FDK

Kapelu FDK jsme na stránkách R.U.M.u už několikrát představovali. Co je však nového po vydání alba „Borderline“? To už prozradili kytaristé Vanja a Cholda…

Zdravím FDK! Když si vzpomenu na vaše úplné začátky, domníval jsem se, že vaše hudební snažení bude spíše takový „sranda“ projekt a najednou patříte dost možná k nejzajímavějším hudebním tělesům v ČR! Zkuste zavzpomínat právě na počáteční hudební vývoj…
Vanja: Dohromady jsme se dali takovou náhodou, když jsme na jedné kalbě s Hujerem, Choldou a já zjistili, že všichni máme jakési rockové kořeny a všichni ovládáme nějaký hudební nástroj. Trochu z hecu jsme se dohodli, že zkusíme něco dát dohromady. Postupem času se utvářel náš zvuk a názor na hudbu, kterou chceme hrát a před třemi lety jsme natočili EP, které už jasně nastínilo směr, kterým se budeme ubírat. Natáčení alba „Borderline“ se docela táhlo a od čistého počátku tvorby až po konečné vydání proběhlo asi 2 a půl roku. „Borderline“ prezentuje naší tvorbu před dvěma roky a nyní při přípravě nového LP jsme také ještě jinde. Řekl bych, že se posouváme z rockových vod spíš do vod metalových, i když asi furt to bude fůze více hudebních škatulek.

Rovněž jsem měl pocit, že FDK (dříve FUCK DA KAROT) budou spíše v budoucnu produkovat hudbu „pozitivní“, ovšem po zkušenosti s vašimi novými skladbami a také s koncerty mám dojem úplně opačný. Kdy myslíte, že nastal tento „náladový“ zlom? (I Cholda, který byl dříve samé úsměvy, je nyní hodně zadumaný…)
Vanja: Pokud jde o mě, tak já neměl nikdy s FDK tendence hrát veselou muziku – hrát jakýsi druh HC byl záměr už od začátku, takže z toho vyplývá, že jestli na někoho zněla naše bývalá hudba „pozitivně“, tak bych hledal důvod spíš v určité nevyhraněnosti a hledání určitého hudebního výrazu. Myslím, že Cholda je usměvavý furt, ale jak to má skutečně, musí vědět asi nejlíp sám – Choldo :-)?.
Cholda: Jasně, usměvavý jsem v jádru stále, akorát starostí přibilo a taky si méně pamatuju :-). Tudíž asi budeme hrát stále více depresivně. Nazval bych to, že se kapela stále určitým způsobem vyvíjí a transformuje.

Všichni členové FDK jsou, co se týče hudebního vkusu, „každý pes – jiná ves“, přitom ale nemám pocit, že by někdo z vás do celkové koncepce tlačil to „své“. A nebo se pletu? Jak třeba probíhají konzultace ohledně skládaní nových skladeb? Jsou kapely, kde se členové hádají až do morku kostí… (jmenovat nebudu :))
Vanja: Sešli jsme se na jakémsi hudebním stylu, který se nám líbí všem. Menší či větší odchylky v oblíbené muzice určitě jsou, ale to je spíš dobře, alespoň může být naše hudba více různorodější a ne jen kopírka jednoho vzoru. Občas určité rozpory máme, ale vždy někdo musí ustoupit, a s tím se tak nějak už počítá :-). Já i ostatní členi máme více či méně prsty v produkci jiných hudebních stylů jako je techno, breakbeat, dubstep a podobně, ale osobně tyto vlivy do produkce FDK moc nemíchám.
Cholda: Mně vždycky přehlasujou… :-DDD Je nás 5, takže se vlastně vždycky dohodneme.

Domníváte se, že je podstatné, aby kapela měla jakéhosi tahouna či lídra?
Vanja: Ne, ale asi skoro všude se najdou méně či více aktivní členi. Výjimka není ani u nás. Nicméně čím více lidí se zapojuje do dění kapely, tím lépe, ale je nutná určitá synchronizace, to je jasné.

Otázka pro Choldu: Za svou hudební dráhu si prošel spousty kapel, se všemi si měl velké plány, ovšem paradoxně až s FDK ses dočkal legitimního alba. Je to pro tebe jakési zadostiučinění, a nebo to takhle vůbec nebereš?
Cholda: Samozřejmě je, když to vezmu z historického hlediska, tak jsem vlastně už natočil několik alb, ale vždy se to někde po… a to, že to vyšlo až s FDK, je stejně nejlepší :-), takže jsem globálně spokojený.

Desku vám vydal tuzemský label Redblack, jež stále drží ve svých řadách prakticky nejlepší české kapely (alespoň dle mého soudu). Znamená pro vás i tento relativní úspěch něco výjimečného?
Vanja: Úspěch pro nás byl už ten, že jsme našli někoho, kdo nám vydá LP :-).
Cholda: V dnešní době to, jak jistě víš, není jen tak jednoduché.

Budete své další album vydávat také u Redblacku? Jste už s Tomem Prekem domluveni na další spolupráci?
Vanja: Na toto téma už jakási řeč přišla, ale máme po vydání „Borderline“, a i když na nových věcech již pilně pracujeme, zatím není řešení dalšího počinu na pořadu dne. Ale plánujeme demo nových skladeb, a pak můžeme zkusit štěstí např. i u zahraničních labelů.

Album „Borderline“ sklízí velké úspěchy, osobně si nepamatuji na recenzi, která by vaše dílko alespoň trochu nepochválila. Nebojíte se hodně vysoko nastavené laťky? Přece jen, ten váš raketový nástup do popředí české metal-rock-HC scény byl poměrně hodně rychlý…
Vanja: To, že má deska takový ohlas, nás samozřejmě těší. Ale protože tomu, co děláme, věříme, tak se nějakými myšlenkami, které nastiňuješ, vůbec netrápíme a pevně věříme, že budoucí deska bude samozřejmě ještě lepší :-). Ovšem jak bude znít v kontextu té první, to musí pak posoudit jiní.

Zaznamenali jste už nějaké pozitivní reakce ze zahraničí?
Vanja: Po vydání nové desky zatím ne. Doufám, že se někam ven dostane, ale to by měla být práce také labelu. Nějaké staré kontakty máme už z dřívější doby, ale moc jich není.

Ke skladbě „The Last Race Again“ byl vytvořen opravdu dost „psycho“ klip. Zkuste o něm ztratit pár slov…
Vanja: Tak výrobou tohoto klipu jsme pověřili našeho kamaráda Vojtu aka JEHO, který si přizval ještě pár známých, zároveň jsme požádali Kláru, jestli by nám v tom klipu nehrála. Dohromady pak natočili nějaký materiál, který ON dost výrazně poupravil a výsledek je toto. Nechali jsme mu více méně volnou ruku, akorát jsme zasáhli do konečného střihu i díky tomu, že on trochu nestíhal kvůli blížícímu se zkouškovému období a stejně tak kvůli blížící se TV premiéry na TV Óčko. Jsme rádi, že klip není úplně tuctový, což defakto podtrhuje i naše hudební představy.

Váš styl je často označován jako post hard core či emo hard core. Mě napadá, že dnes je dost móda manipulovat právě se slovem „emo“. Kde myslíte, že se tohle všechno vzalo? Chodí na vše koncerty třeba sorta mladých lidí s utrápenými tvářemi, a nebo se spíše vaši posluchači rekrutují z těch starší, co vyrostli na poctivých hard core nahrávkách?
Vanja: Myslím, že naší muziku poslouchají mladí i jaksi ti starší, o kterých píšeš. Navíc ten přídomek „emo“, řekl bych, že v Čechách má kořeny v jakémsi emo-HC, jež před více lety prezentovaly kapely jako LVMEN, THEMA11, či v počátcích RAVELIN7. Utrápené tváře na koncertech bohudík nevidím, a jak popový průmysl zmanipuloval slovo „emo“, je příběh sám pro sebe. V naší muzice určitě můžeš najít emotivní podtext, ale se současným výkladem slova „emo“, jak ho vnímá většina populace, hlavně mladší generace, má asi pramálo společného :-).
Cholda: Párkrát jsme byli označeni jako post-metal, což si myslím, že je výstižnější.

Nechci na tomto místě přehrabovat hudební škatulky, nicméně bych se dotkl ještě jedné zajímavé věci. Některé pasáže vašich skladeb jakoby vzdáleně koketovaly dokonce s doom metalem. Zaregistrovali jste třeba, že vaši hudbu poslouchá i takovéto publikum, a nebo že vás o spolupráci žádají podobně stylově zaměřené kapely?
Vanja: O tom doom metalu jsem to taky zaslechl, ale já klasický doom moc neposlouchám :-).
Cholda: Doom v tom může někdo taky trochu slyšet, já osobně mám doom a spíše sludge rád. Na koncertech jsem zaregistroval i příznivce této pomalejší odnože metalu, což je myslím dobře. Na naše koncerty chodí prostě pestrá všehochuť lidí. Co se týče spolupráce s podobně zaměřenými kapelami, tak bych to viděl asi jen GOSPEL OF THE FUTURE a ZATOKREV. Obě kapely sice nejsou čistě doomové, ale žádnou velikou rychlostí nepřekypují.

Přiznávám, že odhadnout váš další hudební vývoj je prakticky nemožné, což je pro neustálé hudební hledače určitě příznivá zpráva. Budete v tomto duchu tvořit také nové skladby, a nebo se spíše dočkáme jakéhosi pokračování „Borderline“? Já osobně bych hlasoval právě pro tu první (dobrodružnější) variantu…
Vanja: Tak to si musíš počkat, asi ani my nevíme, kam se to bude přesně ubírat. Nicméně mám takový pocit, že určitý posun tam bude. Jestli pánbůh dá, možná některé nové skladby budeme hrát už v létě.
Cholda: Cca „Borderline“ základ s novými prvky :-). Máme nyní rozdělaných asi 7 věcí.

Je ve vašich možnostech vyrazit třeba na tříměsíční turné do světa? Bylo by např. pro vás přínosné projet Evropu, ovšem hrát v zaprášených klubech a spát někde po půdách, a nebo se domníváte, že tento druh propagace prakticky nic zásadního nepřináší?
Vanja: Já s tím nemám problém, cestování a poznávání nových lidí nemůže být na škodu. Otázka je, jestli o nás někdo v zahraničí stojí a jestli by bylo nyní takové turné realizovatelné. Zase tolik v zahraničí známí zatím nejsme. Řešením může být turné s nějakou známější kapelou, ale žádná nabídka zatím nepřišla :-).

Světem v současnosti hýbe finanční recese. Domníváte se, že by se tato krize mohla nějak výrazněji dotknout také hudebního průmyslu?
Vanja: To skutečně netuším, ale v našem případě se o žádném průmyslu hovořit nedá, takže strach nemám :-).
Cholda: Undergroundový muzikant je stále v recesi a myslím, že hudebním průmyslem zahýbala hlavně vypalovačka CD.

Existuje šance, že vás fans uvidí v létě na nějakém velkém hudebním festivalu?
Vanja: Opět jsme jednání s festivaly trochu prolůzrovali, ale doufám, že se někde objevíme :-).
Cholda: Chtělo by to zlého managera – co Aleši :-D.

ALL

Kontakt:
E-mail: fuckdakarot@seznam.cz
Web: http://fdk.czechcore.cz nebo http://www.bandzone.cz/fdk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *