FOBIA INC. – Tvrdě pracujeme a jdeme za společným cílem!

PolandPolští FOBIA INC. patří do ranku nesmírně šikovných formací, které nejsou svázáni žádnou odpovědností vůči firmě a posluchačům. Čtveřici hudebníků zdobí zejména otevřená mysl, kterou zatím nezašpinil žádný zlořád povinných postupů, přestože i na jejich debutu „Astral Seasons“ byste našli několik důležitých otisků pocházejících od různých inspiračních zdrojů. To ovšem není nijak na škodu, ostatně která kapela si něčím podobným neprošla. FOBIA INC. však za dva roky udělali obrovský pokrok a stále aktuální debut stojí každopádně za pozornost. Milovníci hloubavého emo- post-metalu mi snad dají za pravdu. Ještě podotýkám, že v sekci recenzí najdete podrobné představení tohoto stále čerstvého artiklu. A nyní už slova a věty basáka Alexandera Mazuruka…

Zdravím z České republiky! Jak je to vůbec se vznikem kapely FOBIA INC.?
Potěšení je na naší straně! Vznik kapely se váže k roku 2009. Kytarista Łukasz Kamiński a bubeník Tomasz Markowski spolu začali hrát v takovém hardrockovém projektu se zpěvačkou. Později se však skupina začala pozvolna měnit. Přišli noví hráči a projekt se stal brzy ryze instrumentálním tělesem. Stalo se tak někdy kolem roku 2013.

Pocházíte z města Bialystok. Zkus nám ho alespoň v krátkosti trochu představit. Je zde nějaká hudební underground komunita? Jak bys vůbec ohodnotil vývoj post-metalové scény u vás v Polsku?
Je to pěkné a příjemné město v severovýchodním Polsku. Bialystok není žádnou obrovskou metropolí, ale i tak je zde docela početná a ambiciózní undergroundová scéna. V obecném měřítku tohoto žánru, si myslím, že už Polsko urazilo dostatečně dlouhou cestu. Myslím si, že tu existují kapely globálního kalibru a na mnohé další jistě čeká světlá budoucnost.

AstralPředmětem tohoto rozhovoru je bezesporu vaše aktuální album „Astral Seasons“. Zkus nám ho v několika větách představit…
„Astral Seasons“ je koncepční album. Astrální rok zachycuje astrální cesty napříč různými krajinami, obdobími a podnebím. Všechno je zachyceno v hodině instrumentální hudby, která je místy uklidňující, ale také temná a znepokojující. Je to stejné jako v cestě životem, přičemž to pravé vyjádření je vysvětleno takový mottem, které jsme umístili na zadní stranu obalu CD. To motto říká, že každý člověk si v životě musí najít především to, co je mu vlastní. 🙂

Jak velký význam připisujete filozofii kapely v kontextu vizualizace nahrávek? Obal vypadá opravdu hodně mysticky. Jaký je jeho příběh?
Pokud jde o hudbu, tak je to takový monolit. V kapele paradoxně posloucháme odlišnou hudbu, ale když spolu hrajeme, poměrně snadno a rychle dokážeme zkombinovat naše hudební představy. Mám-li být upřímný, tak za ty roky, co spolu hrajeme, to máme docela pořešené s plakáty, materiály atd. Měli jsme štěstí, že jsme potkali skotského umělce Fiona Campbella, který nám poskytl krásný obraz, jež ideálně vyhovuje naší hudbě. Tento obraz je pochopitelně na obalu CD a v podstatě vyjadřuje to, co lze na albu slyšet. Volnost, vůně stromů a celistvost přírody, jakožto celku.

Fobia-inc_bandZkus teď obal ještě trochu rozebrat. Je pro vás opravdu důležité, aby i tento prvek byl nositelem kvality a určité reprezentativní úrovně?
K dispozici máme takové polské rčení: „kobieta zmienną jest“, což znamená, že ženy jsou vrtkavé. Anglický ekvivalent má ovšem spíše negativní konotaci, která v polském jazyce není přítomna. A to je vlastně to, co obal desky vykresluje. Čtyři ženy symbolizující čtyři roční období, jsou vymalovány tužkou (grafit) a akvarelem, a to o rozměru 40 cm / 40cm. Ten byl následně převeden do digitální podoby Karolem Pawluczukem (jointojoint). On také dodělal i zbytek obalu a my si jeho výsledku velmi ceníme, protože tou jeho prací prakticky došlo k dokončení celého projektu. Působí jako jedna z mystických částí, která částečně naznačuje to, co by mohl člověk najít uvnitř.

Jak zásadní je pro vaši skladatelskou činnost čistá improvizace? Snažíte se ji držet a vycházet z ní?
Je zajímavé, že se na to ptáš, protože většina naší hudby pochází z čisté improvizace. Někdo z kapely přinese obecný „náčrtek“ písně, ale později už pouze zkoušíme a improvizujeme natolik, že z toho na konci obvykle vyleze úplně jiná skladba. Kromě toho existují tracky, které byly vytvořeny výhradně na základě jamu. Každá píseň je jiná, ale z hlediska procesu tvorby mohu říci, že nemáme daný pevný rámec skládání. Necháváme se volně unášet proudem.

Jak bys shrnul dosavadní dění FOBIA INC. na scéně? Jak se např. zrodila spolupráce mezi vámi a Green Luns Records? Pokládáš vzájemnou spolupráci za ideální?
Ačkoli od oficiálního „data narození“ FOBIA INC. uběhla nějaká doba, stále mám pocit, jako bychom pořád stáli na začátku cesty. Po mnoha peripetiích, kdy jsme se dostali k produkci alba, jsme si uvědomili, že situace začala být pomalu vážná, protože to je přesně doba, která spěje k finálnímu dokončení. Green Luns Records je lokální a naprosto iniciativní firma, která podporuje zejména hudbu pocházející ze severovýchodní části Polska. Náš vztah s Greend Luns je velmi volný. Máme ve všem plnou autonomii, neboť jsme dostali výhodnou platformu pro distribuci. V jednoduchosti se jedná o naše přátele z Bialystoku, takže se vzájemně podporujeme, jak to jen jde.

Fobia-inc_promo

Máš představu, jak by mohli znít FOBIA INC. v blízké budoucnosti? Bude vaší snahou se dál především vyvíjet, anebo se vydáte spíše cestou vylepšování současné hudební stránky?
To je ta otázka. Máme spoustu nových písní. Nicméně stále je rafinace takovým spíše obecným pojmem, takže vektory skladeb se mohou ještě dost zásadně změnit. Chtěli bychom, aby celková produkce byla mnohem komplexnější, ale to ještě uvidíme. Jisté ale je, že se spousta věci změní. Myslím, že toho bude dost, avšak něco se patrně nezmění nikdy. Jádro zvuku musí být čistou horskou dráhou melodií a pravděpodobně zvítězí i četná zvuková zkreslení a syrovost.

Je na současné metalové scéně něco, co považujete za výraznou překážku? Co vás případně nejvíce omezuje v rozletu?
Jsme instrumentální kapela, takže možnosti živých akcí jsou trochu omezené. To je jedna věc. Ovšem chtěli bychom hrát více koncertů, to ano. Cítíme, že naše hudba je určena k tomu, aby byla lidem zprostředkována hlasitě a právě z toho důvodu toužíme stát na jevišti. Další nevýhoda, se kterou se setkáváme a netrápí jen nás, spočívá v odlehlosti našeho rodného města, což nám brání v rozjetí profesionálnější hudební dráhy (dneska je uživení se hudbou hodně těžké). Ale rozhodně si nechceme stěžovat, budeme tvrdě pracovat a půjdeme za svým cílem.

Fobia-inc_liveUž jste někdy předtím navštívili naši zemi?
Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Lidé jsou tam skvělí, takže ano. Někteří z nás navštíví Českou republiku i v příštím roce, což mohu nyní prohlásit naprosto jistě. Pokud se tak nestane prostřednictvím hudby, jakože bychom chtěli u vás odehrát nějaký ten koncert, určitě se pro nás stane Česko jedním z turistických cílů.

Co si myslíte o situaci kolem islámského terorismu a dalších mezinárodních konfliktůech?
Zjišťujeme, že současná situace je velmi znepokojující. Těžko soudit, co přijde v blízké budoucnosti. Žijeme opravdu v „zajímavých časech“, což je takové staré rčení. Nezbývá nic jiného než „show must go on“.

A vaše hudební vlivy? Cítíte se být emočně vázáni k některým jiným kapelám?
Nejsme „břidlice prázdného místa“. Nikdo z nás takový není, inspiraci nacházíme v mnoha žánrech. Od klasiky typu PINK FLOYD a TOOL až k těm novějším vlivům. Např. CULT OF LUNA nebo MASTODON. Polská scéna má ovšem také mnoho zajímavých kapel. Abych jmenoval alespoň nějaké, tak zmíním BLINDEAD a TIDES FROM NEBULA.

Jaké jsou vaše nejbližší plány? Na jaký soubor věcí se ve vašem podání můžeme těšit?
Mezi živým hraním nyní začínáme pracovat na videoklipu, který by mohl pomoci v nést do hudby nějakou další vizuální texturu a kontext. Zároveň víc a víc myslíme na naše další album. Pokud jde o proces tvorby, tak bychom ho byli schopni dokončit v několika měsících, ovšem aby bylo album opravdu jedinečné, budeme na jeho dokončení potřebovat přece jen mnohem víc času. Práce na něm bude docela těžká, ovšem tímto stylem jsme si zvykli pracovat. No a samozřejmě se i těšíme na návštěvu České republiky!

https://www.facebook.com/FobiaInc/

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *