GRAVELAND-Will Stronger Than Death (CD-2007, No Colours Records)

Milovaný i nenáviděný Darken se letos vytasil s jedenáctým oficiálním CD, a to ještě nepočítám celou řadu best of kompilací a různorodých „ípíček“. Každopádně diskografie projektu GRAVELAND je košatá jako ta nejmohutnější polská borovice a docela rád bych někdy potkal nadšence, který má ve své sbírce všechna Darkenova díla. Nicméně já osobně mám pocit, že pro ukojení pagan metalového příznivce, stačí vlastnit pouze něco málo zásadních nosičů. Darken totiž své nahrávky chrlí jak smyslu zbavený (to už ani nemluvím o jeho dalších projektech), přičemž kvalita jde v tomto případě dolů s kvantitou.

Od doby alba „Following The Voice Of Blood“ (1997) se hudba GRAVELAND nehnula z místa ani o píď. V devadesátých letech tato nahrávka působila jako možný ukazatel něčeho „nového“, ovšem hned následující alba nepřinesla nic jiného než neustále opakující se kolovrátek, a to všechno bez špetky novodobé invence, případně nějakého výraznějšího pokroku. Novinka „Will Stronger Than Death“ prakticky pokračuje v již dávno nastolené cestě. To znamená, že jednotlivé kompozice jsou značně rozvleklé, zvuk je opět hodně zastřený, dalo by se říci i „zahuhlaný“. V dnešní době přece jen posluchač čeká od nahrávky „něco víc“, než je valící se koule sněhu, narážející do vašich precizně rozestavených beden. Proto na tuhle „pochoutku“ může dostat zálusk pouze a jen nekritický fanda, toužící po chladné atmosféře, jakožto alespoň jednom pozitivním článku. Jinak opravdu bída s nouzí. GRAVELAND sice má stále jakési „kultovní“ postavení, ovšem tento pomníček pomalu a jistě zarůstá. Z minulosti se zkrátka žít nedá, tím spíš, když Darken a jeho poslední nahrávky vyznívají šíleně konzervativně a možná až zbytečně ortodoxně. Jedna skladba jako druhá, jedno tempo a stále tatáž lajna. Kdyby alespoň nahrávka měla necelou půlhodinku. V žádném případě! Darken si na svém písečku hrabe ještě o půlhodiny déle a vlastně se tak ukazuje, že i s určitou dávkou monotónních poryvů se musí umět pracovat. Viz. např. tvorba VINTERRIKET.

„Will Stronger Than Death“ je zkrátka jeden velký kopec nudy. Nechci na tomto místě nikoho mást, ale mám pocit, že tvorba GRAVELAND je (a už zřejmě zůstane) vystavěna pouze a jen na image a možná také na jménu, které v minulosti alespoň něco více znamenalo. Současnost už patří jiným spolkům…

ALL

http://www.graveland.org/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *