EUTHANASIA – Requiem Songs For…/Crystal prod./

requiemNa nové album havířovské EUTHANASIE, jsem čekal z velkou netrpělivostí. Předchozí album totiž nabídlo opravdu chutné kousky a přitom kapela nepřekvapila žádnou zásadní originalitou, nebo zlomovostí. EUTHANASIA vždy uměla své skladby nadýchat neskutečně poutavou atmosférou a ve stejném duchu pokračuje i na novince. Teď jen zodpovědět základní otázku: “je tohle všechno hodně, nebo málo?“ Pro milovníky klasického doom metalu nemůže být lepší desky! Najdou se ale určitě tací, kteří budou ohrnovat nos nad zbytečným postáváním na místě. Mé pocity stojí někde uprostřed. I tak ale lze konstatovat, že Requiem Songs For přece jen minulé album, Ceremony Of Innocents, překonává. Jednotlivé skladby sice nejsou až tak hitové (viz.titulní mega-hitovka z předešlého CD), ale jsou mnohem propracovanější a techničtější. Líbezné melodické vyhrávky však nevymizely.

Ba přímo naopak. Sestavu totiž ještě doplnil houslista Zdeněk Berger a dodal tak skladbám opravdu svěží vítr. Za zmínku stojí především mrazivá White Lies, připomínající tak trochu DISSOLVING OF PRODIGY ve svých začátcích. „Nejkomerčnější“ záležitostí je bezesporu česky zpívaná skladba, s názvem „Memento“. Určitě nepřestřelím, když uvedu, že tak trochu navazuje na starší pecku Law For Burnt To Death , které také vévodily mohutné zpěvné vokály v rodném jazyce. Mezi povedené tracky patří rovněž následující „Sanity“ z celkem komplikovanou a „zadrhávanou“ melodikou. Trochu rozporuplné pocity mám ze závěru alba. Unspoken je sice opět ukázkou smyslu pro melodii, ovšem zde poněkud vynucené. Hudba tak trochu ustoupila do pozadí a prostor opět dostaly mužské sbory, tentokráte však zní jako ne příliš povedený pokus o RHAPSODY. Naopak plusem je jakási celistvost alba. Žádná nuda ani prodleva se nekoná.

Prostě žádné hluché místo, což u klasických doom metalových těles nebývá vždy zvykem. No a pokud jsme v minulosti tak trochu žehrali nad „nehudebními“ nedostatky, tak tentokráte nám pánové pěkně vyprášili kožich. Předně obal i booklet jsou skutečnou pastvou pro oči. To pravé však ale čeká na fanoušky CD ROMU. Klip ke skladbě White Lies (podotýkám, že je vskutku velmi podařený a v našich končinách, dle mého soudu, téměř nemá konkurenci) by nebyl až takovým překvapením, ovšem obsah céda ještě navíc tvoří zhruba dvacetiminutový dokument o samotných členech kapely, což je prvek nadmíru originální. I tenhle bonus je vytvořen opravdu na úrovní. Žádné zbytečné plýtvání času. Celkově tedy klady alba jednoznačně zašlapávají zápory do prachu zapomnění. A jak tak celé album poslouchám, líbí se mi čím dál tím víc… Pokud tedy doom metal zemřel, tohle album je dostatečná soustava písní pro smuteční obřad…

[yt-black]ZyySivVkAAk[/yt-black]

ALL

www.crystalprod.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *