GORESOERD-Goremarket Mid-Prices (CD-2007, Nailboard Records)

Dalším estonským pozdravem od firmy Nailboard Records je první album death-grindové kapely, jejíž název nevěstí pro „normální“ posluchače nic extra stravitelného. Obal desky je také dostatečně výstižný – zkrátka řezničina, zvratky a blitky! Když se však podíváte na názvy samotných tracků, musíte dojít ke zjištění, že tito pánové neberou hudbu jako poslání, ale spíše jako specifický druh černého humoru. Posuďte sami: „For Idiots All Over The World“, „Ghosts From The Toilet“, „Bitch Hard The Girls Squad“… to všechno jsou názvy krátkých úderných tracků, zkrátka death-grind až na kost – žádné moc velké přemýšlení, pouze nářez určený výhradně grind coreovým fajnšmekrům. GORESOERD sem tam zabrousí i do crust-punkových vod a dokumentují tak, že i tato scéna jim rozhodně není cizí. Také hardcoreových „houpaček“ tu naleznete poměrně požehnaně, viz např. skladba „Have A Nice Fucking Day“. Především ve spojení grindu a HC je největší síla tohoto chorobného materiálu! Pokud bych měl GORESOERD přirovnat k nějaké masakrózní veličině, byli by to španělští řezníci HAEMORRHAGE. Estonci jsou však přece jen o kapku více death metaloví, a to především proto, že se nebojí poctivých smrtonosných sól, které jsou často prokládány grindovými „sypačkami“. Poslední tvář GORESOERD je tvořena úchylnými neopunkovými vypalovačkami jako např. „Pop-Rock Cowboy“ (ten zpěv je hodně „teplej“, fanoušci českých HERMAPHRODIT by si smlsli!), případně rapovými vsuvkami, které podle mého soudu celou „černou“ scénu parodují.

Ovšem největší devízou nahrávky je velmi povedený zvuk a opravdu mohu přísahat, že není příliš grindových mlátiček, které by se mohly pochlubit obdobným zvukovým kabátkem. Ve většině případů je to právě sound, jež doslova ničí podobně zaměřené kapely a už jen z tohoto důvodu jsou některá alba naprosto neposlouchatelná. GORESOERD si však dali velký pozor a výsledek rozhodně stojí minimálně za poslech. „Goremarket Mid-Prices“ je tedy v rámci daného stylu rozhodně povedené dílko a všem zarytým grinderům-hledačům mohu toto CD jednoznačně doporučit. Nikomu jinému však rozhodně ne. Kapela prakticky opakuje to, co už bylo tisíckrát vyřčeno.Je jen sympatické, že přichází alespoň se svou verzí, která není okoukaná a má standardní kvalitu, a to prakticky ve všech ohledech. Těžko říci, jestli je to hodně nebo málo. Každopádně si myslím, že zrovna tato parta by se mohla mnohým českým posluchačům líbit. Česká grind základna totiž stále hodně silně doutná a mě osobně by velmi zajímalo, jaký ohlas by sklidila tato squadra, kdyby se případně objevila na tuzemském Obscene Extreme festivalu.

Když už nic jiného, tak zde má Čurby alespoň jeden dobrý typ do zálohy. Závěrem bych chtěl ještě připomenout, že GORESOERD jsou dost možná nejslavnější estonskou kapelou v daném žánru. Smrdutý stylový šálek čaje v této baltské republice zkrátka ještě úplně nevyrašil a osobně jsem moc zvědav, jestli se nám do rukou v budoucnu dostanou nějaké podobné produkty, třeba i od ústředního vydavatelství Nailboard Records. Nadprůměrné album = nadprůměrné hodnocení. Půlhodinový – humorný – hudební – chlíveček! No, neberte to! Bod přidávám za odlehčenost a vtip!

ALL

http://www.estonianmetal.com/bands.php?id=197


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *