GENUINE RELIEF

Jsou mladí, neklidí a chtějí být jedineční. Seznamte se s formací GENUINE RELIEF! Tedy…seznamte… kdo pečlivě sleduje dění na tuzemské metalové scéně, tak tohle jméno už musel určitě zaregistrovat, nehledě na nepřehlédnutelný zelený digipack debutového počinu „Behind The Smile“. Pravda, k němu samotnému jsem měl v recenzi asi tisíc připomínek, ovšem to nic nemění na faktu, že tento debut patří mezi ty povedenější a pokud klukům vydrží elán, mohou mířit mnohem a mnohem výš. Na mé otázky odpovídal bubeník Dharm…

Jméno GENUINE RELIEF je v poslední době čím dál známější, takřka ve všech médiích jsou postupně uveřejňovány recenze na váš debut. Je tedy vidět, že propagace vašeho jména vám nedělá sebemenší problém. Jak časově je pro vás náročná právě tato nehudební část? Považujete věci kolem propagace jako nutné zlo, anebo vás jednoduše baví i tato část spojená s životem kapely?
Ahoj Alle, popravdě nás tato nehudební část tolik nebaví. Baví nás propagovat naši hudbu formou koncertů a dalo by se říci, že mě to i baví domlouvat. Času nám to příliš nezabere, především pokud se to srovná s přípravou desky, časem v práci, kdy jsme si na to museli vydělat atp. Navíc bych měl zmínit, že MetalGate nám v tomto směru pomáhá.

Jak moc složitá byla pro vás finální příprava všech skladeb na debutovou desku „Behind The Smile“? Jak už jsem uvedl v recenzi, na albu se nachází spousta zajímavých úseků, ovšem ne všechny se podařilo dobře zalátovat do sebe. Jako kdybyste najednou nevěděli co si s tolika nápady počít! A nebo je to spíš tak, že jste jednotlivé skladby jednoduše překombinovávali?
Jak už jsme uvedli v rozhovoru pro Fobia zine, náš materiál vznikal postupně a na tom CD rozhodně není nic, co bychom do sebe látali na poslední chvíli ve studiu. Náš problém je v tom, že když už jsme nějaký song dodělali, tak po nějakém čase přestal vyhovovat našim měřítkům a začali jsme ho překopávat. Hodně (z mého pohledu) dobrých songů jsme zavrhli úplně a udělali jiné. A tak by to šlo stále dál, pokud bychom si nedali deadline formou zamluvení studia na určitý termín. To nás donutilo nezahazovat starší věci a pokusit se dát dohromady co nejkompaktnější album. Máme hodně ohlasů, kde jsou posluchači nadšeni tím, co na desce je, na druhou stranu nejsi jediný, komu to připadá překombinované. Nám se to takhle líbilo a tak jsme to tak nahráli. I když uznávám, že v debatách o dalším směřování jsme se dohodli, že se pokusíme příští album koncipovat trochu přímočařeji.

Pro čtenáře je vždycky zajímavé, když členové kapely poodhalí nějaký ten střípek ze společného života. Mě by ovšem v návaznosti na předchozí nahrávku zajímalo, zda-li mezi vámi proběhla nějaká ostřejší diskuse na rozličná témata spojená právě s komponováním hudby či obsahem textů…
Texty u nás dělá výhradně brácha a do toho se mu zbytek kapely neplete. Pravda, občas nás třeba zajímalo, o čem ty texty jsou, protože to nikdo nevěděl, ale Štěpán v tom má svůj systém a kdo ví, zda jsou vůbec někde v celku napsané. Nevzpomínám si na žádnou příhodu okolo textů, to snad jedině za doby Dalgoreth, kdy panovala obava, zda se nejedná o příliš dětinské motivy. V komponování hudby jistě k něčemu takovému došlo, ale spíš v opačném směru, než bys čekal. Nezřídka se stávalo, že brácha chtěl nějakou skladbu úplně zatratit a v diskuzi jsme se ho od toho snažili odradit. Jinak tě ale asi zklamu, o komponování hudby se stará výhradně Štěpán s Tomášem a my jim pak do toho jenom kafráme a hotovým skladbám škrtáme a doplňujeme pasáže, motivy a aranže.

V současné době se hodně hudebních novinářů potýká s přetlakem nadprůměrně dobrých alb. Dnes v podstatě každá kapela umí hrát, může se dopracovat k solidnímu počinu, nicméně přijít s něčím naprosto osobitým je dnes docela problém. Lze vůbec v rámci death-black metalu vymyslet skladby, které budou s jinými kapelami naprosto nezaměnitelné? Alespoň tedy tak, že si člověk řekne: ano, to je ta a ta kapela?
Já si myslím, že to stále možné je. Když si kapela najde svůj zvuk a něco dělá úplně jinak, tak pak je rozeznatelná. Těžko říci, zda se nám to povedlo, na druhou stranu si myslím, že je u nás tak málo kapel, které by hrály to co my, že alespoň na tom našem malém, českém hřišti jsme relativně „originální“.

Když nyní „Behind The Smile“ posloucháš, kde na něm spatřuješ největší rezervy? Můžeš prozradit, co určitě uděláte propříště jinak? Uvažovali jste už třeba o externím producentovi?
Dle našeho soudu nemá „Behind The Smile“ největší rezervy v produkci, ale ve zvuku. V tom směru jsme skutečně nešťastní, protože spoustu pasáží a vlastně i celé album by mohlo s lepším zvukem vyznít úplně jinak. Pro nás je tedy největší slabinou mix, a ač se to třeba nemusí zdát, master to ještě hodně zachránil. A o externím producentovi jsme uvažovali už před touto deskou. Z toho důvodu jsme poprosili o spolupráci Otu z MINORITY SOUND (který nám nakonec i na většinu skladeb nahrál basu) a ten nám v tomto směru trochu pomohl. Jak to bude příště zatím nikdo neví, ale rozhodně tuto variantu nezavrhujeme.

Jak už jsem uvedl v recenzi, jsem skutečně zvědav, kudy povede vaše další hudební směřování. Dají se v rámci vaší tvorby očekávat razantnější změny (třeba i žánrové)?
Změny se dají očekávat rozhodně, například úloha kláves bude do budoucna snižována a celkový zvuk kapely bychom chtěli přitvrdit. Je tedy možné, že žánrově se přesuneme na pole death metalu, ale těžko soudit, když ještě nemáme ani jeden nový song. Nechme se překvapit.

Existuje v současné době nějaká česko-slovenskou nahrávka, kterou bys označil slovem „světová“?
Nevím, jak zbytek kapely, ale mně jich příliš nenapadá. Zmínil bych asi MODERN DAY BABYLON nebo MINORITY SOUND. Do budoucna jsem zvědav, s čím přijdou MINDWORK a KEEP ON ROTTING, což jsou další dvě kapely, které (dle mého soudu) mají potenciál na „světovou“ kapelu.

V současné době se znovu vrací móda vinylů. Jaký máš vztah k tomuto fenoménu? Chtěli byste třeba i vaše další album vydat na tomto nosiči?
Popravdě jsme o tom ještě nepřemýšleli, ale vyloučeno to není. Ovšem s mou druhou kapelou (POPPY SEED GRINDER), kde má nové album daleko reálnější obrysy, bychom to chtěli realizovat. Jinak mě fenomén vinylů zatím míjí.

Tvůj názor na církevní restituce?
To je téma, které se nedá probrat v rámci jedné odpovědi v rozhovoru  Ale klidně to víc specifikuj a můžeme se na to téma pobavit..

Politika je vůbec otázka…promítají se třeba i celospolečenské problémy do vašich textů?
Řekl bych, že spíš ne.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Jaké novinky od vás můžeme očekávat?
Koncem září nám začíná tour v rámci kterého se podíváme do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko. V lednu potom plánujeme čtvrté pokračování Dawn Of The New Age, které se opět odehraje v pražském Rock Café, a potom zřejmě upustíme od koncertní činnosti a pokusíme se složit nástupce „Behind The Smile“.

Velice děkuji za rozhovor…
Já též děkuji a měj se fajn.

ALL

http://bandzone.cz/genuinerelief

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *