ETERITUS – Following the Ancient Path (CD-2016, Godz ov War Productions)

Following the Ancient PathTento týden jsem rozjel takový polský speciál, aniž bych to předem plánoval. Katolická mládež asi nebude skákat do výšin, ovšem pravdou je, že se mi do rukou dostalo opravdu velmi povedené album, které se může směle poměřovat s těmi nejvychytanějšími produkty. Alespoň pokud budeme hovořit o ranku deathmetalovám. ETERITUS nejsou přitom nikterak zkušenou partou, vždyť „Following the Ancient Path“ je teprve druhou studiovou zkušeností, která tímto navazuje na premiérové EP „Tales of Death“ z roku 2014.

Když to vezmu hezky pěkně od střechy, musím konstatovat, že si ETERITUS dali záležet už na samotném obalu, který vypadá skutečně velkolepě a reprezentativně. Když se poté zadíváte na logo kapely, povšimněte si zejména písmenka „E“, jež věrně „kopíruje“ „Éčko“ od nedostižných fotrů ENTOMBED, čímž není pochyb o tom, že právě tito Švédové jsou pro ETERITUS tou nejdůležitější inspirací. K nim bych pak ještě připočetl melodičnost z dílny AT THE GATES.Eteritus Tím máme obrázek ETERITUS prakticky kompletně ztvárněn. I přes nepřeslechnutelné vlivy a směle zpracované pasáže, které lze označit slovem „tributující“, se však Poláci vymezují vůči klasice především moderním zvukovým vyzněním a úctyhodnou kompoziční proveditelností. Teď už je jen otázkou, jestli dokáží milovníky tohoto žánru přesvědčit, aby na chvilku odložili do ústraní produkty těch slavných a pokusili se poslechnout také členy nastupující generace. Že má nahrávka opravdu velmi zdařilý zvuk, tak to už jsem v předchozích odstavcích tak trochu naznačil. Nicméně u tohoto artiklu bych se přece jen ještě jednou zastavil, především tedy u toho, kterak se Polákům podařilo dostat z kytar maximální možnou „severskost“, o které jsem si ještě nedávno myslel, že je prakticky nepřenosná. 🙂

Ale Polsko je už zdá se sever! Teď už se jen naskýtá otázka, jestli se pánové za tímhle vyzněním vysloveně drali, anebo z nich tohle všechno vypadlo zcela přirozeně. Dá se říci, že o něčem podobném jsem uvažoval i v případě kapely IN TWILIGHT´S EMBRACE, dalších neméně schopných Poláků, jejichž muzicírováni je unášeno na obdobné bárce. Ovšem zpět k ETERITUS. CD sice neobsahuje vysloveně hitovou skladbu, ovšem i tak má osmička položek (vstupní intro nepočítám) co nabídnout. Vzorec? Překotná a rychlá tempa, výrazné sypačky bicích, úsečná crustová říznost, old schoolové pojetí death metalu a v neposlední řadě široká paleta kytarových melodií. Celkově tedy dost (DOST) dobré, byť bez překvápka – to bylo úmyslně zavřeno do sklepa na sedm petlic.

„Following the Ancient Path“ je album, kterému se v podstatě nedá vůbec nic vytknout. Kvartet Poláků roztočil mimořádně kvalitní ruletu, které se je fajn se zúčastnit.

ALL

http://eteritus.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *