ETHEREAL PANDEMONIUM – jesus.christ@hell.com (CD ´02)

etherealpandemoniumZkuste schválně poslat mail Ježíšovi do pekla…Myslíte, že vám odepíše ? Já se domnívám, že ne. A víte proč ? Protože je RIP-OFF…Kdo by vás však ale určitě neměl zklamat, to jsou ETHEREAL PANDEMONIUM! Zplodili totiž vynikající album plné nápadů, barevnosti, ale také syrovosti a dravosti. Nahrávka nepostrádá vůbec nic a pro mne se stává určitě jedním z nejlepších počinů, které jsem měl možnost letos slyšet. Najdete zde opravdu vše…vše co souvisí z temným druhem metalu. Blackové sypačky, gotické zpěvy, operní soprány…Hudba v podání bratislavských hochů je proměnlivá jako voda v Dunaji. Neustále se mění, hýbe se a proto posluchač musí být neustále ve střehu, aby mu neunikla nějaká překrásná melodie.

Dalším sympatickým prvkem v tvorbě ETHEREAL PANDEMONIUM je používání rodného jazyka, který se nebojí zasazovat do Angličtiny. Aby tohoto nebylo málo tak také můžeme v jedné skladbičce zaslechnout dokonce i Francouštinu. Tím vzniká velice zajímavá tematická koláž, kterou kapele opravdu věřím. Těží ze slovanské historie, která je podána téměř dokonalým filozofickým způsobem ( skladba „Wisdom“), ale hlavně není předurčována, nýbrž vyzdvihována. CD bych přelepil upoutávkou „nejinteligentnější stupeň rouhání“. Když tak při psaní této recenze stále poslouchám celý komplet, nevím kterou stěžejní skladbu bych nějakým způsobem vyzdvihl. Všechny jsou bez debat skvělé a neobyčejně mne baví. Ale přece jen! „Vidavdan 1999 “ ze slovenskou lyrikou a zpěvným refrénem musí uhranout snad každého řádného posluchače podobných žánrů. Brilantním nářezem je potom osmá v pořadí „Kaos Al-knemy „,jejichž rify drtí vše nemilosrdným způsobem, přitom za vrstvami kytar je slyšet něco jako svítaní do krásných zítřků…

Tečku za na kolena vynikajícím dílem dokončuje pohádková „Perinbaba Theme“ ,jejíž kouzelná moc je zkrátka nepřekonatelná. Kdyby takovouto desku vydala nějaké „západní“ kapela, reklamy od vydavatelských firem nás budou bezhlavě bombardovat…Ne, to není zášť vůči západním sousedům, jen velká pochvala pro soubor, před kterým jsem získal opravdový respekt. Ó, povstaň Fénix slovanský a leť/naše duše zúfajú zas teba uvidieť/a duby tisíc ročné preber nám zas/nech Perún vzkriesi náš čas… Všem doporučuji tento materiál…nemá chybu…!!!

[yt-black]8f_jn8dhw3s&feature=related[/yt-black]

ALL

Band contact: vidar@post.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *