FEEL A CURSE – Shadows In Mind (CD-2015)

Shadows In MindUž na debutovém EP „Corroded Time to Come“ ukázali slovenští FEEL A CURE svůj potenciál a já jsem opravdu velice rád, že zde tuhle sympatickou partu mohu přivítat opětovně, tentokráte u recenze na oficiální debut „Shadows In Mind“. Myslím, že nic nezkazím, když ještě jednou zopakuji některé dosti podstatné souvislosti.

FEEL A CURSE jsou sice stále pojmem poměrně čerstvým, ovšem sestava kapely je tvořena velezkušenými hudebníky, mezi kterými nechybí dva ex-členové DESECRATED DREAMS (Jozzo – kytara, zpěv a Andrej Šimon – bicí) a také basák Pavol Maro. Tato trojice nahrála už výše zmíněné EP, avšak povaha nových skladeb si patrně žádala druhou kytaru a z těchto příčin se současným čtvrtým členem stal Matej Slovák z formace SUBURBAN TERRORIST. Výsledek? Neuvěřitelně kompaktní, profesionální a celkově naprosto přesvědčivý. Jsem si jist, že kdyby takové album natočila jakákoliv deathmetalová veličina, bylo by kolem toho spoustu povyku a západní recenzenti by se dost možná předháněli v superlativech. Ovšem těžko říci, jestli je většina starých pardálů vůbec schopna vytvořit takhle svěží materiál. 🙂 Feel A CurseTen je sice postaven na „old school základech“, avšak zvuková kvalita ho výrazově posouvá do současnosti, což osobně kvituji s nadšením. FEEL A CURSE se zkrátka povedla skutečně velká věc! Zvuk alba je naprosto excelentní – těžko říci, jestli na tom má větší podíl popradské studio Martina Barli, nebo ručičky dánského profesora Jacoba Hansena, jenž se postaral o mastering. Jedno je ale naprosto jisté. Majitelé kvalitních audio zařízení si rozhodně užijí pěkných pár chvil. Sám za sebe musím říct, že jsem si zpočátku jednoduše užíval to, jak nahrávka krásně hraje, a hned několikrát jsem své rodině řádně zatopil pod kotlem. 🙂

Ovšem zvuk sám o sobě by kvalitu nahrávky rozhodně nezachránil, to je jasné. Proto se nyní zaměřme alespoň zdánlivě na všech deset kousků, kterým vévodí chytlavé kytarové riffy, melodické vyhrávky a vůbec spousta příjemných nápadů, jež dělají death metal death metalem. Jasně, FEEL A CURSE rozhodně nepředkládají posluchači extrémně metalovou jakost, která by byla kdovíjak revoluční, vždyť v death metalovém ranku to ani dost dobře nejde, ovšem samotné provedení je v jejich případě suverénní a rutinérské. V tvorbě kapely cítím prvky, které byly hodně význačné pro slavné slovenské bandy z let devadesátých (feeling typický pro slovenské kapely tu prostě vnímám – asi se mi tam i dost vrývají vzpomínky na DESECRATED DREAMS), ovšem FEEL A CURSE k tomu přidali právě ten „severský zvuk“. Provedením i vyzněním bych si „Shadows In Mind“ dovolil přirovnat ke comebackovému albu „Counting Our Scars“ od DESULTORY, neboť právě švédští veteráni dokázali podle  obdobného modelu přenést auru devadesátek do současnosti. Pokud přesně tuto cestu v death metalu preferujete, vězte, že i s tímto počinem prožijete spoustu příjemných chvil.

Feel A Curse_promoZačátek se nese ve znamení úderné „Misguided World“, kde mě mimo chytlavých riffů překvapuje atak úderného refrénu, což v death metalu není až tolik obvyklé. „Memories Stay“ poté startuje ve středním tempu a houpavé motivy dávají vzpomenout na nejednu slavnou skladbu od KRABATHORU. Jeden z pomyslných vrcholů přichází ve třetím tracku „Collateral“, kde je cítit hodně silný odkaz skandinávského metalu, a to především díky skvostným vyhrávkám a melodiím. Člověk si sice může stokrát říkat, že už něco podobného před x lety slyšel, ovšem umět to takhle naservírovat? Opakování je smrtkou moudrosti! S titulní skladbou se kolotoč FEEL A CURSE vrací především k úderným riffům a razanci, byť ani tady nechybí melodické linky kytar, mezi kterými figurují přímočaré úsečky, jakožto potřená výplň hrubijánství. V „Of War And Men“ se posléze rebeluje v důsledku naléhavosti textu, hudba akceleruje pod nánosy thrashmetalový prvků, avšak konec překypuje elegantním prog-metalovým exitem. Pokud jsem výše několikrát zmínil jméno DESECRATED DREAMS, tak jakýmsi pohrobkem na albu FELL A CURSE je skladba „Twisted Face“, věc spíše valivějšího charakteru.

Vrchol alba však představuje „Shattered Nights“, ve které si FEEL A CURSE opětovně osedlali švédskou melodiku a místy dokonce pokukují po death/doomových teritoriích, ale opravdu jen zdánlivě. S rytmicky vitální „The Demon Inside“ se album řítí k finále, kterým je citlivě pojatá „Flying Stones“ – vskutku vznešená tečka za nesmírně plodným albem. FEEL A CURSE na svém debutu zhodnotili všechny své přednosti a zkušenosti. Kdybych tu měl najít nějakou chybu, musel bych opravdu hodně moc pátrat. „Shadows In Mind“ je reprezentativní kolekce dospělé kapely, která zkrátka moc dobře ví, kterak osedlat divokého hřebce! Skvělá práce!

Rozhovor s FEEL A CURSE z období prvního EP „Corroded Time to Come“: http://rumzine.com/feel-a-curse

ALL

http://bandzone.cz/feelacurse

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *