EXISTENCE -Babylon Voodoo (CD-2008, Cecek Records)

Pokud má litoměřická kapela EXISTENCE nějakého fanouška z dob úplných počátků své EXISTENCE, musí se tato osoba v současné době tetelit blahem! Po dlouhém čekání je totiž na světě první, legitimní a dlouhohrající album, vymodlené děťátko a čert suď, co vlastně všechno ještě! Sám osobně beru „Babylon Voodoo“ jako velké zadostiučinění, jelikož kapela má na svém kontě spousty kvalitních vystoupení, a to už vůbec nemluvě o desítkách ocenění, které snad ani nebudu zmiňovat, protože jich bylo opravdu hodně. Když jsem držel CD poprvé ve svých rukách a viděl výčet skladeb, bylo mi jasné, že tato fošna zkrátka ani nemůže být špatná. Kapela totiž zastoupené skladby hraje už dlouhou dobu na koncertech, a tak byla tajenka track listu poměrně hodně čitelná, byť třeba „Arabian disco“ bych zde už přece jen nečekal (skladba se nachází i na předešlé nahrávce, kterou si kapela vydala sama). To je ale samozřejmě takový menší detail, na který jsem ani zpočátku nechtěl vůbec poukazovat. Nabízí se spíš otázka výsledné kvality alba, případně celkového soundu ve srovnání s koncertními sety, které jsou vskutku hodně energické. Takže otázka pro mě osobně byla jednoznačná: bude mě nová EXISTENCE bavit na albu alespoň tak, jako mě baví živě? Má odpověď zní: ANO! Všechny (opravdu VŠECHNY!) skladby jsou dostatečně kvalitní a především jsou nesmírně košaté a zábavné. Album má necelých čtyřicet minut a já s čistým svědomím mohu konstatovat, že jsem se u samotného poslechu ani vteřinu nenudil.

EXISTENCE je navíc formace, která rozhodně není konzervativní. V současné době se pohybuje na hraně mezi tradičním hardcorem, moderním thrash metalem, jež v sobě mísí další pozoruhodné hudební prvky. Předně se mi velmi líbí elektronické zvuky, které jsou sice vcelku jednoduché, ovšem do skladeb pasují naprosto přesně (viz. například skladba „Koko“). Samotný název alba zároveň do jisté míry naznačuje, že kapela zůstala věrna jakési fundamentálně-orientální image, což je z hlediska osobitosti další velmi pozitivní zjištění. Vřele doporučuji vyslechnout nejbarevnější kousek nazvaný „Nueva Babylonia“. V jednu chvíli jsem měl pocit, že EXISTENCE spojila síly se SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, především díky lidovému nápěvu hostující zpěvačky. Pokud by se Ton-x a spol. v budoucnu vydali cestou právě tohoto klenotu, mají se posluchači na další desce na co těšit.Jsem dozajista zvědav, zda šlo o pouhý experiment, anebo zda se v dalším čase přihlásí EXISTENCE s podobnou, ještě hlubší hudební fúzí. Co se týče dominantnějších kousků, tak samozřejmě i po čase zabírá kouzelná hitovka „Na křídlech draků“, totéž se dá říci i o „Border Control“ či výše zmíněné „Arabian disco“. Zajímavé také je, že až na tomto počinu jsem si detailně povšiml kvalit vokalisty Ton-xe. Jeho styl frázování mě osobně velmi sedí, navíc mu je skvěle rozumět, což je další plus vzhledem k tomu, že texty EXISTENCE rozhodně mají něco do sebe.

V nedávné době mi sice jeden z kamarádů vyprávěl, že hlas frontmana se až nezdravě přiblížil Tomášovi Hájíčkovi, ale já osobně mám pocit, že jde především o podobnost týkající se hlasového zabarvení. Možná, že k tomu všemu svádí dojem, že také EXISTENCE se nebojí brouzdání v pomalejších pasážích, ve kterých samozřejmě zpěvy hrají mnohem ústřednější úlohu, než v kytarových sypačkách. Album „Babylon Voodoo“ je deska vyzrálé post hardcoreové kapely. Je znát, že sestava je partou ostřílených hudebníků s dost možná odlišnými hudebními představami, nicméně tento koktejl funguje dokonale. Tohle album je zkrátka jedna velká zábava, kterou je potřeba si užít! A nějaké minusy? Jeden můj osobní: příliš málo skladeb, které se dají označit za „nové“, to znamená, že jsem byl tak trochu ochuzen o překvapení, čekající na ostatní fanoušky. Musím si tak počkat na dalšího potomka a předně doufám, že to nebude za deset let (jak je to u EXISTENCE zvykem). Tak chlapci: „makejte na novejch skladbách a koukejte, ať jsou ještě lepší, než ty stávající!“ No a ještě jednou věřím v cestu „Nueva Babylonia“! (tato skladba mě přiměla, abych zvýšil bodování o jeden stupínek) Apropo: „Re-tox Control“ – to je tedy pěkná úchylárna… Jednoznačně nejlepší produkt od Cecek Records!

ALL

http://www.existence.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *