GOD SYNDROME – Controverse (CD-2016, Mazzar Records)

GOD SYNDROME jsou velice zajímavou partou z ruské Samary a zabývají se melodickou odrůdou death metalu. V tom by nebylo nic moc zvláštního, kdyby zde nebyla jedna hodně zvláštní okolnost, kterou musím v rámci recenze probrat. Instrumentálně ostřílení hudebníci, mající dostatek zkušeností z ostatních projektů (DIMENSION OF DOOMED, DEVILISH DISTANCE), se v roce 2011 rozhodli, že si udělají radost tím, co mají opravdu a skutečně rádi. Bez disputací, bez okolků, bez přetvářek.

Co tedy přesně od „Controverse“ očekávat? Jak už jsem výše uvedl, je to melodický death metal, ovšem s velmi jasnou předlohou, kterou kdysi položili holandští GOD DETHRONED (myslím, že i podobnost názvu obou kapel je všeříkající). Posluchač si tedy nyní musí rozmyslet, jestli dá šanci jakési alternativě, nebo raději zůstane věrný belgickému originálu. Kdyby to ale bylo až tak jednoduché. GOD SYNDROME jsou totiž velmi přesvědčiví, a přestože jim určitý punc osobitosti chybí, nemůže být sporu o jejich schopnostech a sehranosti. Všemu dobrému navíc napomáhá naprosto exkluzivní zvuková stránka a promyšleně vystavěná produkce. Je naprosto zřejmé, že kdyby obdobnou nahrávku stvořila některá ze slavných „kultovních part“ (co si budeme povídat, je to možná kruté, ale mnozí starší pánové mají své nejlepší roky za sebou – kdepak, rozhodně nezapomněli nic ze svého řemesla, jenže co chcete v rámci death metalu vymýšlet např. na desátém či jedenáctém albu?), obdobně silná firma by velice hravě dokázala „metalového spotřebitele“ přesvědčit o síle daného materiálu. Ale to už jsem jaksi odbočil…

God Syndrome

Na albu se celkově nachází jedenáct položek (plus intro), jež mají sílu se do posluchače zahryznout. Intenzivní žánrová zběsilost je velmi často rozkolísávána neuvěřitelně pestrými vyhrávkami, ve kterých se GOD SYNDROME doslova libují. Opravdu se mi horko těžko vybírá některý z favoritů kolekce, neboť všechny kousky jsou nebývale kvalitní a nezkrotně intenzivní. Domnívám se, že v rámci žánru Rusové prakticky atakují pomyslné slovo „dokonalost“, byť tedy dosti zvláštním způsobem. Jen se trochu obávám, aby pánové nevystříleli všechnu munici hned při premiérovém zápisu, protože s čím následně přijít na „dvojce“? Určitě to bude chtít neustrnout ve vývoji, jako se to stalo některým západním předchůdcům… Zatím si ale GOD SYNDROME mohou užívat to, kterak jejich řadovka zní, dýchá a pulsuje. Když si domyslím všechny objektivní příčiny, proč je upečena tak jak je upečena, jedná se opravdu o špičkovou záležitost.

„Controverse“ lze snadno odsoudit, jako vystřelit k výšinám za asistence některých oslavných vět, ostatně sám jsem je použil. Pod recenzí se však můžete sami přesvědčit o kvalitách GOD SYNDROME sami a případně se rozhodnout pro nákup fyzického nosiče. Ten je mimochodem velmi umě zpracován, především tedy po stránce grafiky. Rozkládací digipack se silnou knížečkou pak nabízí všechny podstatné informace a pochopitelně i texty. GOD SYNDROME se zkrátka povedlo vytvořit reprezentativní produkt a jsem velice zvědav, jestli se pánům podaří vystoupat po žebříku oblíbenosti o několik příček výš.

ALL

https://godsyndrome.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *