ENSIFERUM – Dragonheads (CD/EP-2006, Spinefarm Records)

DragonheadsFinští válečníci ENSIFERUM, slaví v letošním roce své desáté výročí, a proto se rozhodli, že svým věrným posluchačům připraví nějaký ten bonus navíc a vyplní tak čekací dobu před dalším řádným útokem. Mini-CD „Dragonheads“, parametry jakéhosi „dárkové koše“, rozhodně splňuje a dokonce bych si dovolil tvrdit, že kvalitativně své dva řadové předchůdce ještě o nějaký stupínek překonává. Když jsem poprvé poslouchal předešlé album „Iron“, pomyslel jsem si něco o menší stagnaci a lehce předvídatelných postupech. Skladby byly sice řádně melodické a chytlavé, ovšem chyběla jim patřičná vnitřní síla a ani bohaté folkové elementy, nezměnily nic na tom, že se ENSIFERUM začali řítit do propasti stejně rychle jako jejich krajané CHILDREN OF BODOM. Tvůrčí krize a neustálé omílání omšelých motivů, to je cesta do pekla a právě na tomto EP se ENSIFERUM snaží z těchto nemilosrdných bažin zapomnění vydrápat. A jak se jim to daří? Dovolil bych si tvrdit, že velice důstojně. Pokud byly starší kousky v některých případech až nemístně vtíravé, nové skladby zavání přece jen poněkud trvalejším parfémem, a to především proto, že se seveřané rozhodli vytvořit něco, co bylo zatím jejich diskografii cizí.

Titulní skladba sice nikterak nevybočuje z řady „folkově maidenovských“ songů, ovšem hned další „Warrior´s Quest“, bude pro leckoho překvapením.Ester Segarra Oprášená rozjímavá balada z druhého dema totiž jasně naznačuje, že členové souboru nejsou odkojeni pouze klasickými metalovými partami, ale také doom metalovými stálicemi, kterým se ve Finsku stále poměrně dobře daří. Po krátkém akustickém intermezzu „Kaleva Melody“, přichází na řadu opravdu skvostná viking metalová kompozice „White Storm“, podpořená majestátní klávesovou litanií. Zvuk kytar je naopak namířen spíše do black metalových luhů a hájů, přičemž v některých pasážích jsem zaslechl něco málo ze starých DIMMU BORGIR. Nicméně právě tato skladba patří zákonitě úplně k tomu nejlepšímu, co je na tomto kotoučku ke slyšení, a to především díky překrásnému vikingskému odkazu, který tuto kompozici doslova objal a nadýchal. Rovněž následující předělávka od AMORPHIS, skladba „Into Hiding“, rozhodně nedopadla špatně. ENSIFERUM ji pravda pojali po svém, ovšem je to rozhodně lepší, než se úzce držet originálu, jako to třeba bylo v případě metallicovské „Battery“, kterou posluchači najdou na singlu ke skladbě „Tale Of Revenge“ (není však vůbec o co stát). Pokud jsem v úvodu recenze uváděl několik příkladů, týkající se pestrosti a barevnosti CD, tak vězte, že ani samotný závěr není nikterak nudný ani upachtěný, jak je tomu třeba u některých „ensiferovských“ řadovek. Finská folk metalová lidovka, nazvaná „Finnish Medley: Karjalan Kunnailla/Myrskyluodon Maija/Metsämiehen Laulu“, vítá posluchače v náručí tamního folklóru a jsem si jist, že kdybych uměl finsky, tak si závěrečný chorál odzpívávám společně s kapelou, a to při každém poslechu.

ENSIFERUM mě tak poprvé dostatečně přesvědčili o svých kvalitách. Chci věřit tomu, že i další dlouhohrající (to je dost blbé slovo) album, bude plnohodnotným nástupcem tohoto vydařeného EP, které mě v několika stěžejních bodech, vskutku překvapilo. Inu, ve Finsku můžete buď snít, pít, a nebo poslouchat muziku. Pokud ale Skandinávci kombinují všechno dohromady, máme tu velký předpoklad, že z jejich hudebního snažení, vzejde něco opravdu zajímavého. „Dragonheads“ je tedy prvním oslavným dárkem k desetiletému výročí. S tím souvisí také info o právě vycházejícím DVD, kde se nachází jednadvacet koncertních skladeb a jmenuje se ”10th Anniversary Live”.Vzhůru do boje!

ALL

http://www.ensiferum.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *