FUCK DA KAROT

Pojmenovat kapelu FUCK DA KAROT, to už chce kus odvahy a zároveň nezkrotně excentrický smysl pro humor. Už samotná slovní hříčka něco málo napovídá. Tady má jít přece jen o trošku něco jiného! Na české hudební scéně se snad nikdy nepohybovalo těleso s tak zvláštně složenou sestavou. Vůdčí persona, Petr „Cholda“ Víšek, charakterizoval svou partičku jako „spolek technařů, kteří oprášili své nástroje a vrátili se k hard coru“. Ale přece jen v trochu jiné podobě. Petr (ex.MORTISAGA, ex.ABAX, ex.MUD PIES) se tak trochu sám posadil do role zkušeného „učitele“, kterému však zároveň sekundují „drzí“, ale velmi učenliví žáci. Díky tomuto koktejlu vznikají vskutku zajímavé skladby, plné tvrdých kytarových rifů, ale překvapivě také velice jemných pasáží. FUCK DA KAROT mají nyní těsně před vydáním prvního CD a to byl dost dobrý důvod k tomu, abych Petra malinko vyzpovídal…

Na úvod možná trochu nečekaná otázka. Naposledy jsem vás živě viděl na STRATTEK festu, na kterém jste se coby spolupořadatelé také podíleli. Zajímalo by mě, co se od té doby u vás událo, případně změnilo a zároveň se naskýtá otázka, zda-li se do pořadatelství akce pustíte i letos?
Další ročník je v jednání. Uvidíme, jak to dopadne. Jinak u nás je podstatná změna ta, že hrajeme v pěti a to s kolegou Babbem, který obsluhuje klávesy a občas i třetí kytaru. Používáme jak sampler, tak syntetizer a je to výborné obohacení celkového zvuku kapely.

Název vaší kapely zněl nejdříve FUCK DA KAROT, poté jste název zkrátili jen na FDK, abyste se nakonec přece jen vrátili k původnímu názvu. Mně osobně se tahle slovní hříčka moc líbí. Co vás však k těmto náhlým změnám vedlo? Neměli vaši příznivci problém s vaší identifikací?
Asi tak před rokem nám přelétlo přes hlavu, že FUCK DA KAROT nekoresponduje s novou tvorbou. Tak jsme usoudili, že se zkrátíme, v létě jsme však zjistili, že to je blbost, tak jsme prostě FUCK DA KAROT nebo FDK, ať si nám každý říká jak chce :))). Pro koho je celoslovný název moc sprostý, může nám tedy říkat FDK :-). Pro rejpaly, náš název není politicky ani eticky motivován. Je to slovní hříčka, která vznikla na jedné velmi povedené pařbě :-).

Hlavním tématem tohoto rozhovoru je vaše první CD, které by mělo brzy spatřit světlo světa. Jak to tedy v současné době vypadá?
V současné době máme natočeno – čeká nás mastering, a momentálně ještě není jasné, kde to vyjde, nebo dokonce zdali si to nevydáme sami :-). Jsou tam čtyři nejnovější věci + jeden remix od GATE 6. Stopáž je cca 30 minut. Možná se tam vejde i plánovaný videoklip.

Jaký máš třeba názor na kopírování CD nebo případně stahování hudby z netu? Nebude ti třeba vadit, když si pro tvůj podpis přijde fanynka s vypáleným diskem a oxeroxovaným obalem?
Jak jsem již vzpomenul, zatím není jasné, jak a kde to vyjde. Nicméně i já kopíruju a stahuju, ale když se CD pohybuje cenově v přijatelné hranici, tak si ho samozřejmě i koupím. Osobně si myslím, že do budoucna velké labely zmizí a hudba se bude distribuovat přes internet a podobně. Když přijde fanynka s kopií CD, tak se jí asi v pohodě podepíšu a zeptám se jí, jak se jí to líbí :-), ale na druhou stranu se také musí respektovat jisté investice a výdaje na výrobu CD.

Když jsem dělal např. rozhovor s Rusákem ze SPUTNIK, tak ten tvrdě kritizoval politiku velkých hudebních labelů. Veškeré tracky své kapely umístil na web, kde je možno si je zdarma stáhnout. Starší kousky navíc neustále předělává, takže jedna skladba má třeba tři různé verze a každý se s nimi může seznámit. Jak se ti tenhle postup líbí? Dokázal by sis něco podobného představit u FUCK DA KAROT?
To souvisí s předchozí odpovědí. Samozřejmě, že primární motivace nejsou peníze, takže když výroba a nahrání nějaké muziky je zadarmo nebo stojí minimum, není žádný problém. Ale například studio (bez kterého se nahrání neobejde) stojí docela dost peněz, které nikdo z kapely nemůže momentálně dát volně k dispozici. Takže se musejí nabrat zas někde jinde. Naše snaha spočívá v tom, abychom se dostali vždycky alespoň na nulu, protože často sháníme peníze horko těžko i na živobytí. Holt život umělce je věčná radost, ale i řehole :-))). Každý z kapely máme ještě i jiné hudební projekty, které se víceméně váží k DIY nekomerční tvorbě.

Jako ostřílený muzikant jsi absolvoval nespočet nahrávacích procesů. Zajímalo by mě, jestli natáčení nové desky bylo pro tebe v něčem výjimečné? Hodně současných kapel si zakládá na moderním zvuku. Zaměřili jste se třeba na tento prvek nějak speciálně?
Nahrávání proběhlo standardním způsobem ve Studiu Hostivař. Zvuk je myslím OK. Brzy to budeš moci posoudit celé i ty :-).

Hodně tajnůstkářská odpověď! Tvorba FUCK DA KAROT hned od prvopočátků tíhla k jakémusi emo-hard coreovému pojetí, ale z několika nových ukázek jsem nabyl dojmu, že jste svou hudbu ještě o trošku zmelodičtěli…
Melodičtější to asi je, ale to snad není na škodu. Postupem času razíme krédo, že naše muzika je více na poslouchání, než na pogování. Vedle melodických melancholických pasáží se střídají hutné nářezy. Ale podle nás jsme rozhodně nezměkli. Jen to je více o rozličných náladách. Ale ovšem, že záleží na každém, co si z toho vezme.

Často si mluvil o tom, že bys v kapele uvítal klasického vokalistu. Nakonec si za mikrofonem skončil ty sám. Jak moc problematické je v dnešní době sehnat kvalitního zpěváka? Také by mě zajímalo, jak jsi se svými vokály na desce spokojen?
Je to problém, proto to dopadlo tak, jak to dopadlo, ale spokojenost v kapele je nyní se stavem tak, jak to je. Vokály mi na koncertě doplňuje Vanja s Hujerem a začleníme v budoucnu i Babba.

Vím o tobě, že máš moc rád „live akce“, což je také vidět na různých plakátech. FUCK DA KAROT často koncertují, ale určitě mi dáš za pravdu, že s návštěvností jsou v současné době velké problémy. Lidi prostě nechodí na nic. V čem myslíš, že je „zakopán pes“?
a/ různých akcí je hodně – proto si mohou dost vybírat
b/ nemají prachy
c/ chodí na tekkno 🙂
Nám je jedno, jestli hrajeme pro 10 nebo 500 lidí. Dáme do toho vždy vše ze sebe – a když nechodí, je to jejich problém, my budeme zatím brnkat lidi-nelidi :-).

Možná si teď trochu rýpnu. V dnešní době je vcelku důležité, aby kapela měla aktuelní a především pestré internetové stránky. Vaše vypadají vizuálně sice hodně dobře, ale obsahově dost pokulhávají. Hodláte zapracovat i na této formě propagace?
To je naše klasická lůzovina. Na stránkách se samozřejmě stále pracuje. Tím bych chtěl poděkovat T-RAVENOVI a PSYCHOPATIXOVI za jejich údržbu. Věci postupně přibývají, ale je to systémem: pomalu a jistě :-)… Každopádně se chystají nějaká videa – ale to nechci předbíhat. STRÁNKY BYLY UPDATOVÁNY!

Jak bys například charakterizoval HC scénu u nás? Dle mého soudu je to docela slabota. Když už existuje nějaký underground, tak spíše ten metalový. Nemáš pocit, že tím pádem jste trošku „odstrčeni“?
Já se přiznám, že to detailně vůbec nesleduji, ale podíváš-li se na stránky http://www.czechcore.cz, tak si myslím, že to funguje slušně. Je stále fůra koncertů a dost českých kapel hraje tady i jezdí ven. Mě těší, že stále hrajeme, a že nám chutná a odstrčení zatím nepozoruji…

Každopádně ve světovém měřítku se přece jen emo HC kapelám daří vcelku dobře. HELMET mají stále co nabídnout a vrátili se dokonce králové LIFE OF AGONY, i když jejich hudba je už přece jen někde jinde… Přesto by mě zajímalo, jak nahlížíš na současnou tvorbu těchto pionýru stylu?
Vezmeš-li sračkoidní USA emo kapely ala MTV, tak velice. Undegroundovým se daří též, i velice, akorát nejsou tak profláklý, což není určitě na škodu. Co se týče starších kapel, spousta z nich se momentálně chytá jistého kytarového comebacku, který je znát. Ale HELMET nebo LIFE OF AGONY se mi líbí spíš ty starý.

Je o tobě známo, že jsi hudební všežravec a ulítáváš třeba také na různých techno šílenostech (stejně jako tvoji kolegové z kapely) a to jak aktivně, tak pasivně. Náš web navštěvují samozřejmě především „kovotepci“, přesto bych tě však poprosil o stručný komentář k těmto tvým aktivitám? Jo a jak bylo na Czechtekku :-)?
Já sám, jakožto i ostatní členové kapely, se více či méně aktivně zapojujeme do dění ve freetekno scéně. Krom vytváření elektronické muziky nebo i livesetů vlastní druhý kytarista a basák svůj malý nezávislý label DCT rec., který je velmi známý i v zahraničí. Czechtekk byl dobrej, až na ty zkurvený fízly. Plno známých mělo rozbité hlavy, aniž by udělali něco zlého (i druhý kytarista). Kocourkov rulezz.

OK! Vrátil bych se opět k FUCK DA KAROT. Jaké plány máte po vydání CD? Budou nějaké koncerty, případně nějaké mini tour? Možná je ještě předčasné mluvit o nějakých letních festech, ale přesto by mě zajímalo, jestli se rýsuje nějaká takováto možnost, kde by se „Mrkev“ mohla zjevit?
Po vydání CD máme naplánované nějaké koncerty tady v Čechách a v létě by se mělo vyrazit ještě s kapelou RAVELIN 7 buď do Anglie a Irska nebo západní Evropy se začátkem v Belgii, ale je to všechno v jednání. Co se týče festivalů, je to věc našeho managementu, uvidíme, jak se bude snažit :-). A je stále plno míst v Čechách, kde jsme nehráli, tak to postupně budeme objíždět.

Super! Díky moc za odpovědi a můžeš cokoli dodat na závěr! Jo a ještě jeden takový spíše drb. Někde jsem zaslechl, že bývalá velvarská kapela MORTISAGA, jejíž členem jsi tak cca. před patnácti lety byl, se chystala na jakýsi comeback. Nemáš o tom nějaké zprávy, nebo nebyl si náhodu také u zrodu téhle myšlenky?
Zprávy o tom nemám, ale když se o tom dozvíš, tak se určitě ozvi! A na závěr? Choďte na koncerty, hlavně na ty naše :-)))).

ALL

Kontakt:
E-mail: fuckdakarot@seznam.cz
Web: http://fdk.czechcore.cz nebo http://www.bandzone.cz/fdk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *