GORGONEA PRIMA

gorgoneaprima2Co se děje s lidmi, kteří čůrají proti větru? A co se děje s kapelami, které čůrají proti větru? Inu, tito lidé a tyto kapely mají spoustu věrných příznivců, ale také spoustu kritiků či dokonce nepřátel. GORGONEA PRIMA je mladá kapela, snažící se dělat věci jinak a odlišně. Prvotní nahrávka „Behind The Border Of Abnormality“ je toho čistým důkazem a zároveň také příslibem do budoucích časů. Na mé otázky odpovídali členové Hogath a Tyrael…

Zdravím vás! První otázka poměrně jednoduchá! Zkuste našim čtenářům představit debutovou nahrávku…
Hogath: Ahoj! Naše první a zatím poslední deska „Behind The Border Of Abnormality“ obsahuje čtyři skladby. Při tomto počinu jsme se co nejvíc snažili skloubit tradiční black metal s elektronickou linkou, která je založená na prvcích industrialu, elektronické hudby a doladěná do romanticko-apokalyptické atmosféry. Album nemá žádný jasný koncept, ale vesměs se jedná o anti-utopické vize a úpadku lidské rasy.

Jaké máte s kapelou vlastně ambice? Berete svou hudební pouť pouze jako koníček, a nebo chcete být v budoucnu co možná nejaktivnější?
Tyrael: Pro mě je to hlavně koníček a chci být samozřejmě co nejaktivnější, koncertovat, nahrávat desky a uplatňovat své nápady, dokud budu mít volný čas nebo dokud si v kapele nedáme všichni do huby.

Hogath: Myslím, že nikdo z nás nepočítá s tím, že si bude hudbou vydělávat na živobytí, čili bere svoji účast v kapele spíš jako koníček, ale ambice máme rozhodně vysoké, proto jsme se pustili do tak netradičního projektu. Uvidíme jak se to bude vyvíjet dál. Každopádně bysme byli rádi, kdyby nás bylo stále vidět.

Z hudby je znát, že rozhodně nepatříte mezi konzervativní hudebníky. Řekl bych, že jste takovou opozicí zavedeného metalového klišé, nemám pravdu?
Tyrael: Konzervativní rozhodně nejsme. Když něco vymyslím, zní to dobře a sedí to do nějakého toho polotovaru, tak proč to nepoužít. Člověk by neměl skládat hudbu jen z nějakých „mustrů“ pro daný styl. Myslím, že zrovna provázanost stylů dělá hudbu jedinečnou.

Hogath: O to jsme se i snažili. Museli jsme přijít s něčím novým, abychom se prosadili.

3540269539_photoBlack metal berou někteří více „ortodox“ jako ryzí styl, do kterého by se nemělo zvenčí příliš zasahovat. GORGONEA PRIMA naopak kráčí úplně jinou cestou. Už se vám někdy stalo, že jste se ocitli v nelibosti podobných posluchačů?
Tyrael: Zatím ne. Pro mě je BM pouze hudba, nikoliv životní styl. Naše hudba je plná elektroniky jako dnešní svět. Já osobně bych nemohl hrát v nějaké pagan kapele, opěvovat tehdejší život a pak přijít domů a pustit si plazmu s úhlopříčkou 5 metrů.

Hogath: Nesetkali. A jestli někdo takový názor má tak je to hloupost. Nechápu, že lidi ještě baví ty tuny nově vznikajících BM kapel, které se od sebe liší jen jiným zlonázvem a přitom hrají pořád to samé dokola s tím, že je to ortodox a jen to je pure black metal. Většina těch kapel ani neumí hrát, ale mají spousty příznivců, protože zpívají o náboženstvích o kterých toho ani moc nevědí a nosí na sobě kilogramy trnů, ostnů a jiného harampádí, protože je to ortodox… Jak originální!

V některých momentech jsem ve vašich skladbách zaslechl prvky spadající téměř do žánru, jež se nazývá gothic rock. Co k tomu? Máte rádi podobné typy kapel?
Tyrael: Poslední dobou k tomuto žánru tíhnu. Nevím, zda je to přesně gothic rock, ale mám rád BLACK LIGHT BURNS nebo NIN. To jsou páni hudebníci.

Hogath: Ani nevím co si pod tou škatulkou představit:-)) Ale inspiraci beru většinou úplně jinde než v metalu, takže gothic rock za tím asi nebude.

Na druhou stranu je ve vaší tvorbě toho (black) metalu stále hodně, nicméně zamýšleli jste se někdy nad eventuálním dalším vývojem? Domníváte se, že by elektronika a samply mohly jednou v nových skladbách dominovat?
Tyrael: V naší hudbě jsou hlavní samply již teď. Kytary z naší hudby dělají metal, jinak by to bylo asi obyčejné techno. Nad vývojem naší hudby jsem samozřejmě přemýšlel. Řekl bych, že tento žánr má poměrně mělké vody a určitě budeme muset najít nějaký ten další rybník jiného žánru, ze kterého budeme čerpat nové nápady. Nevím, kam se ubíráme, ale vím, že nechci hrát hudbu jako například PAIN nebo jiné jim podobné kapely. Nic proti té hudbě nemám, ale je to klišé a já chci, aby v naší tvorbě byl vždy odkaz na klasický hoblovaný BM.

Hogath: Rozhodně ale budeme zabředávat víc do elektroniky. Skladby, které jsme nahráli na BTBOA se o elektroniku jen občas otírají, pak už je to víceméně klasický black metal. V budoucnu se nejspíš dočkáme většího počtu trance pasáží a atmosferických techno výpadů.

gorgoneaprimaiiZaznamenali jste už nějaké pozitivní ohlasy třeba ze zahraničí? Mám pocit, že právě „venku“ by mohli ocenit alternativní black metalou progresi…
Tyrael: Ano, psalo nám jakési nizozemské vydavatelství a na podzim tam budem snad hrát. Jednali jsme s nimi o vydání desky, ale vše je ve fázích jednání. Možná máš pravdu, venku by o takovou hudbu mohl být zájem, ale jak o sobě dát vědět? To je otázka….

Abych tématicky navázal na předchozí otázku. Napadá mě, že právě u nás se muzikanti, ale i posluchači bojí experimentů, spíše se drží toho svého. Naopak ti „hledači“ to mají přece jen těžší a prakticky jsou u nás nedoceněni. Jaký je váš pohled? Nebojíte se, že vás stihne podobný osud?
Hogath: Toho se nebojíme. Dle mého názoru už bylo na čase přijít na českou scénu s něčím úplně odlišným. Věřím, že příznivce tvrdé hudby za chvíli přestane bavit poslouchat stále to samé a budou se pídit právě po nějakých experimentátorech, kteří mohou překvapit něčím zajímavým. Myslím si, že naši hudbu přijala metalová veřejnost velmi kladně a to nejen u nás. Teď je jen důležité neklesnout a držet se stále toho s čím jsme začali a stále to zdokonalovat.

Jak jste na tom s koncerty? Je vůbec ve vašich možnostech, abyste alespoň z části dokázali přenést atmosféru z nahrávky do živé podoby? Ono nazvučit hudbu podobnou té vaši, to rozhodně není žádný med….
Tyrael: To máš pravdu. Myslím, že zvukaři jsou z nás na prášky hehe. Koncertů za sebou moc nemáme, ale co jsem se tak bavil s lidmi, tak poslední dva koncerty se líbily. První koncert v Kainu byl opravdový propadák.

Hogath: Pro zvukaře je asi GORGONEA PRIMA opravdu tvrdý oříšek. Ale snažíme se jim práci co nejvíc ulehčit. Nejdříve jsme automat a klávesy pouštěli jen z iPodu, teď začínáme hrát s notebookem, kde jsou všechny stopy oddělené od sebe aby s nimy mohli zvukaři manipulovat zvlášť. Pořád jsou ale problémy, když do klasické bicí soupravy skočí nabasovaná techno pasáž. To je hned veškerá mravenčí práce zvukaře ta tam.

gorgonea-primaiiiJaký máte názor na My Space nebo u nás Bandzone? Myslíte, že by se v budoucnu mohlo stát, že tyto a jiné servery nahradí legitimní hudební nosiče?
Tyrael: Nemyslím si. Já si kupuju originální desky, protože z toho mám dobrý pocit a líbí se mi, když si můžu prolistovat booklet, ochmatat CD a tak 😀 Tento pocit mi Myspace nebo Bandzone nenahradí. Tyto servery beru spíše jako reklamu a dobrou příležitost se prezentovat.

Hogath: Stát se může opravdu všechno. Když si lidé platí za porno na internetu, proč by nemohli platit za elektronické CD. Ale časopisy se pořád tisknou a lidé je kupují. Já jsem třeba do teď nezanevřel ani na klasické audio kazety i když už je to pro mě spíš rarita, pořád to má svoje kouzlo.

Sledujete světovou black metalovou scénu? Co říkáte na její vývoj od devadesátých let do současnosti?
Tyrael: V poslední době jde Black Metal a jeho scéna mimo mě. Mám své oblíbené kapely, ale nové neobjevuji. Spíše se teď vracím ke kapelám, které jsem poslouchal na základní škole jako například LIMP BIZKIT nebo STATIC-X.

Hogath: Po pravdě jsem se o black metal nikdy moc nezajímal, čili k této otázce toho asi moc neřeknu.

Jak hodnotíte tuzemská hudební média, jež se orientují na metal? Jak byste zhodnotili jejich úroveň?
Hogath: Vadí mi na nich, že se velmi málo věnují podhoubí. Většinou se píše jen o kapelách, které už každý zná a snad se o nich nic nového ani dovědět nemůže, kromě toho, že zase po roce vydali desku. Ale když se o nich píše za onen rok jejich neaktivity pětkrát, tak je to o ničem. Akorát stíní jiným nadějným formacím. V tom se mi líbí RUM. Vždy se tam dočtu o něčem úplně neznámém a novém.

Tyrael: Medií je tu dost. Já osobně se četbě recenzí či různých článků nevěnuji.

gorgoneaprimacover1Máte už připravené nějaké nové skladby? Případně prozraďte jak jste na tom s přípravou další nahrávky?
Tyrael: Děláme na nových skladbách, máme spoustu nápadů, ale zatím jsme z toho nic neslepili. Není teď moc čas. Musím dávat přednost přípravě na maturitu.

Hogath: Momentálně jsou rozdělané snad čtyři nové skladby,ale tak trochu jsme se zasekli na mrtvém bodě. Navíc mě teď čekají zkoušky a Tyrael se připravuje na maturitu. O prázdniny ale bude spousta času, takže se do toho aktivně pustíme,a bychom opět na konci roku vytasili aspoň sedm nových věcí na regulérní desce. Doufejme, že se do té doby domluvíme s výše zmíněnými Nizozemci.

Otázka pro Hogatha! Jak hodnotíš náš večírek na Kladně, jež tak trochu satiricky hodnotil současnou politickou scénu? 🙂
Hogath: Víš, že už si to skoro ani nepamatuju po tom, co jste do mě nalili tak půl litru medoviny?:-D Vím jen, že jsme si celý večer ostře a s humorem pěkně utahovali z našich pravicových dělníků. A ti si ani jiné než právě takové hodnocení nezaslouží:-D Každopádně to byla parádní přehlídka Radimových frků. Škoda, že už si žádné nevybavuji. Příště beru diktafon.

A závěrem prozraďte plány do budoucna… na kterých akcích případně bude hrát?
Tyrael: Plánujeme trika, placky, chceme vymyslet nějaký nový skladby a koncertovat co to půjde. Budeme hrát na Black Lights Festivalu a na AFODu. Kdyby někdo stál o více informací, mrkněte na

www.bandzone.cz/gorgoneaprima

Mizím do sprchy a spát, tak zatím ahoj.

Hogath: Všechny plány a akce byly zmíněny. Já jen připomenu naše oficiální stránky a hitparádu atlernativa tv, kde můžete hlasovat pro náš videoklip „Congregation of anti-life“

http://www.alternativatv.cz/hudba/play/4400/

Zdravím všechny čtenáře RUMu a Tobě Ájo díky za interwiev;-) Čau!

Sestava:
Hogath – Vocals, guitar, keyboards & drums programming
Tyrael – Guitar, keyboards programming
loathsomE – Bass, backing vocals

ALL

http://bandzone.cz/gorgoneaprima

http://www.gorgoneaprima.wz.cz/

[yt-black]kTCTGNLJk5c[/yt-black]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *