GET AWAY

flaginGET AWAY je poměrně mladá kapela, leč její lídr je už hodně ošlehaným muzikantem. Jeho vitalita je naprosto příkladná, věrnost k death metalu neuvěřitelná…jojo, tomu se říká láska až za hrob. Mr. Flagin už toho prošel velkou spoustu a nyní opět stojí na startovní čáře. Má to vůbec zapotřebí? O tom všem se dozvíte právě zde…

OK. První otázka je pro mě jasná! Kde bereš energii k neustálému zakládání nových a nových kapel? Ty ten METAL asi musíš mít hodně rád ? 🙂
Energie se nachází všude kolem nás, stačí se jen pořádně rozhlédnout. Nejčastěji tě nakopne tam, kde bys to nejmíň čekal. Já nemám moc volného času, ale když se nějaký najde, jdu do lesa nebo si přečtu nějakou tu knihu a tak. Takže energii čerpám z toho, čeho se mi normálně tolik nedostává. Ale asi největším hnacím motorem pro další tvorbu je, když ti někdo řekne „děláš to dobře, dělej to dál“. V tu chvíli mám nápadů na tři desky dopředu. Všechny ty kapely ve kterých jsem hrál a hraju, nevznikly mou zásluhou. Vlastně jenom SINCERY PAIN, kterou jsme dali dohromady společně s Vlasťou Haluzou někdy v letech 97-98. Pak přišlo pár kapel do kterých jsem naskočil už jako do rozjetého vlaku. Zlom přišel až na začátku roku 2004, kdy můj šuplík přetékal různými kompozicemi a skladbami, které se žánrově nedali nikde v dosavadních formacích použít. A tak se zrodil „únik“ – GET AWAY.

Možná mi dáš za pravdu – možná ne. Mám pocit, že jsi působil v několika skvělých kapelách, které se dost dobře sápaly nahoru, ovšem v tom nejlepším rozpuku vždycky přišel rozpad, a nebo nějaká jiná komplikace. Jak vidíš tyto věci s odstupem času?
Máš pravdu, vždycky když se kapela trochu rozjela a dostala se do podvědomí lidí, přišel (jako blesk z čistého nebe) nějaký zádrhel. Myslím, že to bylo tím, že jsme ještě nebyli dost vyzrálí. Chtěli jsme jít nekompromisně dál a občas se naše názorové cesty rozcházeli. Tenkrát jsme si s tím asi ještě neuměli poradit. Dneska už by to bylo jiné. Nicméně jsem rád, že jsem tím vším mohl projít. Přineslo mi to hodně zkušeností a nejen těch hudebních.

Pojďme nyní přímo k GET AWAY, což je tvá nová formace. Z fotek na Vašich stránkách mi přišlo, že jste taková „rodinná kapela“. Můžeš tyto věci nějak uvést na pravou míru?
Jak už jsem se zmínil, GET AWAY je seskupení, které vzniklo z mého popudu a na scénu se protlouká už pět let. Zpočátku jsme dělali hudbu, která neměla s death metalem nic společného. Byla to hodně odlišná tvorba od toho všeho co jsem kdy dřív dělal. Dlouho jsme se sehrávali a hledali ten správný hudební směr. To, že dneska hrajem styl, který má nejblíže k deathu, přišlo tak nějak samo. Vykrystalizovalo to z nás. Materiál pro GET AWAY si z větší části skládám sám a snažím se přizpůsobit vše tomu, aby se to dobře hrálo nám všem a posluchači pak dobře poslouchalo. Samozřejmě to dohromady aranžujeme společně a každý do toho dává kus sebe. Tím pak vzniká ta správná pekelná atmosféra.S klukama se vidíme (mimo zkoušky a koncerty) málo, takže asi moc „rodinná kapela“ nejsme. Pořádně jsme společně zapařili snad až při nahrávání a bylo to super! Ve stejné sestavě to drhnem společně už od počátku. Za bicíma sedí OZZY, na kytaru hraje RANDY a já obstarávám zpěv a druhou kytaru. Basák TOCHR je momentálně dlouhodobě mimo republiku, ale v červnu se vrací, takže brzy budeme zase v plné síle.

Máš s GET AWAY nějaké větší ambice, a nebo si prostě budete hrát tak trochu pro vlastní potřebu? Přece jen, dnes je kapel velká spousta a někdy i samotní fanoušci mají v tom všem celkem zmatek…
S koncertováním je to v dnešní době špatné. Nováčci na UG scéně to mají hodně těžké. Buď můžou investovat vše do reklamy (což se taky nemusí vyplatit), nebo (jak to dělá většina tuctových kapel u nás) můžou organizovat koncerty a výměnné akce. Podle mě je tento způsob hodně podivný. Na pořádání koncertů by tady měli být pořadatelé, kteří se dokážou postarat o to aby byl plný sál a muzikanti by se mohly soustředit jenom na hraní a stoprocentní výkon. Bohužel to tak vždy nebývá a kapela si z akce odváží nejen špatný zážitek z prázdného placu, ale kolikrát ani nedostane zaplacenou cestu. Taky se v našich vodách objevují bandy, které se snaží prosadit formou vnucování a kupodivu se jim tento způsob i daří. Já pořád věřím tomu, že když je hudba kvalitní své fanoušky si najde sama. Co se týče mých ambicí, nejsou nijak velké. Ke štěstí mě stačí nějaký dobře odehraný koncert a pár spokojených fanoušků po malých klubech. Čas od času nějaká vydařená nahrávka a tak. Ale kdyby přišla nějaká seriózní větší nabídka, asi bych se tomu nebránil.

GET AWAY se stylově blíží k SUCCUBUS, což je kapela, ve které si dříve působil. Je tento stylový výběr záměrný, a nebo z vás valivý druh death metalu vylezl úplně automaticky?
Záměr to zpočátku určitě nebyl. Valivý a hutný death k nám přišel sám a nám to tak teď vyhovuje. Nepopírám, že určitá podobnost se SUCCUBUS tam je a asi i vždycky bude. To co jsem hrál doposud nejde prostě jen tak hodit za hlavu. Je to něco, co ve mě prostě zůstalo. Tak jako strom, který se rozrůstá do dalších nových větví má kmen stále tentýž, tak i hudebníkům zůstávají stejné kořeny a podobný styl, byť by se dal na zcela odlišný žánr. I s Distroying jsme na podobné vlně. Tam to však není tolik poznat, protože bicí party jsou dost odlišné. Střední tempa v death metalu jsou taky vždycky čitelnější a dá se s nimi víc pracovat, než nějakou uhnanou smrští. A to asi taky ovlivňuje způsob našich aranží. Na éru se succubusem vzpomínám rád a hodně mi to tenkrát dalo. Ovšem, nechtěl bych, aby si někdo myslel, že z toho těžím. To rozhodně ne. GET AWAY není pokračováním SUCCUBUS.

Vaším prvním materiálem, který jste realizovali je opus „Ruins Of Wrath“. Pokus se ho naším čtenářům malinko představit…
Jedná se o hudbu, která má nejblíže k death metalu devadesátých let. Převažují zde střednětempé pasáže pozvolna drtící kříže křesťanských hrobů a v nich lebky církevních zločinců, jež vraždili nevinné a páchali zlo pod symbolem náboženství po celá staletí. „Ruins of Wrath“ nabízí další možný úhel pohledu „kristova příběhu“. Bůh, který neodpouští seslal na zem svůj hněv, (který neustává) za umučení svého syna v podobě svých pozemských přisluhovačů – církve svaté. Myslím, že není třeba zde opakovat čeho všeho byli schopni v minulosti „beránci boží“. Texty poukazují z jedné strany na to, co už bylo pod svatým křížem napácháno a nabádají k zamyšlení a individuálnímu objevení sebe sama na straně druhé. Do hudby samotné jsme vložili emoce, které myšlenku celé nahrávky ještě více prohlubují. Deska je postavena především na kytarových partech, nadvojených kytarových riffech, vyhrávkách a sólech. Co se týče zpěvu, tak tam je to klasika devadesátých let. Hluboký deathový growling, místy obohacený o nějaký ten vyšší scream a tak pod. Hlavním mottem nebylo přijít s něčím novým, ohromujícím, ale chtěli jsme udělat desku, která bude mít kvalitní zvuk a nebude nudit a bude se hlavně dobře poslouchat od začátku až do konce. Zda-li se nám to povedlo necháme na posluchačích. My jsme s naší prvotinou nadmíru spokojeni.

Hrají GET AWAY také koncerty? Jak často případně vystupujete? Koncertujem málo, protože se o nás zatím moc neví. Chybí nám schopný manažer a akce typu „na výměnu“ neděláme. Přesto se tu a tam někdy příležitost objeví, ale většinou jen u nás na Moravě. Náš nejbližší koncert je myslím, až někdy v červenci na „Borkovanském Woodstocku“. Tímto všechny zvu, bude to po roce poprvé v plné sestavě. Basák TOCHR už bude zpět z Číny, takže to rozjedem naplno. No, a pokud by tento rozhovor četl nějaký pořadatel koncertů, festů či různých jiných akcí a měl by zájem o naše vystoupení, nechť nás kontaktuje. Určitě se domluvíme.

get-awayKdyž jsem prozkoumával vaše texty, došel jsem k názoru, že se nijak nezříkáte „pravých a rouhavých“ death metalových témat, což někteří kritici haní, ovšem já mám pocit, že v poslední době se opět otázky náboženství začínají čím dál tím více řešit a dokonce si myslím, že především křesťanství začíná opět nebezpečně roztahovat svoje chapadla. Co si o tom všem myslíš?
Texty si píšu sám a beru za ně plnou zodpovědnost. Napsal jsem jich za ty roky snad už celou hromadu a to na témata hodně různorodá. V hudbě je to tak trochu jako s filmem, nebo s knihou. Když půjdeš do kina na horor, tak je jasné, že se tam bude přinejmenším vraždit. Když sáhneš pro „večery pod lampou“ tak se jedná pochopitelně o romantiku a pod. Tak nějak to funguje i s metalem (…i když fantazii se meze nekladou). Pokud si pustíš death, black, grind…, tak nečekáš na text typu „si moje máma, kterou mám nadevše rád…“. Od toho jsou tady jiní. Metal je předurčen k trochu drsnějším a závažnějším tématům. Kritici jsou tady od toho aby psali kritiky a bez nich to nejde. Stále hledají a oceňují v muzice nové prvky a odsuzují to co už tady bylo. Tomu se ale nedá zabránit. Stejně jako se země točí pořád do kola tak i hudebníci mají svoje vzory a částečně vyjeté koleje. Já osobně jsem toho názoru, že když se zpracuje jakékoliv téma, okoření se něčím novým, zvláštním, může být stejně dobré a fascinující jako něco doposud neobjeveného, i když to tady už mnohokrát bylo. Na náboženství jako takové se dívám ze dvou stran. Z jedné strany je to kultura, dědictví, které se dodneška předává z otce na syna, z generace na generaci. Já nejsem žádný satanista a proti tomu, když se babičky sejdou každou neděli v kostele na mši nemám vůbec nic. Takový starý člověk asi potřebuje nějakou tu víru, potřebuje jít mezi lidi a určitě tam nejde s úmyslem projednat zabírání majetků, vyplenění čarodějnic, nebo vyhlazení kacířů. Je to asi taková jejich potřeba, která je provází celý život a to jim nemůže nikdo vzít. Pak je tady ale druhá strana mince a tím je Vatikán, Al-kajda a jiní jim podobní, kteří disponují s majetkem o kterém nemáme ani páru a ještě větší mocí. Z historie už známe co dokáže zfanatizovaný dav, jdoucí slepě za svým vůdcem. Svět je dneska civilizovanější, ale i tak si myslím, že kdyby nastal nějaký celosvětový konflikt a svatá válka by byla na spadnutí, diplomatickou cestou by se to patrně nevyřešilo. A to je nevětší hrozba. Proto je třeba žít naplno přítomností a užívat si…

Jak vnímáš současné dění na české death metalové scéně? Existují nějaké nové kapely, které bys zmínil?
Tak to tě asi zklamu, deathovou a hlavně českou scénu už moc nesleduju. Momentálně působím aktivně ve třech kapelách, takže mám pořád co dělat. Vím, že je tady spousta nových a bezpochyby kvalitních kapel. Rád bych se pídil, objevoval a poslouchal nové talenty, ale po tolika hodinách zkoušení týdně, mě už na to prostě nezbývá čas a ani chuť. Když už poslouchám hudbu tak si pustím nějakou starou klasiku, nebo něco z progresivního rocku. To mě v poslední době docela dost bere.

get-awayiČlensky si byl zainteresována také v kapele DESTROYING DIVINITY, o které také není poslední dobou vůbec slyšet. Jak to tedy vypadá?
V DESTROYING DIVINITY hraju od roku 2002 a i když to tak nevypadá, kapela se od té doby prakticky nezastavila. Po vydání Hell Unleashed (2004), přišli nějaké menší potíže, které omezili koncertování, ale i přesto se pak podařilo odehrát pár větších a podařených akcí. Pak přišla příprava nového materiálu a to nám zabralo taky více času než bylo plánováno. Nicméně nová deska už je nahraná a vyjde co nevidět, jen co se najde schopný vydavatel. Nejsmutnější na tom je (alespoň pro mě), že na přání některých členů zůstává DESTROYING DIVINITY studiovou kapelou a žádné koncerty zatím neplánuje.

Nakonec se opět zastavíme u GET AWAY. Pokus se naznačit vaše plány do budoucna a především můžeš uvést i akce, na kterých vás můžou fans vidět a slyšet...
Koncertů je málo, ale to se snad brzy změní, jen co se dostanem trochu více do podvědomí fans. Momentálně už pilně pracujeme na dalším albu, se kterým se chceme posunout zase o kousek dál. Nová deska by měla být určitě ještě více propracovanější a progresivnější, nicméně z agresivity a hutnosti slevit nehodláme. Brzy přihodíme do našeho koncertního playlistu i nějakou tu ukázku. Taky připravujem na letní festy nový cover-song, ale to bude tak trochu překvapení. Přesná data koncertů a veškeré podrobnosti najdete na
http://bandzone.cz/getaway našem oficiálním webu.

Poslední slova jsou Tvá! Děkuji Ti za rozhovor ! Věřím, že se někdy opět setkáme ! Na závěr bych chtěl poděkovat všem příznivcům undergroundu a hlavně našim fans. Těším se na koncerty, na super pekelnou atmošku, kterou dokážete vytvořit a taky díky za vaše názory a uznání… …pište dál!!! …díky za prostor v R.U.M. zine do budoucna přeju všechno nej a ať se daří… FLAGIN
GET AWAY!

ALL

http://getaway.ic.cz/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *