FESTER – Silence/Winter Of Sin (CD-2010/2011, Abyss Records)

O norské čtveřici FESTER jsem nikdy neslyšel, přestože reedice jejich prvotiny nezní ani po jedenadvaceti letech vůbec špatně. Ano, čtete dobře „Winter Of Sin vyšel v roce 1992 na značce Old Fashion Records, což je pod čirým trayem dokumentováno na dobovém letáku. Popravdě mrazivý severský death metal s blackovým skřehotem. Přestože lze zmínit pár drobných výtek k preciznosti zvuku (mírné plechové vrnění na koncích skladeb ) a bicí chvílemi podivně znějící jako automat. Jinak před sebou Fester hrnou vše co má mít pořádná metla. Relativně propracované skladby, syrový i po letech velmi poslouchatelný zvuk a energie na rozdávání. Není moc rozdílu zda klusají rozvážným středním tempem nebo se rozjíždí z mírného kopečka. Vzteklé krákorání rozpíná nad kytarovými vyhrávkami svá křídla. Bez problémů až doomově zpomalí a tepou a duní, činel nemilosrdně odťukává čas.

Co víc napsat? Objevit tyhle upřímné kovotepce v době původního vydání určitě bych si je zachoval v srdci dodnes. Takhle je nutno poděkovat americkému vydavatelství Abyss Records za pečlivé znovuvydání na němž je kromě celého alba ještě bonusová živá nahrávka „When Darkness Confirms“ z o rok staršího demáče. Nejprve se zdá, že FESTER mrskali přímočarý frčící black metal, ale na devíti minutách (o tři více než na nahrávce) předestřou vše o čem jsem už psal. Zvuk je samozřejmě více méně dokumentační a má jen doplnit pohled.

I další album norských větroplachů je vydáno coby reedice coby solidní digipak. Původně nahrávka vyšla u Lethal Records (1993), poté u No Fashion Records (2000) a do třetice opět na CD u amerických Abyss Records (2011). Pro vinylomilce je k dispozici LP na značce Iron Bonehead Productions.

Pokud jsem byl na debutu k black metalu sváděn výživným skřekotem černokněžníka, na dvojce jsem spíše očarováván tajemným šepotem a vyprávěním. Tato změna nebyla zapříčiněna ničím jiným než uměleckým nápadem jednho ze zpěváků a kytaristů. Musím uznat, že to byl dobrý tah. Ještě více je tak umocněna ponurá nálada. Čeho si také lze povšimnout je efektové barvení kytar. Prostě během jednoho dvou let kapela nijak nezakrněla a nenahrál „jen“ další dobrou desku. Je to úctyhodné pokračování jedničky, při zachování mnohých prvků (strukturovanost, energie) ale také při vyjádření svobodné tvorby a netradičních postupů. Bicí jsou krapet divné, obzvláště v přechodech, jinak nemám výhrad.

Původně jsem myslel, že obě desky FESTER poslechnu, popíšu a pošlu do světa, ovšem jak se zdá, chvíli je pozdržím a vícekrát poslechnu, což není v posledních letech jev až tak obvyklý. Super!

RadeK.K.

http://www.myspace.com/festernorway

One thought on “FESTER – Silence/Winter Of Sin (CD-2010/2011, Abyss Records)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *