EUTHANASIE – Dech Draka (demo-song 2006)

euthanasieNejdřív pár promo informací pro představení EUTHANASIE (neplést s havířovskými EUTHANASIA!!!) – skupinu z Jablonce nad Nisou založil v roce 1989 bubeník Bohdan (Killer) a kapela začala plně fungovat od 1992. Jako v každé kapele i zde docházelo k personálním změnám. Toto jednopísňové demo s názvem „Dech Draka“ vzniklo v amatérském studiu Musicservice a protože skupinu pár dní před nahráváním opustil basák (názorové neshody), je nahrávka o tento nástroj ochuzena. V květnu (pokud kapela do té doby sežene náhradu) by kapela chtěla natočit v profi studiu v Hostivaři CD, materiálu je prý dost. Aktuální obsazení: Killer (bicí), Satan (zpěv), Heavy (sólová kytara), Speedy (kytara), basa momentálně bez obsazení.. Tolik promo info.. Čtyři a půlminutovou skladbu „Dech Draka“ mi poslala mailem manažerka Monika. Taky psala, že kapela hraje melodický metal s thrashovými prvky. Podle mého mínění jde o instrumentálně velmi zdařilý speed/heavy metal. Je to zrovna náhoda, že mě email zastihl zrovna v době, kdy dost sjíždím poslední album britské speed bandy DragonForce. Slovy kolegy z Paya – Dobiho – „nejrychlejší speedmetalové“ kapely.Zajímalo by mě, co by Dobi řekl na „Dech Draka“. Ne, DragonForce to není, přestože název kapely je významově blízký názvu písničky.. Jsou sice rychlí, ale tak moc rychlí Euthanasie nejsou. A zpěvem jsou uplně, uplně jinde. Totiž zpěvák s klišovitým nickem Satan (i ostatní si říkají správně „drsně“, což svědčí buďto o pozéřině nebo daleko pravděpodobněji o smyslu pro humor) nezpívá v hlasové poloze běžné v tomto žánru, tedy jako „chlap bez koulí“. Ne že bych si na podobných „bezkuláčích“ ujížděl, ale co je snad jediná věc, která mi kazí na písničce dojem, je zpěv. Nebo spíš pokus o zpěv.

Totiž Satan se snaží zpívat nakřáplým hlasem melodicky ovšem s hodně omezeným rozsahem. Což je v kombinaci s krásnými kytarovými aranžemi a sólovými intermezzy negativně kontrastující. Navíc ve sloce ve spíše rychle mluvené pasáži mu není moc rozumět, přestože je text v mateřštině. Když nad tim tak přemýšlím, tak já vlastně nerozumím ani zpívanému refrénu :-).. Buďto mu nerozumím a nebo mi moc nedává smysl textový obsah, nevim.. Ale to je určitě věc pohledu.. Jinak nahrávka má na amatérské poměry velmi dobrý zvuk, nástroje jsou krásně čitelné, škoda jen, že chybí brumlání basy.. Doufejme, že si s tím kapela brzy poradí a budeme se moci těšit na další nahrávku, ať už to bude demo nebo debutní CD…Ostatně jedna písnička toho mnoho neřekne, spíš může napovědět, ale větší nahrávka už ukáže jak se věci mají..
Jen si neodpustím poznámku, že se mi zdá nešťastný název kapely. Chápu, že je „jejich“, ale asi budou mnohdy zaměňováni s havířovskými doom metálisty… No, ale to je jejich věc a třeba se mýlím…

Gory

kontakt: MoniqueSD@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *