ENTOMBED-Serpent Saints-The Ten Amendments (CD-2007, Threeman Recordings / Plastic Head)

Rock’n roll může mít mnoho podob, ovšem pouze jedna jediná je ta nejšílenější! Pokud bych měl být upřímný, byli to právě ENTOMBED, kteří mě ve svých hudebních počátcích příliš neoslovovali. Přece jen jsem dával přednost jiným death metalovým legendám, inu vše je otázka vkusu. ENTOMBED však naštěstí nezakrněli a od death metalu se vzdálili vskutku ukázkovým způsobem. Asi největší kotrmelec přineslo album„To Ride, Shoot Straight And Speak The Truth“, na kterém se kapela definitivně přiklonila k totálním death’n rollu. Také zástupy fanoušku značně znejistěly a nic tomu nepřidala ani negativní kritika recenzentů, kteří často hovořili o trendovosti a zaprodání se stylu. V té době však ještě nikdo nemohl vědět, jaké „trendy“ poletí za deset. ENTOMBED totiž během té doby dokázali ovlivnit spoustu dalších kapel a navíc dokázali přesvědčit fanoušky o jejich pravosti a naprosté zaujatosti pro svou hudební věc. Také novinka „Serpent Saints“ je ukuchtěna z podobného těsta jako tomu bylo v minulosti, zároveň se však nebrání jít ve svém hudebním pojetí přece jen o něco dál. Především zvuková kvalita nahrávky je naprosto excelentní, a tak poslech všech skladeb je z tohoto úhlu pohledu naprostým požitkem. Deska zkrátka hraje a jasně ukazuje, že švédští veteráni ještě nehodlají odejít jen tak na odpočinek. Na albu mě však mile překvapila ještě jedna věc.

Zatím co na starších albech to ENTOMBED „řezali“ hlava nehlava, na novince se snaží v rámci stylu, vytvářet plnohodnotné a nápadité tracky, které skýtají nejedno překvapení. Např. jsou to ženské nápěvy, hororová intra (alespoň na mě tak působí) a nebo dokonce trash metalové postupy, za které byste čekali spíše z dílny KREATOR. ENTOMBED tak jasně deklarovali, že i staré kořeny je potřeba občas zalít.Naopak dětinské punkovky ala „When In Sodom“ mi přijdou jako levné palivo do kamen a vcelku nechápu, proč se staří pardálové sklánějí k posluchačům takovýmto způsobem. Pokud bych si tedy měl vybrat z těch nejlepších skladeb, volil bych přece jen úvodní death’n rollové vypalovačky, okořeněné kytarovou melodikou. Splašenost made in THE EXPLOTED mi u ENTOMBED zkrátka příliš nevoní. Rozuzlení? Nechci být špatným prorokem, ale mám dojem, že novinka příliš nových posluchačů nepřitáhne.

Naopak staří fanoušci (typuji všechny metal fans kolem třiceti let) si na novince smlsnou. Nedá se jim prakticky nic vytknout a tím se také chci vyhnout otázce typu: má vůbec tahle hudba v dnešní konkurenci šanci na úspěch? Lemmy z MOTORHEÄD by určitě odpověděl, že kvalitní rock’n roll si vždycky cestu najde. Proto i já se pokusím věřit, že tohle všechno ještě nějakou cenu má. Každopádně ENTOMBED už nejsou takovou „bombou“ jako tomu bývalo před lety. Tohle se však týká devadesáti procent kapel. Hold ten čas….každopádně – dobrá deska! Pro velké a věrné příznivce – velmi kvalitní!

ALL

http://www.entombed.org/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *