GORGONEA PRIMA – Behind The Border Of Abnormality

gorgoneaprimacoverKapela GORGONEA PRIMA se na tuzemském metalovém poli objevila bez výrazných fanfár a možná právě o to víc překvapuje konečný výsledek na nahrávce „Behind The Border Of Abnormality“, kterou kapela považuje za legitimní debut. Tuto informaci sděluji z jednoho prostého důvodu. Formace má totiž za sebou jakousi „nultou“ historii, protože členové Hogath a loathsomE dříve působili v kapele REALM OF ALGOL, o které jste si na stránkách R.U.M.u mohli už dříve přečíst.

GORGONEA PRIMA je však na rozdíl od svého předchůdce přece jen barevnější a především progresivnější. Slovo progrese lze však stáhnout pouze na křížení žánrů, kterými jsou black metal, elektronika (někdy téměř s prvky EBM), často propojená s gothic rockovou atmosférou. Kdybych si odmyslel onu „černotu“, dostali bychom se vůbec na úplně jiný hudební led. To je však úplně zbytečná úvaha. GORGONEA PRIMA jsou stále hodně metaloví a možná i proto budou mít pozici o dost těžší. Zvláště na našem území se tyto odvážné fúze příliš nenosí, i když pár nezkrotných experimentátorů tu samozřejmě máme taktéž. GORGONEA PRIMA však na druhou stranu neprodukují nijak nestravitelnou hudbu. Jednotlivé skladby sice obsahují spoustu rychlých pasážích, divokých vichřic ve spojitosti s elektronickými sekvencemi, ovšem na druhou stranu tu posluchač narazí na atmosferické a vesmírem nadýchané plochy kláves a samplů. I když krkolomný hudební propletenec může u leckoho vyvolávat pochybnosti spojené s neposlouchatelností, opak je pravdou.

gorgonea-primaUž úvodní titulní skladba naznačuje, že kluci dobře vědí, co je jejich cílem. Přiznávám se, že když jsem si tuto skladbu poslechl poprvé, měl jsem pocit, že jsem narazil na nějakou black metalovou formaci, která se pustila do remixů vlastních skladeb (co bych kecal, napadli mě KHORS). Tento popis však berte jako velké pozitivum. Konec s nezáživnými nahrávkami (že by?)! „Congregation Of Anti-Life“ je druhý kousek v pořadí a patří mezi čtveřicí songů k nejtvrdším. Do ucha cvrnkají překvapivě trashové kytary a také nelítostné bušení bicího automatu, který by možná v jiné hudebně působil rušivě, ovšem ve spojitosti s „elektrárnou“ se jedná o velmi pozoruhodnou chemickou reakci. Ve „Whales Of The Universe“ naopak slyším částečné ovlivnění staršími THE KOVENANT či dokonce BURZUM – dost možná se může jednat o podobenství zvukových efektů v dobrodružné spojitosti napříč vesmírem. Skutečně reprezentativní kousek a ruku na srdce, neméně povedená je i závěrečná „Event Horizont“ s jednou skutečně „nu- INFLAMES-metalovou pasáží….ale sedí tam skvěle 🙂

GORGONEA PRIMA se tedy vytasili s velmi odvážným materiálem, který však po hříchu dopadl překvapivě zdařile. Když ještě vezme v potaz, že se jedná o první nahrávku, tak nezbývá nic jiného než kluku moc pochválit. Jsem opravdu zvědav, jakým způsobem se budou dále vyvíjet. Možností mě napadá hned několik…nebudu je tu však teď vypisovat, ale zmíním se o nich v připravovaném rozhovoru. Jednoznačný příslib!

ALL

http://bandzone.cz/gorgoneaprima

http://www.gorgoneaprima.wz.cz/

[yt-black]kTCTGNLJk5c[/yt-black]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *