FURZE-Necromanzee Cogent (CD-2006, Candlelight Records / Plastic Head)

A máme tu ještě jeden reinkarnační počin z dílny Woe J.Reapera, tentokrát jde o materiál „Necromanzee Cogent“ z roku 2003 a právě toto album je (a možná i bude) zásadním milníkem v diskografii FURZE. Hned od prvních minut poslechu tohoto CD je zřejmé, že Reaper s tímto materiálem tak trochu navázal na poslední skladbu z alba minulého. To znamená, že nová tvorba je postavena především na funerálních tempech, které se prolínají s ryzím ambientem. Pokud předchozí album trvalo pouhých třicet minut a bylo rozděleno do dvou částí, tak tato kolekce čítá jednou takovou porci hudby, a to ve všech směrech. První část se nazývá „Side Lust“ a obsahuje dva patologické ambientní tracky, přičemž úvodní uvítací rituál „Seance“ je naplněn hrůzostrašnými zaříkávajícími formulemi! Děs, hrůza a husí kůže!

Tohle není nic pro slabé povahy! První kontakt s kytarami přichází až v druhé dělící části alba „Side Reap“. Dvanácti minutová kompozice „Dodsrikets Fremtred“ se honosí valivými kytarami, které se brzy prolínají s ambientními prvky. Vše je opět zabaleno do naprosto hrůzostrašné atmosféry, kterým buď naprosto podlehnete, anebo je už nikdy nebudete chtít slyšet! Tohle je drsný útok do vědomí každého z nás! Komu jsou horory proti srsti, nechť se této černé sbírce raději vyhne.„Side Lead“ se nejvíce blíží starším skladbám, ovšem žádná black metalová jízda se nekoná. Reaper se zkrátka zamiloval do hutnosti a valivosti, která mi v některých chvílích připomněla skvostné nahrávky BURZUM.

Vrcholným dílem je pak závěrečná část „Side Role“ a kompozice „Sathana´s Megalomania“. Půlhodinová árie vás provede temnotou skrz na skrz, zavede vás do pekla i márnice… zkrátka všude tam, kde stíny roztahují svá chapadla. Album „Necromanzee Cogent“ nabízí vskutku velmi osobitý přístup k black metalu. Je zajímavé, že Mr.Reaper k tomu vůbec nepotřebuje nijak zázračné instrumentální schopnosti. Jeho největší zbraní jsou emoce a mozek! Už se velmi těším na novinku „UTD“, první legitimní „děťátko“ pro firmu Candlelight, která se již brzy vyklube na světlo světa!

ALL

http://www.furze.no/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *