FURZE-Trident Autocrat (CD-2006, Candlelight Records / Plastic Head)

Norsko bylo vždy líhní kvalitních black metalových kapel. Především devadesátá léta minulého století byla v tomto ohledu velmi plodná, a to nejen co se nahrávek týče. Všechno má ale svůj konec, a tak v současnosti zbyly ze skandinávské „doby temna“ pouze rozporuplné vzpomínky. K nositelům a udržovatelům starých vzpomínek patří také Woe J.Reaper, jediná osobnost projektu FURZE. Hned v úvodu je třeba podotknout, že materiál „Trident Autocraft“ nepatří k nejčerstvějším a je v podstatě výsledkem nově vzniknuvší spolupráce mezi tímto projektem a labelem Candlelight. Na světě je tedy reedice počinu z roku 2000 a nabízí fanouškům opravdu hodně silnou black metalovou kávu.

Možná právě takovou, jakou oslnili své příznivce kdysi DARKTHRONE. To znamená, že nahrávka má naprosto „podzemní“ zvuk, kytary jsou maximálně přebustrované a nad tím vším stojí havraní vokál, připomínající zmírajícího starce, plížícího se z kostela s žebrotou. Kdybych neměl k dispozici potřebné informace, domníval bych se, že je tento materiál starý minimálně patnáct let, ovšem není tomu tak. Také na počátku milénia existovala (a stále existují) kapely, které si doslova libují v blasfemickém hudebním vyjádření. Nahrávka nepostrádá hororovou atmosféru a s jistotou osloví milovníka black metalového undergroundu. Zároveň mohu s jistotou potvrdit, že nikoho jiného „Trident Autocrat“ oslovit nemůže.Hudebně nepřináší prakticky vůbec nic nového, byť vlastní tvář CD přece jen má. Tu a tam lze postřehnout doslova industriální motivy, možná i nasamplované zvuky, které hlavní protagonista nashromáždil. Vítr, šumění stromů, déšť… zkrátka hororová atmosféra číhá na posluchače ze všech stran. Jelikož tento materiál vyšel v původní verzi pouze na LP a MC, je také CD logicky rozděleno na dvě základní sekce. První se jmenuje „Side Spawn“ a nabízí tři nekompromisní black metalového vichřice, naprosto jedovaté a apokalyptické. To druhá část už je přece jen propracovanější a do jisté míry také hrůzostrašnější.

Vše začíná pomalejší skladbou „Avuil The Autokrat Of Evil“, ve které nelze nepřeslechnout vlivy nestárnoucích SATYRICON. Nicméně tím úplně nejlepším je poslední song „Whilst The Trident Spawn And Specte“ s naprosto úžasnou ambientní mezihrou. Poprvé se tak ukazuje, že monotónní úseky v tvorbě FURZE nemusejí být rozhodně na škodu. „Trident Autocrat“ je z odstupem času lehce nadprůměrné album a jeho znovuzrození v CD podobě určitě ocení především kovaní black metaloví nadšenci.

ALL

http://www.furze.no/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *