpna. Na příští rok plánuji vydání dvou CD. Zatím nemám smlouvu uzavřenou s žádnou kapelou. Nějaké typy mám, ale zatím je nechci zveřejňovat dokud nebude vše stoprocentně jisté. Ozvalo se i pár kapel, které by chtěly u mě vydávat, takže je z čeho vybírat.

Přejdeme k obecnějším otázkám..Ták třeba co tě v poslední době nejvíce naštvalo?
Jelikož docela dost mě bere fotbal, tak mě mrzelo, že naši chyběli v Koreii a Japonsku. Ten zážitek ze sledování by byl úplně jiný. Snad příště…

Často se v ug. vede řeč na téma nacionalizmus. Jsi ty osobně hrdý na to, že jsi Čech nebo ti je to „šumafuk“?
Ano, jsem hrdý, že jsem Čech, ale nemám potřebu to někomu dokazovat.

Co myslíš, chytnou Američané Usáma Bin Ládina? A Jestliže ho chytnou, myslíš, že živého?
Myslím, že ho nechytnou. Má dost peněz a je kolem něho dost fanatiků, kteří ho vždycky někam schovají.

Na závěr bych Tě chtěl poprosit o originální pozdrav pro čtenáře R.U.Mu, který tady však ještě nikdy nebyl. Případně přidej ještě něco co máš na srdci. Velice děkuji za rozhovor…ĆAU
Charapeskort lunakeros !

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *