GAZDASGRIND – Zlo (CD-2015)

ZloNa kapelu GAZDASGRIND jsem už v minulosti narazil, ale vždy jsem měl pocit, že jde spíše o sranda projekt k vyblbnutí než o nějaké serióznější muzicírování. Když mi pak domů dorazilo CD s názvem „Zlo“, začal jsem sám sebe podezřívat ze ztráty paměti, neboť už přísný obal nevypovídal nic o veselé formě grindu. A že to pánové s onou vážností myslí zaručeně, tak o tom mě přesvědčila nejen úvodní skladba „Pred zlom“, ale i další průběh (snad jen bonusová řacha „Zlatá unca“ je takovou roztodivnou vzpomínkou na předchozí dějství). Je až neuvěřitelné, kterak se tato „sranda parta“ dokázala během několika let proměnit až ke stávajícímu vyznění, jehož součástí je téměř filozofování nad závažnými otázkami („co to je zlo“, „kde se bere“ atd.).

Tohle všechno objeví pozorný posluchač ve slovenských textech, čímž si u mě pánové s určitostí šplhli, neboť angličtina by z jejich tvorby udělala naprosto anonymní projekt. Na druhou stranu si však lze povšimnout poněkud zbytečně dlouhých vět, čímž někdy skladba připomíná audio čtení, do kterého hraje hudba. Je mi jasné, že se hoši snažili zapojit do hudby především hloubku, ovšem stylistika vyjádření je někdy zbytečně dlouhá a kostrbatá, což prvotně ukazuje na textařskou nevyzrálost. Na co tedy některým personám stačí několik „veršů“, to GAZDASGRIND zbytečně zaobalují do složitých vět, přičemž pointa zůstává mnohdy zírat ve vzduchu. Příště bych tedy rozhodně upřednostnil přímočarou ránu do hrudníků! 🙂

Gazdasgrind_2016

Po hudební stránce mě ovšem GAZDASGRIND paradoxně vůbec nezklamali, a přestože jejich produkce není nikterak objevná, nabízí nespočet přijatelných důvodů pro poslech. Žánrově se jedná o poměrně zajímavý mix death metalu (typologicky jde o starou slovenskou školu) a dalších příbuzných žánrů, přičemž klikaté cesty dokázaly hudebníky zavést až k hranicím crust/punku a opomenuty nebyly ani prvky grindu. Tento mix je ve spojitosti se slovenským zpěvem (kterému je mimochodem docela dobře rozumět) poměrně solidní zábavou, zvláště pak i z důvodu barevnosti většiny zastoupených skladeb. Rozhodně je cítit, že se chalani snažili v rámci možností zapůsobit a nabídnout co možná nejrafinovanější skladby. Osobně se přikláním k názoru, že přesně tohle se povedlo patrně ze všeho nejvíc a s ohledem na sebeurčení se jedná vskutku o solidní práci. Je jen škoda, že se na CD nenachází nějaká opravdu skutečná hitovka, neboť právě „střela“ tohoto typu by dokázala kvalitu nahrávky rezolutně navýšit.

GAZDASGRIND však v rámci CD „Zlo“ naznačili solidní možnosti, kterak svoji hudbu v budoucnosti rozvinout. Kvalitativně se sice stále jedná o solidní nadprůměr, avšak z nahrávky je cítit, že to mají kluci v hlavách i rukách solidně srovnané. Jediným úkolem tak zůstává zasazení tvorby do správných kolejí a důkladnější uchopení celku jako takového. Na závěr musím kapelu pochválit za velmi hezké zpracování digi-packu a velmi originální grafiku. Symboliku „Zla“ snad ani lépe vyjádřit nešlo.

ALL

http://www.gazdasgrind.eu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *