GÖTTERDÄMMERUNG – … projekt Riese (CD-2017)

Pavel „Medvěd“ Urbánek (FORGOTTEN SILENCE, dříve SAX) se v posledních několika letech umělecky doslova rozjel. Po šíleném nápadu s projektem WILLIG, prostřednictvím kterého se „fascinujícím způsobem“ zaměřil na jednoho z hlavních protagonistů seriálu 30 případů majora Zemana, se brněnský metalový nestor zaměřil na militantní thrashmetalovou klasiku.

Pod názvem GÖTTERDÄMMERUNG je ukryt kvartet hudebníků, jenž dohromady spáchal debut „… projekt Riese“ a tématicky ho nasměroval do období 2. světové války. Texty většiny skladeb mají podobu vojenského deníku (alespoň mi to tak přijde), tudíž jednotlivá slovní spojení nejsou „úmyslně“ uchu lahodící. To ale není až takový problém, neboť se alespoň v tomto případě jedná o prvek v podstatě osobitý. Totéž ale už nelze říci o hudebním celku jako takovém, neboť výrazně těží ze „staré thrashmetalové školy“, jakou v devadesátých letech reprezentovaly kapely SAX, TERMINATOR či ASSESSOR. Jediným rozdílem je soudobý zvuk, jenž současnost pochopitelně nezapře.

Dle výše uvedených řádků je tedy poměrně jasné, jaké společnosti je tato nahrávka určena. Patříte k milovníkům staré thrash metalové školy v prachsprostém tuzemském balení? Rádi oprašujete staré monitorovské nahrávky? Pokud ano, máte v podobě GÖTTERDÄMMERUNG hodně solidního reprezentanta dávno zašlých časů. Medvěd a spol. umí stylově vzpomínat a činí tak s očividnou grácií a lehkostí. Mě samotného však nahrávka nikterak zvlášť neoslovila, tedy lépe řečeno, v pohodě jsem ji ustál, ale příliš mnoho motivů pro opakování zde nenacházím. Nicméně vojenská instrumentální litanie „Riese“ je skladba vskutku mimořádná a dost dobře si ji dokážu představit na jakékoliv militantní nahrávce GOD DETHRONED. Jo, kdyby všechno bylo vedeno takhle, to by bylo pošušňáníčko…

Götterdämmerung

Skladby: Haudegen, Soumrak bohů, Der fliegende Metzger, Danzig, Šedí vlci, V_2, Polarnacht, Riese / Adler.

Sestava: Blondi – baskytara, zpěv; Pavel Brummbär Urbánek – kytara; Petr Teufel Prchlík – kytara; Titan – bicí.

ALL

https://www.facebook.com/Gotterdammerung.thrash/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *