EXISTENCE – .zde.cz

O téhle partičce jsem se poprvé dočetl v PAYU při představování nových nadějných spolků. Nyní dorazilo CD s názvem „.zde.cz“ i do r.u.mové redakce, tak si ho pojďme přiblížit. Dle časové stopáže můžeme hovořit o minialbu, které čítá pět zajímavých skladeb. Škatulkovat hudební styl EXISTENCE je docela oříšek, nicméně se o to pokusím. Základ je postaven na tradiční hard coreové rytmice, ale typickou tváří souboru jsou všemožné experimenty a to jak s nástroji, samply, tak i samotným zvukem.

 Velkou inspirací pro kapelu je arabský svět z kterého zde zaslechnete spoustu motivů. Jiv z Dorru začíná jakýmsi tajuplným intrem a já nemohu nevzpomenout na šílené experimentátory FUN-DA-MENTAL. Stylově jsou EXISTENCE přece jen jinde, ovšem atmosférou se některé pasáže dají s pakistánskou sebrankou porovnat. Arabian Disco!“ už není sice až tak o atmosféře, ovšem i tato skladba čítá řadu překvapení. Předně jsou v ní skvělým způsobem využity samply a řezavá „rozriffovaná“ hudba mi tak trošku připomíná nedoceněný spolek JOLLY JOKER AND P.B.U.. EXISTENCE se totiž také snaží refrénové melodie přiostřit razantní kytarovou masáží. Šíleným kouskem je bezesporu píseň „Skoky do dlaně II“, ve které se objevuje i saxofon a já mám pocit, jako by se mi z ničeho nic zbláznil přehrávač.

 Syrový hard core, do toho sax…ovšem není tam zařazen nikterak násilně, skvěle tam pasuje. To je asi největší devíza souboru. Velká pestrost, přitom žádná přeplácanost.Lyrika je výhradně česká (možná se divíte, ale i naše mateřština ve spojení s Arábií funguje dokonale). Vokalistův projev mi hlavně v těch pomalejších pasážích připomíná gamballského Jirku „10da“ Sedláčka a třeba ve skladbě „V přítmí“ jako kdybych ho skutečně slyšel. Rovněž využití flétny bylo v minulosti často využívaný gamballovský prostředek. Poslední skladbou je psychedelická Gayindeh jahrama a právě tady si všichni „fundamentalisté“ přijdou rozhodně na své. EXISTENCE se za toto miniCD nemusí vůbec stydět. Hudební kvalita je naprosto přesvědčivá. Pokud bych měl přece jen nějakou připomínku, tak ta by se spíše vázala k hutnosti materiálu, který dle mého soudu šlo vytvořit v ještě „nářezovějším“ stylu. To je však jen nepatrný postřeh. Jen více takovýchto kapel!

ALL

Band contact: sima7@email.cz, 721/643 099, www.existence.zde.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *