GORGONEA PRIMA – Brownfields (CD-2017, MetalGate)

Je tomu cca sedm let, co se dvoučlenný projekt GORGONEA PRIMA zjevil s poměrně odvážnou fúzí industrialu a black metalu. Album „Black Coal Depression“ za sebou zanechalo poměrně výraznou stopu a zaujalo především žánrovou otevřeností a neortodoxností. Pro konzervativní posluchače hotové „tuc-tuc“ peklo. A novinka „Brownfields“? Ta nabízí vpravdě rafinovanější hloubkový ponor do světa různorodých muzikálních hybridů.

Vrchní skladatel a zpěvák Hogath, jenž v čase vyměnil kolegu Tyraela za kytaristu Ripleye, ještě mnohem intenzivněji zabrousil do světa avantgardy, rocku, extrémního metalu a elektroniky (black metalu výrazněji ubylo). Takřka „EBM harsh“ je kupříkladu ke slyšení v bestiální titulní skladbě, kde industriální sytost ještě více zostřují vokály, přičemž uhlazené klávesy dotvářejí docela zajímavý „emoční rozpor“. S touto formulkou ostatně Hogath pracoval i v dalších skladbách a je určitě dobře, že je zde promítnuta hned v několika variacích.Příkladů bych zde napočítal celou řadu, avšak tím nejotrlejším trackem je rozhodně body-popová „pochodovačka“ Lebenfraktur“ a za určitý výstřele lze považovat i cover „Fuel My Fire“ z dílny PRODIGY.

Pro zábavnost „Brownfields“ udělali Hogath a spol. opravdu maximum. Občas to sice vypadá, jako kdyby Predátor, Robin Hood a Till Lindemann vařili spolu „co si“, avšak důležitý je ve finále výsledek. A ten je věru uspokojivý. Myslím si, že nahrávku si pravděpodobně nejvíce oblíbí ti posluchači, kteří z metalu směřují víceméně „ven“. Naproti tomu „elektronici“, milovníci do mrtě promakaných válů, se s touto hudební jakostí nejspíš neztotožní, neboť jejich frontoví představitelé obdobná teritoria již dávno prošpikovali. Česká scéna má však v „Brownfields“ docela zajímavou hudební alternaci, jejíž největší sílu spatřuji zejména v odvaze pospojovat věci nesourodé a na první dojem možná i neslučitelné. Upřímné ALE: trochu mi tu chybí atmosféra, více pak překáží neoblomná zvuková neotesanost. Tak to ale „tvrdohlavý“ frontman nejspíš zamýšlel… 🙂 S nahrávkou jsem spokojen, uspokojen jen z části.

Gorgonea Prima

Skladby: Brownfields, The Snow Falling Up, Fight or Fall, The Worker’s Song, Black, The Will Cancer, Lebenfraktur, Steeldust Cocaine, Fuel My Fire (PRODIGY cover).

Sestava: Hogath – vokály, kytary, klávesy, programing; Ripley – kytary

Hosté: Michal Beneš – basa; Terezie Kovalová – cello („Black“); Dana Yousifová – vokály („Black“); Lucie Hamzová – vokály („Fuel My Fire“); Jan Mašek – vokály („The Will Cancer“).

ALL

https://www.facebook.com/gorgoneaprima/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *