EVERLASTING – March Of Time (CD-2013, Solitude Productions)

Při poslechu debutové desky ruské formace EVERLASTING si říkám, jak je vlastně jednoduché vytvořit efektivně fungující album, které posluchač jen tak nezaloží do skříně. Nechci nic zlehčovat, ale když se člověk postupně zaposlouchává do téhle nádhery, brzy si uvědomí, že na tom všem nic extra složitého není. Síla materiálu je však o naprosto exklusivní atmosféře, z jejíž kadence budou každému vnímavému posluchači stát chlupy po celém těle!

Ano, funeral doom metal je určitým druhem extrému, ale nikdy bych nevěřil, že ho lze dovést až do takovéhoto oduševnělého stádia citlivosti. Vězte, že hudba EVERLASTING není o kytarách, jejichž zvuk je místy okatě ořezán, není ani o basových partech, a to čistě proto, že zde chybí baskytara a pokud byste snad chtěli najít určitou sílu zpomaleného hrubiánství, tak ani v tomto ohledu nejste na nejlepší adrese. Nejdůležitějším nástrojem kapely jsou klávesy a přesně podle jejich not se točí všechno ostatní. Velmi vkusným způsobem je pak nakládáno i s vokálními party, jež jsou sice poplatné žánru, nicméně nabízejí i poměrně snadno čitelný přednes soustředěný na obsah slov (v angličtině). Do výčtu komplexnosti však kromě hudby zapadá i romantický obal, který sice neoplývá kdovíjakou originalitou, ovšem pokud bych měl pro obdobný obrázek či sérii fotek shánět hudební podkres, nemohl bych si snad vybrat jiný materiál.

Uzavřený myšlenkový celek „March Of Time“ je zkrátka absolutně plnohodnotý a pokud z něho něco vybočuje, je to závěrečný blackmetalový úsek v kompozici „Remaining In Ground“. V ostatních skladbách (lépe řečeno ve třech dalších) se však už posluchači žádného dalšího překvapení nedočkají a s ohledem na instrumentální i koncepční pospolitost je to tak správně. Proč zbytečně dráždit hada bosou nohou? EVERLASTING jsou velmi dobří v tom co dělají, byť manévrovací prostor pro další nahrávky není zrovna největší. Ale třeba nás EVERLASTING překvapí znovu (stejně jako tajemný projekt EA).

„March Of Time“ je delikatesní keys-funeral-doom dílo! Příjemné, něžné, citlivé i smutné. Je vskutku chválihodné, že ještě dnes existují kapely či projekty, jenž dokáží tímto absolutně antikomerčním způsobem pracovat s metalovou hudbou. Ano, více posluchačů tenhle počin nezaujme, ale fajnšmekři budou s určitostí nadšeni. Jak už bylo řečeno: Album dost možná úplně obyčejné, ale naprosto fungující a čarovné. Pokud máte pro tento druh metalu slabost, nákupem tohoto nosiče rozhodně neprohloupíte. Čarovné a magické!

ALL

http://everlasting1.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *