FEEL A CURSE – Corroded Time To Come (miniCD-2013)

Absolutně neznámé jméno na metalové mapě, ovšem po nahlédnutí do krátké biografie je všechno mnohem jasnější. Trojice hudebníků z Liptovského Mikuláše patří k ostříleným matadorům, přičemž nejznámější postavou je zároveň zakládající člen Jozzo Jozefek, kterého si mnozí dříve narození (sakra, jinak to vyjádřit nelze) budou pamatovat coby lídra deathmetalových DESECRATED DREAMS, jež byli jednu dobu ve velkém laufu a velmi zdárně sekundovali těm největším slovenským bandám, jejichž kvality tehdy dost možná překračovaly hranice česko-slovenského undergroundu.

Tohle je však už dávno pryč, ovšem s ohledem k Jozzově chuti je zřejmé, že tenhle chlapík se rozhodně nehodlá vzdát všech svých hudebních snů a právě čtyřskladbové CD lze brát jakožto vstupenku do druhého levelu jeho umělecké dráhy, přičemž ani zbylá dvojice hudebníků nikterak nepřešlapuje v koutě (Palo Maro-basa, Andrej Šimon – bicí) a svého frontmana doprovází cestou reprezentativního death metalu s grácií a nefalšovanou lehkostí. Všechny čtyři skladby jsou napěchovány hromadou těžkotonážních riffů, mezi kterými vynikají vkusné vyhrávky a obdivuhodně kvalitní Jozzův přednes. Hned titulní kousek je ozdoben nebezpečně rychle zapamatovanou melodií, s jejíž nástupem skladba několikrát kulminuje.

„God’s Betrayal“ je naopak mnohem přímočařejší kousek, ze kterého prýští zloba na všechny strany. Nicméně i v průběhu absolutního běsu dochází ke stylovému zvolnění, s ohledem na předchozí kvapík by se dalo říci, takřka rockovému. Nicméně ta pravá brutální něha startuje s jednoznačnou jedničkou tohoto miniCD, a to pod názvem „Burning Desires“. Člověk si stokrát může říkat, že death metal je v podstatě mrtvým žánrem, ovšem pokud je jakákoliv kapela schopna vytvořit takovýto skvost, tak zkrátka není co řešit. Skutečně VELKÁ to věc, kterou je opravdu těžké neocenit. Prozatímním finále a zároveň očekávané pokračování pak předznamenává „Intrigues And Hatred“, ze všech čtyř skladeb nejméně výrazná palba, ovšem rozhodně ne bazarově průměrná. Jednoduše tedy žádné velké pózy ani silácká hesla, pouze inteligentní a dospělé harašení s deathmetalovou látkou sešitou tím nejsuverénnějším možným způsobem!

FEEL A CURSE jsou tedy z čistajasna objevem scény. Nemají blízko ani k americké deathmetalové formě a rovněž švédská líheň z jejich tvorby nikterak výrazně neprýští. Jedná se zkrátka o pokračování pohádky „Made in Slovakia“v tom nejkrásnějším možném podání. Jak už bylo uvedeno, forma zůstala zachována, ovšem implantát modernosti opětovně nechal rozpochodovat bestii, která už sotva doufala v delší slastné dny (ano, většina kapel z devadesátých už dávno odpočívá pod obráceným křížem). Materiál „Corroded Time To Come“ má tedy šanci oslovit nejen staré metalové „kořeny“, ale zároveň by mohlo k death metalu přitáhnout i nějaké to „mládě“, jež se v hudební světě teprve rozkoukává. Teď už je jen otázkou, jestli dokáží FEEL A CURSE natočit obsahově důstojného nástupce, lépe řečeno, jestli kvalitu, která je na tomto ‚EP zastoupena dokáží rozprostřít i do více skladeb. Pro klasické CD by to chtělo ještě alespoň další čtyři neméně kvalitní songy k dobru, a to opravdu není úkol z nejsnadnějších, byť o velkou výzvu je v tuto chvíli jednoznačně postaráno. Teď už jen neuvadnout!

ALL

http://bandzone.cz/feelacurse

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *