FLESHLESS

fleshless1FLESHLESS už nějakej ten pátek považuju za jednu z nejlepších českých kapel, koncertní jistotu, partu správných borců atd. A nedávno do jejich diskografie přibylo i poslední CD „Sensual Death Immitation“, čímž to vše jen potvrzují. I to byl důvod, proč poslat Vláďovi (vox) pár otázek. Napoprvé jsem poslal otázky na starou adresu, která prý už nefunguje, tak jsem po týdnu čekání poslal otázky znovu na adresu správnou. Vláďa je fakt formát, protože odpověděl hned druhý den, navíc ze Švédska!!! A takhle tedy náš e-rozhovor proběhl…

Čau Vláďo, asi teďka po vydání „Sensual Death Imitation“ máš plný ruce práce (ne že bys jinak dělal hovno, to snad ani ne :-)), ale snad si najdeš čas na pár otázek. Jestli znáš R.U.M. zine, tak je to pro tento plátek a k tomu ještě pro vznikající fanzin v Turecku. Ani nevím, jak se má jmenovat, ale dávaj ho dohromady moji dva kamarádi z této země a speciálně si vyžádali Fleshless, přestože ani jeden z nich o nové desce nic nevěděl. Už jsem jim poslal po netu materiál z nového alba v mp3, než ho seženou v originálu, doufám, že ti to nevadí :-). Jako normálně veřejně to nešířim.. Jen jim dvěma jsem to poslal. Ještě nevím, co tomu řikaj, dlouho jsem si s nimi nepsal. Takže jdeme na těch několik otázek.

V první řadě, musim pochválit vaší práci, protože nové album Sensual Death Imitation se vám podle mě fakt povedlo. Perfektní zvuk, konečně i kytar (na Nice to Eat You mi neseděla sóla) a hlavně bicí. To, co Vítis předvádí, je paráda. Asi si fakt ve studiu se všim vyhrál, než se do toho vopřel… Co si o albu a o nahrávání teď s odstupem myslíš?
Díky moc za tvou pochvalu, jsme moc rádi, že se ti nové CD líbí..Opravdu jsme si v Shaarku se zvukem vyhrály až dost.. Dokonce jsme si nechali udělat asi 6 různých masterů, ze kterých jsme vybírali ten nejlepší..Taky jsem moc spokojený se zvukem kytar, myslím si, že jsou opravdu hodně brutálně nazvučené a je to pořádná stěna, co tě může pěkně namasírovat.. Ohledně Vítyse..on měl už svou představu, ješte než do studia šel, takže počítal se zvukem , který nakonec docílil. Nechtěl nic nechat náhodě, aby se uz neopakovala situace s „Nice to Eat You“ nahrávky.. Co si o desce myslím.. pro mě jsou fajn všechny nahrávky, co jsme udělali ale „Sensual..“ je určitě ta nejlepší po všech stránkách.. Docela často ji stále poslouchám, což jsem tolik dříve nedělal. Pořád mě baví..

Studio Shaark namísto osvědčené práce v Hostivaři. Proč padla tahle volba? Asi jste po letech chtěli prostě změnu…
Změna je to spravné slovo. Vždyť od roku 94 jsme nahrávali v Hostivaři všechny naše nahrávky a tak nám myslím malá změna prospěla po tolika letech.. Práce s novými lidmi, prostředím atd.. Byli jsme mile překvapeni , v jaké perfektní atmosféře se v Bzenci nahrávalo, kluci jsou moc fajn a určitě naše spolupráce bude pokračovat i nadále..Udělali pro nás první poslední, čimž ale nechci říct, že to Zdeněk nedělal…

fleshlessPo Grindgod, Abhorrence of Cadaveric a Nice To Eat You vám design obalu místo Chymuse dělal Jaromír Rozmara a použil daleko více z vynikající grafiky Jiřího Lhoty. Taky jen touha po změně a nebo i ty sis už všiml, že Chymusova práce je vidět až na moc místech? Ne, že by nedělal pěkný booklety, to ne, to všechna čest. Ale jeho rukopis byl vidět na mnoha jiných CD, takže chápu změnu jako dobrý krok.
I to je část té volby něco změnit.. Chymus je opravdu profesionál na svém místě, ale jak říkám chtěli jsme trošku větší změnu, tak proč neoslovit někoho jiného, nehledě na to, že nám to Jirka nabídl sám s tím, že nám dá do bookletu více jeho obrázků, aby celý booklet byl více kompatibilní, což se určitě povedlo..Jaromír je Jirky přítel, takže na tom pracovali dohromady.. Moc se nám výsledná práce líbila, a opravdu to vypadá jinak než na našich předešlých deskách.. Což je dobře.. lepši než se stále opakovat dokola..

Co Michal Filipi a jeho odchod neodchod? Musim říct, že vloni na Obscene Extreme to vypadalo zvláštně. Z Lykathey Aflame odešlej Ondra Martínek ve Fleshless a pro změnu Michal v Lykathee ještě ve dresu Fleshless. Já osobně si pamatuju Fleshless ještě s Curem a Hansem za bicíma a Michala s dlouhýma vlasama a Michal mi za ty roky už prostě utkvěl jako jeden ze základních kamenů Fleshless. Několik let platila rovnice Fleshless = Vláďa, Michal a Luděk. To jste se jako rozhádali a pak udobřili, nebo jak to bylo? Teda jestli se ti o tom chce psát. Jeho návrat je určitě plus. Nejen kvůli jeho muzikantským kvalitám, ale taky už na sebe musíte bejt zvyklý a navíc vypadá na koncertech dobře zlej :-).
To on jen tak zle vypadá, hodně lidí, co ho nezná si myslí, že takový doopravdy je, ale je tomu naopak. Je to strašně pohodový a veselý človíček, stále připravený tě atakovat nějakým vtipem a píčovinkou.. Ohledne jeho odchodu… asi v tu danou dobu (tušim že jaro 2002) toho měl tak nějak nad hlavu a koncertování ho tolik neuspokojovalo a proto vzal nabídku k Lykathea Aflame, kteři nehrají tolik live koncertů jako my.. Ale ani tam mu to nevyhovovalo.. S námi v té době hrál jistý Harry, který s námi odehrál necelý rok včetně tour v Jižní Americe, ale ten se taky na všechno vykašlal, a taky říkal, ze by rád našel novou práci atd. A že už na nás nemá čas.. My jsme byli s Michalem tak více méně stále v kontaktu, takže jsme ho oslovili, zda by neměl chuť a čas se k nám vrátit a on se do Fleshless vrátil.. Máš pravdu, Fleshless je on, Luděk, já a teď i Vítys.. Bez nich si nedovedu skupinu představit.. Vždyť s Luďou hraju už od roku 1990, to je skoro jak manželství, jen o něco lepši, ha, ha , ha.. Moc si všech, co ve Fleshless hráli, vážím, i když s námi nehrají, ale je fajn je potkat a pokecat o starých časech.. Jako na našem posledním křtu, kdy nám křtil Hans a Curo.. To bylo parádní…

Obal Sensual Death Imitation se fakt vydařil. Hlavní motiv mi trochu připomněl knížku/film Mechanický Pomeranč a obal Six Feet Under na Maximum Violence. Když si necháváte od Jirky Lhoty dělat obaly, zadáváte, co tam chcete, nebo si vybíráte z toho, co má, nebo jak to probíhá?
Většinou už dopředu víme co bychom chtěli použít, Jirka tu myšlenku přivede k životu a dokonalosti. Přecejen spolu děláme kolem deseti let, tak on ví, co a jak chceme, a my víme, co od něj můžeme očekávat. Moc dobrá spolupráce.. I ten obal měl být změna, a povedlo se.. Plno lidi ani nepoznalo Jirkovu práci, pokud nenahlédli dovnitř.. Ty obrázky uvnitř měl už Jirka připravené, jen nám je přenechal..

Novým materiálem jste se posunuli zase kousek víc do extrému, souhlasíš? Byl to záměr? I barva tvojeho „výkalu“ se trochu změnila. Skoro bych řekl slovo Američka, ale nerad tyhle přirovnání používám. Stále ty zpěvný melodie a kytarový riffy á la Fleshless, ale prostě trochu brutálněji podaný.
Myslím si to samé, i když nějaké prvky melodie tam jsou, ale jsou zahrané trošku jinak, než tomu bylo doposud.. Co je to Amerika ??? Mam ji moc rád, ale nechtěl bych být jen dalši kopie US kapel, kterých je dnes všude plno.. Brutálně podaný melodie, to je to spravné přirovnání.. Kloubení melodických prvků s těma Blast pasážema.. To je to, co nás baví..

freeTentokrát žádnej cover. Ne, že by mi to vadilo, pro mě covery maj smysl spíš na koncertech, ale Každý z nás, Když ti svítí zelená, Hřbitov a Slaughterhouse… A teď nic. Co vás k tomu vedlo? I když funkci coveru na konec tak trochu plní tribut Davidovi Rairanovi Foetal Purulent, bereš to taky tak? A nebo snad dokonce jste si vzali k srdci to, co se objevilo na Marastjakcyp.com, když v souvislosti s Fleshless psali o tom, že nahrát pětkrát rychleji „Koulelo se koulelo“ není žádný umění :-). Musim se přiznat, že od té doby sem tam řeknu tady klukům, s kterejma jsme se tomu řechtali, místo o Fleshless o „Koulelo se koulelo“ 🙂
Proč dělat další coververzi, měli jsme dost svých skladeb tak proč se protentokrát neprezentovat jen vlastními věcmi.. To, co bylo na Marasjakcyp určitě nebylo to, co by nás nějakým způsobem ovlivnilo v tom co a jak dělat. Ta poslední věc má pro nás, co jsme Davida znali, uplně jiný význam , než pro normálního posluchače.. Asi víš, o čem mluvím.. Je to napsané od srdce a zrovna tak je to i složené.. Specielně pro tuto příležitost..

Vůbec, řekni mi, kde se vás vzala schopnost dělat takovejhle „ploužák“? Teda jenom ten rozjezd je ploužákovitej. Asi jste chtěli něco extra special Fleshless raritku pro Davida, viď?
Viz předchozí odpověď..

Poslouchají členové Fleshless Fleshless? Myslim jako jestli když posloucháte normálně CDs, strčíte do přehrávače sem tam i Fleshless CD?
Jo posloucháme se například, když jedeme na koncert, tak si vždy CD poslechneme.. Ale k tomu i plno jiných jako třeba Helloween, Dying Fetus, Iron Maiden, Accept, Brujeria a dalši.. Nema cenu valit do hlavy po cestě na nebo z koncertu jen brutal.. Tam je toho až do sytosti…

Od splitka s Disfigured mám všechny vaše nahrávky a musim říct, že asi nepřekonatelným dílem pro mě zůstává Free Off Pain. Taky to je tím, že prostě tenkrát mi to přišlo tak geniální, že jsem to sjížděl furt dokola. Co song, to hymna, navíc v perfektním zvuku. Jezdil jsem po koncertech jako divej a Fleshless bylo velký lákadlo. To se prostě neomrzí. Pamatuju si takový ty chlívy typu hospoda U Vodvárků v Kolíně, U Zelenýho Stromu v Lysé nad Labem, Nathalku v Kolíně, Lahváčovo Dolany u Kralup, ale třeba i jak jste v Plzni v 97 hráli před Six Feet Under..Jo, jiná doba 🙂 Materiál na splitku s Disfigured je taky super (taky tři ze čtyř songů jsou na Free Off Pain). Máš ty nějaký oblíbený písničky, nebo nahrávky Fleshless? Vzpomínáš si nějak konkrétně na nějaký koncerty z dřívějška?
Moc rád vzpomínám na všechny akce, snažím se všechno evidovat, abych jednou měl přehled.. Akce jako u Vodvárků s Blood, Dead Infection byly super. Zdravim Davida z Despise, ale i další organizátory, kteří nám pomohli tam, kde jsme dnes, bez vaší pomoci bychom nebyly to, co jsme.. Six Feet Under.. Parádní koncert, první akce s třetím kytaristou Jardou, oni ani nevěděli, že tam hrajeme s třema kytarama a tak vše připravovali na posledni chvíli.. Fakt síla.. Já osobně strasně rád vzpomínám na koncert z roku 94 s Cannibal Corpse.. To jsem ani nemohl dospat a v klubu jsme už stepovali od dvanácti hodin, jen abychom o něco nepřišli.. První koncert V Německu s Agathocles a další a další krásné vzpomínky.. Výlet na Maltu (poprvé jsem letěl), do USA atd……

Už jste docela hvězdy. Teda v rámci naší death/grind scény určitě. Cítíte se v ČR tak něco jako „UG hvězdy“ 🙂 (dobře klišovitej výraz)? Co za hranicema? Hodně jste cestovali, Severní i Jižní Amerika už vás poznala, o Evropě nemluvim. Byli jste už v Turecku, nebo si kluci ještě počkaj? Co přijde další? V Japonsku jste už byli? Prej jsou Japonci šílení machři a zažraní do věci jako svině. Cítíte se jako UG hvězdy?
Určitě se tak necítíme, jsme jen kapela, co chce hrát a jak říkáme, vyklepat z těch našich hlav vši do lidí.. Potěší nás samozřejmě, když se to lidem líbí, přecejenom to děláme hlavně pro ně.. Hvězda je strašně zavádějící pojem.. To je možná OZZY nebo METALLICA ale my??? Máš pravdu, projeli jsme toho hodně, všude to bylo hodně zajímavé jako třeba vidět Maccu-Picchu, New York, Amsterdam ale poprvé pro nás byl úspěch hrát v Praze.. Já osobně bych chtěl procestovat co nejvíce, ale čas nám to nedovoluje.. Bavili jsme se v kapele o tour ve středni Americe, kde máme nabídku na rok 2005.. Mexiko, El salvador, Nicaragua, tak uvidíme, co bude.. Teď nás čeká evropské tour v Dubnu 2004 po boku polských Deception a slovenské brutal bandy Surgical Dissection.. Tak se těšíme..

sensualTaky se chci zmínit o tvé firmičce Nice To Eat You Records. Vím jen o Lanieně Mentis. Co jiného jsi vydal? A co chystáš? Zůstanou Fleshless Čurbyho koně, nebo plánuješ „koupit“ Fleshless do ansámblu Nice To Eat You Recs :-)? To asi ne viď…
Určitě, Fleshless zůstane u Obscene.. Mám Čurbyho moc rad, udělal pro nás toho tolik a stále dělá, že by bylo unfair vydat Fleshless na mé firmě.. Doposud jsem vydal Surgical Dissection, Deception, kolumbijskou brusku Ancient Necropsy a německé Gomorrha.. Slibuji, že ti pošlu promo CD.. Aby sis mohl udělat obrázek o tom, co dělám..

Co tě k založení nového labelu vedlo? Nějakou dobu děláš pro Čurbyho v Obscene, takže tuhle práci už vlastně děláš dýl, tak proč vlastní label? Nebo jsi prostě chtěl jako její manažer vydat Lanienu Mentis, protože to Čurby vydat nechtěl? Nebo jak to je?
Vlastně oboje, vzhledem k tomu, že jsem se od Čurbyho plno věcí naučil a přiučil (on dokonce vymyslel název mé firmy.. Je to ukázka konkurence?). Nejdříve jsem CD Laniene vydal, abychom nemuseli čekat, až se nějaká firma ozve a nakonec mě to tolik zaujalo, že jsem hledal a stále hledám další nadějné kapely.. Hodně plánů pro tento rok, spojené s pořádáním koncertů a nějakého tour pro mé kapelky.. Nenudím se, jak jsi na začátku rekl.. To máš pravdu..

Každopádně tvoje působení v Obscene asi tvýmu labelu prospěje, letité kontakty Obscene jsou asi v šíření nahrávek hodně velkým plusem.
Určitě a tímto Čurbymu moc děkuji…

Máš teďka nějakej objev ať už již vydaný CD jako posluchač, nebo něco co chystáš vydat sám?
Právě tento rozhovor píšu ze Švédska, kde jsem na týdenní dovolené u kapely STRANGULATION, kterým bych měl v březnu vydat nové CD nebo MCD.. Jsou opravdu nadějní a produkuji mix US death metalu starši a nové školy. Tato kapela by se měla v Čechách objevit na pár koncertů v květnu, tak si je nenechte ujít.

Co ty a Obscene Extreme 2003? Spokojenost? Plusy a mínusy? Mě osobně přijdou některý vožralci a ouchylové trochu otravní, ale slovo vadí bych asi neřikal. Spíš mi vadí ten nechutnej bordel, kterej vznikne z těch kelímků a odpadků všude okolo. Nevím, když chci po lidech, aby házeli odpadky do košů, tak chci asi moc. Přitom odpadkáč je v areálu kam se podíváš. Když leju piva a jsem línej se zvednout a jít to vyhazovat pokaždý když dopiju, tak postupně nasouvám kelímky do sebe a pak je vyhodím naráz. Třeba cestou pro další rundu. Ale to je všude, na každým kroku… Plejtvá se všude a se vším. Souhlasíš se mnou? Třídí Fleshless odpad :-)? Plasty, sklo a jiný bordel?
Snažím se po sobě bordel uklidit ale těžko to budou dělat všichni, bohužel.. Já zase vím, jakou práci s tím pak má Čurby, který po skončeni festu funguje jako čistič odpadu..Určitě by bylo lepší, kdyby se lidi/fans snažili udržet po celou dobu festu větší pořádek, aby je pak neotravoval.

Teď uplně odbočím od hudby, od scény, od labelů… Co dělají členové Fleshless kromě hraní a toho okolo? Myslim jako nějaký jiný záliby. Sport, hobby, film, chlast :-)… Sleduješ třeba hokej? Extraligu, NHL? Fandíš někomu? Zajdeš třeba někam na zápasy? Co třeba vodní slalom, řiká ti to něco? Fotbal, Rallye, F1, Moto-GP nebo snad tenis, lyžování, a nebo je ti todle všechno celkem šum a fuk? Já ti jen prozradím,že všichni tři členové redakce R.U.M.u hrajeme hokejbalovou ligu v Kralupech, já to mám jako vedlejšák právě k vodnímu slalomu… Jo a dám ti malou nápovědu k tomu, komu fandíš v Extralize – správná odpověd je KLADNO!!! :-).
Já jsem veliký fanda kina – hodně času trávim sledováním filmů, upřednostňuji multi kina. Jsem velký fanda Pána prstenů ..to miluji.. S klukama s kapely chodíme na místní hokej – třetí liga, ale i tak je to fajn.. Rádi hrajeme tenis, kolo je taky v pohodě, cestování.. Do toho všeho práce, naše děvčata, atd.. Rodina pro Luďka a Míšu atd.. Ale ta kapela a firma mi zabere tolik času, že na další moc nezbývá..

Zajdeš třeba do kina? Jestli nevíš, na co jít, tak za poslední dobu můžu doporučit Master and Commander: Odvrácená strana světa a nechoď na Kdysi dávno v Mexiku… Já se těšim na třetí díl Pána Prstenů a taky na nový zpracování Texas Chainsaw Massacre.
Byl jsem na všem mimo Texas Chainsaw Massacre a líbilo se mi vše.. Ale jednoznačně vede Pán prstenů..I film Master and.. byl moc pěkně udělaný film.. Super děj i rozuzlení.. Tento rok bude plno fajn filmů jako Troja, Poslední samuraj….

Co říkáš na obnovu těch všech starých komunistických sraček, co hrálo v tý době na každým rohu. Teď ty samý sračky slyšíš hrát zase. A tentokrát to snad lidi poslouchaj i dobrovolně. Když slyšim Mámení nebo Holky z naší školky, tak se mi votvírá kudla v kapse.
Nerad bych se k tomu vyjadřoval a plýtval mým časem.. FUCK OFF KOMUNISTI.. Nenávidím vás.. Stačí to jako odpověď???niemandi

Co si myslíš o tom humbuku okolo Saddáma a celýho násilnýho obsazení Iráku a Bushovi a o těhle pánech nahoře..? K sblití co? Jste ve Fleshless tak něco jako politicky uvědomělý, nebo se spíš věnujete své práci a okolí a politikou mocných se moc nezabýváte?
Asi jako jeden z mála mám na to jiný názor, kdo jiný by tam dělal policajta?? My ?? Rusáci ?? Čina ?? Já jsem pravicově naladěn.. A naopak to, co dělá Bush z větší části schvaluji.. Asi špatná odpověď, co??? Dneska je moderní na USA házet špínu.. Ale víš, kolik US vojáků zemřelo jen při invazi 6.6.1944 během vylodění?? Mohli být doma a žrát buráky?? Nebo se nám snažit pomoci.. To je ale na dlouhé diskuze.. Necháme toho..

Obligátní alešovská otázka: piješ / čteš R.U.M.? Sleduješ nějaký jiný český fanziny a web-ziny?
Snažim se sledovat dění, RUM nepiju ale znám ho… Dobře se čte…

No nic, nebudu tě už trápit :-). Měj se super, rozjeď se s Fleshless do všech koutů světa, ať ti funguje label a všechno na co šáhneš. Poslední je tradičně klišovitý: „vzkaž něco všem na závěr“… Čau
Moc díky za vyčerpavajici rozhovor.. Ať se ti daří dobře a RUM pije/čte co nejvíce lidí…
Bye Vláďa www.go.to/fleshless, www.ntey.wz.cz

Gory

kontatní adresy:
Fleshless / Nice To Eat You Records – Vladimír Prokoš, Kosmonautů 159, 405 01 Děčín 27, e-mail: fleshless@tiscali.cz

webové prezentace: Fleshless – www.go.to/fleshless, Nice To Eat You Records – www.ntey.wz.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *