EUTHANASIA

eutpromofotoZe Severomoravské doom metalové líhně už příliš spolků nezbylo. EUTHANASIA sice nepatří mezi úplně ty první kapely, které začaly opěvovat melancholické nálady, ovšem v současnosti bezesporu patří mezi nejlepší tuzemské spolky v téměř „umírajícím doom metalovém rybníce“. Svojí kvalitu EUTHANASIA potvrdila již na předešlém CD „Ceremony Of Innocents“. Najdete na něm celou řadu velmi podařených skladeb a osobně si nepamatuji, že bych na toto album četl nějakou zápornou recenzi. V dnešních dnech však EUTHANASIA dávno žije novinkou „Requiem Songs For…“, která opět vyšla u firmy Crystal prod.. Více už se ale dozvíte od Sikiho, jakožto vokalisty a basáka v jedné osobě…

Čau Siki! Jak se máš? Co Silvestr a dovolená? Jak kapela EUTHANASIA trávila závěr roku 2004?

Zdar Aleši!Dovolenou jsem letos trávil ve studiu při natáčení desky. Na Silvestra jsem si to vynahradil a poprvé a naposledy v minulém roce jsem byl na horách. Taková zdravá turistika po Beskydech. Každý z kapely máme svých povinností dost, takže po křtu 4.12. jsme si dali vánoční přestávku a rozjedeme to zase v lednu, kdy se začnem chystat na koncerty.

Právě jste vydali nové album, které nese název „Requiem Songs For…“ a dá se říci, že jste zas udělali o kousek lepší album, než bylo to předchozí. Především mám pocit, že jste oproti minulosti tak trochu zapracovali na zvuku. Můžeš prozradit, jaké odlišnosti skýtalo nahrávání oproti minulosti?

Zvukově je album určitě o 100% lepší. Tentokrát jsme zvuku věnovali dost času a zkoušení. Na bicí se nám podařilo vybrat velice dobré samply. Baskytaru a spodní kytary jsme zvučili s ohledem na celkové souznění rytmiky, aby táhla celou kapelu vpřed a neutápěla se v množství aranží. Myslím, že se nám to podařilo. Za celkový výsledek musíme poděkovat i zvukařovi. Marek Lankočí – náš bývalý klávesák – přesně věděl, jakou nahrávku chceme zplodit a výrazným dílem k tomu také přispěl. Výborná spolupráce. Navíc v Artvoxu jsou natolik solidní podmínky za skvělou cenu, že jsme si mohli dovolit natáčet déle, než byl původní předpoklad.

Typická tvář EUTHANASIE zůstala však zachována. Tvrdost, melancholie, mísící se s mrazivou melodikou. K tomu výrazně přispěla účast houslisty Zdeňka, který však není stálým členem souboru. Mám si to vysvětlovat tak, že na příští desce vyzkoušíte třeba zas jiný nástroj a nebo housle kompletně vyškrtnete?

Se Zdeňkem to musím uvést na pravou míru. Začal s námi koncertovat již před letními festivaly. Deska se točila až na konci léta. Byli jsme domluveni, že na desce bude jako „special guest“. Měli jsme již dříve připraven kompletní materiál na booklet a propagaci. Zdeněk souhlasil a stálým oficiálním členem se stal vlastně po vydání desky. Jeho přínos pro kapelu je znát. Naši muziku cítí a přináší nový impuls v cestě dalšího vývoje. Housle budou hrát na další desce určitě ještě výraznější roli.

eutrequiemJak už jsem výše uvedl, nové album je opoznání propracovanější, ovšem tak trochu navazuje na předešlé „Ceremony Of Innocent“. Nemáš trochu strach, že vám bude přecejen předhazováno, že jste se od minulé desky příliš neposunuli? Víš jak to je…dříve byl mrtvý death metal, teď se však začíná hovořit o naprostém úpadku doom metalu…

Deska „Requiem…“samozřejmě navazuje na předchozí počin, ale nemám dojem, že by novinka zněla podobně. O zvuku jsme se už bavili, o houslích rovněž. Naše nahrávky nikdy nebyly až tak podobné, vždy zůstává ona červená nit, kdy ta EUTHANASIA jde poznat. Nemyslím to nijak pejorativně vůči současnému znění kapely, ale tíhneme více ke „středoproudému“ post-doom metalu. Není to však žádný kalkul, je možné, že na další desce bude ke slyšení mnohem více říznějších skladeb, či pasáží.

Na novince se nachází česky zpívaná skladba „Memento“, která jakoby navazovala na skladbu „Law For Burnt To Death“, která se už objevila na předešlém CD. Vždycky se vám povede vyprodukovat skladbu s podobným námětem, který je postaven na melodických sborech. Nenapadlo vás někdy udělat někdy v podobném duchu třeba celou desku?

V případě skladby „Memento“ o záměr šlo a určitě ne o špatný. Po předchozím úspěchu s českým refrénem ve skladbě „Law for Burnt to Death“ se tenhle krok přímo nabízel. Natočit celé album v češtině není z našeho pohledu až tak atraktivní, jelikož je u nás velice malá kupní síla, zůstaneme-li v mezích UG. S vydavatelem jsme na to téma již několikrát mluvili. Mám ovšem nachystaných čtyři-pět songů s českými texty a když se vše podaří, mohlo by vyjít miniCD. Dnes ti ale nepovím, kdy přibližně. Chtěli bychom znát reakci na nahrávku opatřenou ryze českými texty, s řadovkou tohle riskovat nechceme.

Ke skladbě „White Lies“ jste natočili naprosto skvělý klip. Dovolil bych si tvrdit, že tak precizně zpracované video u české metalové kapely jsem ještě neviděl. Můžeš prozradit, kdo stojí za tvorbou tohoto skvostu? Kdo vlastně vymýšlel námět klipu? Mohl bys např. čtenářům přiblížit, o čem vlastně celý klip pojednává (samozřejmě, ne všichni ho viděli)…?

Tak tahle pochvala míří hlavně k našemu dvornímu rejžovi, Ondrovi Vavříčkovi. Je to bývalý kytarista EUTHANASIE, dnes s námi spolupracuje na této bázi. Námět klipu jsme vymýšleli a probrali spolu, pak už zbylo vše na něho. Byl to jeho první klip, myslím, že velice povedený. V současné době dokončujeme práci na druhé klipovce „Identity“ a už teď mohu říci, že klip bude o pár tříd výše. Klip „White Lies“ je inspirovaný stejnojmenným kanadským filmem o problému zvaném neonacismus. Tak jako samotný text skladby, tak i klip měl dát najevo nesouhlas s rasismem a násilím. Bohužel, našlo se pár neonácků a dalších lidí, kteří vše pochopili obráceně…

Když jsem psal recenzi na vaši novinku, neopomenul jsem okomentovat závěrečnou skladbu „Unspoken“, která jakoby vypadla z dílny takových RHAPSODY. Zajímalo by mě, jestli třeba podobné symfo-metalové kapely posloucháte? Jak se ti třeba líbí již zmínění Italové, nebo třeba dnes již kultovní THERION?

Tyhle kapely samozřejmě známe, ale nejsou našimi „favority“. Já osobně jsem THERION poslouchal hlavně v době alb „Theli“ a „Vovin“, pak už byla, z mého pohledu, tendence klesající úrovně. RHAPSODY mají skvělé momenty, ovšem kolikrát určité pasáže vyvolávají úsměv. Až moc vyumělkované a moc „krásné“.

euthanasia

EUTHANASII jsem naposled viděl naživo na festivalu Brutal Assault, na který asi nemáte dobré vzpomínky. Je mi jasné, že jsi na to odpovídal asi už 100x, přesto by mě zajímalo, co se tenkrát stalo? Já osobně jsem se na vaše vystoupení opravdu těšil, žel jsem byl v tu chvíli hodně zklamán…

My jsme byli zklamáni rovněž. Vyjeli jsme na fest tři hodiny před naším setem. Za normálních okolností bychom jeli hodinu a půl. Jenže totální zácpy na opravovaných silnicích nás dostaly. Navíc, v té době jsme si nevozili své aparáty a jeden z nich, který byl na místě k dispozici odešel, takže než se vyřešil i tento problém, stačili jsme zahrát dvě skladby. Já se Shindymu nedivím, že nám víc nepovolil, měl svůj harmonogram, který chtěl dodržet. Ale vše je o domluvě, určitě to šlo nějak ty kapely přehodit, proč se nestalo, to už nebudu řešit.

Osobně jsem dospěl k závěru, že by bylo možná lepší, kdyby na podobných velkých festech vystupovalo kapel méně. Bylo by více prostoru na přípravu i na samotnou prezentaci. Jaký je tvůj pohled?

Je to věc názoru a kolikrát rozdílných zkušeností. Pro kapely by bylo lepší se na podiu vystřídat a nachystat si zvuk v delším časovém horizontu. Pak ti ale někdo přijde s názorem, že kapel tím pádem bude míň a budeš to zrovna ty . Jde o kvalitu živého hraní, tzn. i zvuku. Když hraješ death, grind, tak budiž. Ale nachystat se kapela šestičlenná s houslemi a klávesami (někdy bereme i sboristy), tak to už je pak mazec.

eutsikiA když už jsem se ptal na ten nešťastný Brutal Assault, tak se mi vybavuje, že váš Pán vydavatel, Dalibor@ se tam pěkně rozjel, vzpomínáte? Nevím jestli jste u toho byli, ale udělal jsem několik exklusivních fotografií . Doufám, že vám je ukázal ?

Neukázal, on se tváří pokud možno jako abstinent . Vím, že jak jsme dohráli náš předlouhý set, tak už byl znova se čtverkou v žíle. Měl ale dobré rozpoložení, takže o zábavu nebyla nouze. Škoda, že jsme pak jeli domů a neviděl jsem zbytek, ale slyšel jsem….Démon Herdron byl rovněž v alko-kondici, opravdu skvělá atmosféra.

Kdybych chtěl EUTHANASII pozvat jako pořadatel na koncert, na co všechno bych měl pamatovat? Za jakých podmínek jste třeba schopni přijet, dejme tomu k nám do Kralup, kde se pravidelně snažíme nějakou tu akci uspořádat?

Nic šíleného. Chceme cesťák za dvě auta, případně tranzit. Pokud není zajištěno občerstvení (nějaký žvanec a pivo), tak tu stovečku na hlavu navíc. Pořád je to hraní zadarmo, protože dostáváš jen na cestu. Jsou samozřejmě případy, kdy se dá něco navíc zarobit, ale je toho stále po málu. Do Kralup přijedem moc rádi, něco ti když tak slevíme .

Siki, pamatuji se, že jsi kapele ADULTERY pomáhal se sbory na jejich poslední desce. Nenapadlo tě někdy, že bys založil třeba nějaký vedlejší hudební projekt, kde bys se prezentoval výhradně čistým zpěvem?

Kvůli nedostatku času jsem rád, že stíhám vše pro EUTHANASII. Čistě teoreticky bych jednou chtěl zkusit filmovou hudbu. Něco z jiného soudku.

Jsme na prahu nového roku. Je tedy čas zhodnotit rok předcházející? Co se ti za ten rok v osobním životě povedlo, nebo naopak nepovedlo? Co ti udělalo největší radost, případně co tě zklamalo? Jak moc tekl na severu Moravy posvátný nápoj RUM v roce 2004?

Nebýt desky „Requiem…“ (i když ta také vznikala trochu v „bolestech“ z důvodů nelehkých podmínek kolem muziky), asi by toho radostného moc nebylo. Kolikrát skuhrám na to, že nestíhám to a to. A co všechno bych ještě chtěl dělat a stíhat. Na druhou stranu je to super pocit, že každý den žiješ naplno.

A když už jsme u toho bilancování… Jakou českou a zahraniční nahrávku bys označil za album roku?

Teda, ne že bych okolí nesledoval, ale vzpomenout si, co vlastně vyšlo v roce 2004? S těch zahraničních asi NIGHTWISH – „Once“, jako objev bych uvedl MERCENARY (i když jsem slyšel starší album). Z české scény jsem toho bohužel moc neslyšel, ale nadprůměrné desky dle mého jsou R.E.T. – „The Dark At the End…“a pro mě překvapivě DYING PASSION a jejich „Sweet Disillusions“. No, obligátně jsem nechtěl uvést EUTHANASII, ale to album je fakt dost dobré…

No a samozřejmě mě zajímají plány EUTHANASIE pro rok 2005. A ty jsou jaké…?

Koncertovat a propagovat album „Requiem: Songs for….“ Pracovat na sobě i na nových skladbách.

Siki, měj se moc krásně, nechť se daří a závěrem Tě žádám o poslední slova…. Zdr

Díky Aleši za otázky a tvůj zájem a čas. Ať se ti v roce 2005 daří i tvým kolegům v „RUMové obci“. Všem fans přeji hodně poslechu dobré hudby. A kdyby se začalo míň kopírovat a více kupovat CD, bylo by taky fajn.

ALL

www.euthanasia-czech.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *