ESSENCE OF EXISTENCE

…ROMANTICKÉ NIČENÍ DUŠE…

esenceHoja N’ght, poslal jsi mi výborné promo „Of Bloody Tears“. Na jakém základě jste těchto šest skladeb vybírali?
Kompromisem. Tyto skladby asi nejlépe vystihují celkovou atmosféru Tome I: „Of Bloody Tears“. Jsou tam zastoupené všechny typy písní, které jsou na plném CD.

Hrajete vůbec live, vůbec o vás nikde nečtu na letákách a i v UG tisku pouze zmínky. Jak u vás vypadá promotion?
Chabě, celkem jsme hráli osm koncertů za čtyři poslední roky, z toho od října 2000 polovinu z nich. Stále něco někde posíláme – proma, rozhovory atd. Snažíme se, ale evidentně to nestačí. Doufám, že tento rok se nám podaří více koncertů.

To, co jsem měl možnost slyšet, bych zařadil někam na pomezí melodického blacku, sand i doom metal v pomalejších chvílích cítím, co ty na to?
Snažíme se ve skladbách spojovat prvky více (i nemetalových žánrů), což se nám podle mne na „Of Bloody Tears“ i podařilo. Black a doom samozřejmě zabírá podstatnou část, ale jsem přesvědčen, že deathu je tam víc než doomu.

Materiál „Of Bloody Tears“ se mi zdá rozmanitý, ale dosti chaotický. Klídek, pak zase rychlá jízda… nechtělo by to usměrnit tak či tak?
Tato chaotičnost je způsobena několika rozličnými faktory. Podle Technology je to tím, že jsme všichni schizofrenici. Podle mne to umělecky odráží chaotičnost vesmíru a bytí (existence) vůbec.

Které kapely vás ovlivnily ve vaší tvorbě a jak vůbec vznikl nápad dát dohromady ESSENCE OF EXISTENCE?
Někde na gymplu jsme se s Astralem rozhodli založit techno-metal cyberpunkovou kapelu HIV POSITIVES (to bylo někdy v roce 1993) a od teď jsme se vyvíjeli… Od čistě computerové hudby jsme přešli vcelku dlouhou cestu a mě nejvíc mrzí kvanta zapomenutých „šuplíkových“ skladeb. Některé z nich byly dost na hovno, ale některý měly fakt kvalitní riffy. Ovlivnilo nás hodně kapel a jmenovat jen pár by to celé nevystihlo. Každý ale poslouchá trochu něco jiného.

Tuším, že máte už vícero demosnímků a i regulérní CD. Pověz něco více o nahrávkách…
Vydali jsme v podstatě jen jedno CD Tome I: „Of Bloody Tears“ a z toho byl dodatečně vytvořený i ten promo výběr, který se ti dostal do rukou. Tome I odráží naši tvorbu od skoro úplných začátků až po příchod do studia. Jsme rádi, že jsme to nahráli. Samozřejmě teď s odstupem času by jsme pár věcí udělali jinak, ale celkově vládne i teď spokojenost s touto nahrávkou.

To CD jste si vydali sami nebo vyšlo pod nějakým labelem?
Vydali jsme si ho sami a potom jsme ho posílali různým labelům. Odpovědi byly asi takové, že: „dobré je to dobré, až nahrajete něco dalšího, tak to pošlete a uvidíme..“ Tak se podle této rady zařídíme. Nahrajeme další CD Tome II: „Ephemeris Sun“ a uvidíme, hehe. Mimochodem, chceme ho nahrát ještě tento rok. Uvidíme, jak na tom budeme s časem.

„Of Bloody Tears“ se nahrávalo v ne příliš známém studiu ASI. Jak se vám nahrávalo a máte zkušenosti také s jinými studii?
Studio ASI, kde jsme nahrávali patří Astralovu strýčku. Užili jsme si strašně moc srandy. Chlapík se parádně vyzná. Je sice víc do jazzu a dělá snad i nějaké muzikály, ale právě toto nám pomohlo. Hlavně při vokálech. Astral to zmixoval a zmastroval v pohodě, přestože to dělal poprvé v životě. Příště to bude jistě lepší. Teď si zařizujeme takové malé Essence studio u mne v pivnici.

essenceii1Poslal jsi mi, v domnění mé chytrosti texty v angličtině, což je pro mě smůla. Tak se ptám na vaši lyriku, jak vznikají texty i samotná hudba, kde čerpáte tvůrčí potenciál?
Hudbu komponuje Astral a Technology. Astral více blackově, Technology více deathově. Potom se na zkouškách každá skladba, skoro každý riff prochází procesem změn a aranží, přidáváním nových nápadů, uprav, melodií atd. Na Tome II by se měla objevit také jedna instrumentální kompozice od Fear. Co se týká textů na Tome I napsal většinu textů Astral. Byly epicko-romantické, o utrpení, temné lásce, smutku a temné stránce lidské existence. Texty na Tome II jsem napsal všechny já vcelku zajímavou metodou. Technology mi napsal názvy skladeb a já jsem k názvům udělal texty, oproti textům na Tome I jsou více lyrické. Jinak texty v svazcích jsou volně propojené konceptem. Jsou na sobě závislé a koncept jim přidává další rozměr – ukáže jeden z možných způsobů jejich spojení. Celkově se texty nesou v duchu romantického duše ničícího mučení.

Co takhle dělají členové ESSENCE OF EXISTENCE, pokud se nevěnují kapele?
Bohužel, všichni studujeme. Technology informatiku, Astral mechatroniku, Fear němčinu, van der Nesh geografii a já business administration a kvůli těmto odporným povinnostem máme málo času na ESSENCE OF EXISTENCE a i proto máme takm álo koncertů a Tome II kvůli tomu ještě není venku.

Jak moc pomáhá e-mail, dobrá věc ne?
Tuto technickou vymožennost používám už pěkných pár let a beru ji už jako samozřejmost. Tvoje otázka mne přinutila trochu se nad tím zamyslet a neumím si představit komunikaci bez e-mailu (moji spolužáci jsou totiž rozlezlí po celém světě a tak e-mail a chat je tím nejlepším prostředkem pro komunikaci).

Chystáte druhé CD, kdy by vaši fanouškové mohli, jednáte s nějakými vydavateli?
Tome II „Ephemeris Sun“ nahrajeme právě u mě v pivnici nejdříve jako demo pro vlastní potřebu. Věci, s kterými nebudeme spokojeni nahrajeme opět v ASI. Téměř na 100 % tam budeme nahrávat vokály. Celé to zmixujeme a zmastrujeme opět jako Tome I, doma.

Jste z Trenčína, z města, odkud jsou známější DEPRESY. Jak se ti jejich hudba líbí? Spolupracujete vzájemně?
Na DEPRESY je v pohodě především to, že se neustále vyvíjejí. Spolupráce už nějaká byla (Astral překládal Dirtove slovenské epopeje na „Sighting“ do angličtiny) a nějaká se připravuje. Jaká? To si zatím nechám pro sebe.

Díky N’ght-e za odpovědi, ať se vám daří dostat do většího povědomí…
Díky i tobě za prostor !

Martin

Band contact: Matěj Sova, Moyzesova 3, 911 01 Trenčín, Slovensko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *