FAT OLD DONALD – Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody (CD/EP – 2014, X Production)

Tangerine Chicken Won't Fool NobodyZískat nějaké informace o projektu FAT OLD DONALD je opravdu velké dobrodružství. Stejně takové, jako hudba samotná. Ovšem hudební menu je na tomto debutu vskutku hodně zajímavé a není divu, že právě tomuto projektu dali X Production zelenou. V Česku se obdobné hudební laskominy příliš nevyskytují, alespoň tedy co se týče součinnosti kvality a ambientem políbeného prog rocku.

Hlavní postava, jež se tituluje pseudonymem Tlustý Donald, se ráda probírá nástrahami emocionální hudby a je nadmíru jasné, že právě pro tohoto umělce neexistují v hudbě absolutně žádné hranice. Úvodní track „Good Ol‘ Madcap“ o tom konec konců přesvědčuje měrou vrchovatou a klade na posluchače přísné nároky. Dar za trpělivost se ovšem rozhodně vyplatí. Ambientní skrumáž, rocková líbeznost a vskutku kouzelný vokál… to jsou všechno atributy, jež se proplétají do zvukových hlavolamů a ještě z toho všeho dokáží vyčarovat písničku jako takovou. Ano, na jedné straně experiment, ale nikterak blokující schopnost onu věc vstřebat.

Totéž už ale neplatí pro zvukovou elipsu „Zvrácenost“, která není nic dlužna svému názvu a působí dosti dekadentně, avšak nechybí s těží popsatelné náznaky jemnosti. Jaký to rozdíl oproti romantickému pohlazení „Portske“, ve které hraje prim obyčejný, ale naprosto dokonalý kytarový riff. Tahle skladba by klidně mohla figurovat na albu „A Deeper Kind Of Slumber“ od TIAMAT a nikdo by se nemohl divit. Krásné a povznášející! Totéž však už nelze tvrdit o „Psyche“, temné ambientní kompozici, jenž mi místy připomíná největší extravagance od RADIOHEAD.

Když už jsem si téměř myslel, že mě tohle (stále ještě ‚EP) svou dokonalostí totálně odstřelí, „Too Much Talking in My Life“ poněkud zbržďuje mé nadšení, neboť se jedná o nepříliš výrazný track, ovšem jeho délka není nikterak nepřekonatelná, a tak ho nakonec lze brát jako odrazový můstek před finální „kráskou“ (klip níže) „First Light of the Fifth Day“, jejíž aroma je postaveno na klavíru s celou řadou příjemných „ruchů“ a zapomenout nemohu ani na naléhavý vokál, jakožto třešničku na dortu. Jo! Tak přesně tohle je počin, od kterého bych byl ochoten poslouchat mnohem a mnohem víc. Snad se ale brzy dočkáme debutového alba, na kterém FAT OLD DONALD vytáhne ještě víc trumf karet. „Tangerine Chicken Won’t Fool Nobody“ je hodně slušné dílo, jehož kouzla ocení hlavně otevření posluchači, kterým nejsou cizí výlety do neokoukaných světů.

ALL

http://fatolddonald.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *