GET AWAY – Threshold Of Pain (CD-2013)

Nenápadná trojice GET AWAY se po pěti letech znovu dopracovala k legitimnímu albu, které ovšem ani v tomto případě nepatří pod záštitu žádného z labelů. Vůdce smečky Flagin (ex-SUCCUBUS, DESTROYING DIVINITY) a jeho spolek, pojímají kapelu víceméně rekreačně, nijak zázračně ji nepropagují, nikam se nehoní, pouze si užívají potěšení z hudby jako takové. A možná právě tato forma nestresovosti je i důvodem, proč se klukům daří vytvářet vskutku precizní deathmetalové kompozice, jenž svou kvalitou překonávají spoustu „viditelnějších“ zástupců naší scény.

GET AWAY staví hudby na tom, čemu se v dnešní době říká „old school“. Všechno, co je zde ke slyšení sice nemůže být patentováno jako vynález kluků z Borovan, ovšem ty ingredience! Po delší době mě znovu baví poslouchat death metal (alespoň pokud hovořím o tuzemsku). Po úvodním intru, jenž bylo pojmenováno podle celého titulu, rozjíždí otáčky nekompromisní track „Under The Supervision Of Physician“ ve stylu DEICIDE, ovšem s výrazněji složitější strukturou, nemluvě o finální melodii v závěru. Nádhera! Ještě mnohem důvtipnější je však následující „Dimensions Of Obsseive Taste“, která sice začíná stejně brutálně jako předchůdce, ovšem v dalších minutách se převine do několika různých mnohotvarů. Rychlejší úsek je pak v závěru vystřídán sympatickými kytarovými vyhrávkami, přičemž samotné finále je nezvykle rozprostřeno do jednoduchých riffů, které následně odeznívají ve spojitosti s kraťonkým motivem akustické kytary.

Další deathmetalovou jakost poté přináší i „Injury Confused Mind“ s neskutečně chytlavým thrash motivem uprostřed, nemluvě o několika rozprostírajících se kytarových melodiích, jenž mají hodně blízko k tradičnímu švédskému death metalu. Naopak rouhavě zvrácená „True Belief In Satanism“ kumuluje prvky DEICIDE s blackovou syrovostí, jejíž feeling cítím z nabroušeného kytarového zvuku. Jenže k tomu všemu se ještě do hry mísí celá řada tradičně metalových odskoků, chytlavých riffů, které mají ve finále podobu brutálního válce, jež nemilosrdně ničícího vše, co se mu postaví do cesty.

Finále? Kapela postupovala podle naprosto logického scénáře! „Understanding Care About Violence“ je jednou z nechytlavějších skladeb vůbec, přestože mimořádnou chuťovku si hoši nechali na úplný závěr! Po klavírním intermezzu „Feel Climb Spheres“, přichází na řadu majestátní opus „Voluntary Termination Of Life“, praskajícím pod návalem rockový melodií, jenž jsou naprosto bravůrně zakomponovány do deathmetalového hávu. Přiznám se, že v těchto intencích bych byl schopen poslechnout si klidně celé album, a když už nic jiného, tak právě tuto skladbu doporučuji rozhodně vyslechnout!

GET AWAY natočili opravdu skvělou porci death metalu. Hudba v jejich podání sice není tou nejrychlejší sypačkou, ovšem o to víc vyplouvají napovrch nakumulované nápady v součinnosti s valivým riffováním, pod ketrým si s husí kůži představuji pozvolné zasypávání hlíny na víko rakve! V rámci smrtonosného žánru neoddiskutovatelná kvalita a k tomu ještě reprezentativní zvuk ze studia Šopa, kde pan Valášek s kapelami patrně čaruje! Klidně mě mlaťte, topte, škrábejte, ale i u nás lze vytvořit vpravdě vyzrálé dílko!

ALL

http://bandzone.cz/getaway

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *