FACE OF AGONY – Death Blow (CD- 2015, Gothoom Productions)

Death BlowO návratu klasického thrash metalu jsme na R.U.M. zinu napsali hezkých pár řádku. Postupně se zde objevovaly příspěvky o MAJSTER KAT, CATASTROFY, LAID TO WASTE a dalších, přičemž do stejného žánrového šuplíku se dají přiřadit i púchovští FACE OF AGONY. Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že posledně jmenovaní táhnou hudební káru od roku 1995 a za tu dobu si na scéně získali solidní renomé. Nikdy se sice do análů CS metalu nezapsali až tolik výrazně, jako např. party z ranku deathmetalového, avšak jméno FACE OF AGONY vždycky tak nějak pochodovalo éterem hned v závěsu (alespoň takhle jsem působení Slováků vždycky vnímal).

Kapele však s určitostí nepřidaly delší přestávky mezi jednotlivými nahrávkami, přičemž novinkové album vychází po dlouhých šesti letech od předchozího „Hunting Season Opened“. Ta šestka bude pro FACE OF AGONY asi dosti oblíbený interval.:) Chalani ovšem nejsou zajímaví jen s ohledem na opakovanou návratovost, ale právě i žánrovou věrnost, která se v dřívějších časech vydala tu a tam do více směrů, avšak láska k thrash metalu vždycky představovala v tvorbě kapely absolutní základ. A nejinak tomu je i v případě „Death Blow“. Abych se ale přiznal bez mučení… od novinkového počinu jsem očekával opravu mnohem víc. Víc než jen hráčské rutinérství a přízemní sázku na jistotu. Po dobu čtyřiceti minut mám dojem, jako bych poslouchal asi tak stokrát přemlácenou verzi „Ride the Lightning“, což tedy není zrovna velká zábava.

Face Of AgonyNejvětší problém ovšem vidím v tom, že album postrádá jakoukoliv image. Nenajdete na něm nic, co by vás dokázalo vtáhnout do děje, nemluvě o nějakém tom skrytém překvapení. Když si třeba vzpomenu na loňské krásné album od ASMODEUS, které překypuje pestrostí, graduje a především baví, tak FACE OF AGONY jsou v tomto ohledu vzdáleni od cíle asi tak tisíc světelných let. Nicméně upřít jim rozhodně nemohu instrumentální suverenitu, vyhranost, přičemž zvuk ze Shaarku je taktéž obstojný, byť pochopitelně poplatný „old school“ výrazivu. V něm si FACE OF AGONY zapřisáhle libují. Nevím. Možná ti posluchači, kteří mají stejný vkus, metr i smýšlení, budou s nahrávkou spokojeni, ale já si po několikanásobném poslechu nevybavuji jedinou skladbu, která by mě zaujala. Nechci se zde pouštět do žádných konfrontací s ostatními spolky, jež hrají v podstatě to samé, ovšem u těch jiných mi alespoň nechybí nadhled, a třeba i vtip z onoho fotrovského metal klišé. U FACE OF AGONY je ale všechno jaksi „na vážno“, což mě nedojímá ani s ohledem k metalové nostalgii, kdy pyramidové pásky představovaly zákon. Prostě tohle všechno už dávno odnesl čas…

Abych to ovšem nějak zakončil. FACE OF AGONY natočili absolutně obyčejnou desku. V kontextu své diskografie rozhodně ne tu nejlepší, ale věrné jádro fanoušků by mělo být i beztak spokojeno. Nic víc však slovenská parta očekávat nemůže, neboť „Death Blow“ se v rámci jednoho měsíce ztratí v zástupu další nekonečné várky cédéček.

ALL

http://bandzone.cz/faceofagony

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *