GOD.FEAR.NONE-Envy (CD-2005, Sonic Age / Metal Age)

Pamatuji se, jak mi Payo vyprávěl o řeckém metalovém ráji a já mu musel dát ve všech ohledech za pravdu. ROTTING CHRIST, SEPTIC FLESH, EXHUMATION…, to jsou všechno skutečně „velká“ jména, která v hudebním světě zanechala nesmazatelné stopy. GOD.FEAR.NONE by své slavnější kolegy mohli brzy následovat. „Envy“ je sice debutové album, ovšem kvalitou připomíná zkušené rutinéry. Je sice pravda, že členové kapely už mají nějaké hudební zkušenosti, ale přesto právě toto CD prohlubuje rýhu do mého přemýšlení.

Vůbec si nedokážu představit, že by mě takovýmto způsobem mohla překvapit nějaká tuzemská parta. Veřejnost by padla naznak! A to bych naše naděje nechtěl vůbec podceňovat. Na druhou stranu si však musíme přiznat, že z Řecka je do světa přece jen blíže. A podmínky pro tvorbu podobně úspěšných nosičů? Těžko zkoumat. GOD.FEAR.NONE ani příliš nepotřebují podporu nějakého silnějšího zahraničního labelu. Sonic Age Records se o své „koníčky“ starají téměř dokonale, alespoň co se týče propagační činnosti. GOD.FEAR.NONE se jim odvděčují tím nejlepším možným způsobem.Deska je totiž neskutečně barevná. Tmelí staré death metalové postupy s moderními coreovými rify a v celé té spleti barev vyčnívají „švédské“ kytarové vyhrávky.

Některé skladby mají doslova smrtonosné tempo, dýchá z nich čirá nenávistná brutalita načechraná mocným vřískotem vokalisty Chronise, kterého svým čistým projevem doplňuje basák Domenik. A právě ony nejmelodičtější tracky budou celé album nejlépe reprezentovat. Klipovka „Idle Self“ bude patrně terčem nu-death metalových pochybností, s kterými v současnosti zápasí třeba takoví IN FLAMES. Posluchači s otevřenými receptory si však užijí novodobou metalovou jízdu jednadvacátého století. S „Hours“ malinko nakoukneme do kuchyně SOILWORK, kteří jsou pro GOD.FEAR.NONE velkým inspiračním zdrojem. Album však také čerpá z mnohem starších kořenů. „Enemy Within“ je doslova nabroušená rozbuška, plná zatěžkaných thrash metalových rifů. Na úplný konec si borci připravili překvapení v podobě zpěvné hymny „Death´s Design“ (podpořená klavírem) a skutečně monstrózně zakončili své úvodní dílko.

Album „Envy“ je mimořádně vydařené, překvapující (především instrumentální vyspělostí) a velmi vitální. K naprosté dokonalosti chybí Řekům už jen majestátní zvuk. Všechno ale nemůže být hned. GOD.FEAR.NONE přinesli do mého pokoje svěží vítr!

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora Sonic Age Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.myspace.com/godfearnone

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *