ENJOY–Komplet (2CD-R)

Tahle recenze je ve svém obsahu hodně specifická. Je tomu už hezkých jedenáct (možná dvanáct) let co jsme na recenzi do tehdy tištěného R.U.M. zinu obdrželi nahrávku kapely ENJOY-Temná země. Pokud si dobře pamatuji, tehdy mi ji přinesl kolega Marek s tím, že by se mi to mohlo líbit. Co bylo dál? Recenzi jsem napsal a byť jsem ENJOY stále vedl v patrnost, nikdy více jsem se s jejich tvorbou nesetkal. Výjimkou budiž jeden mini-festival, který se konal kdesi v Praze a já jsem se na něm ocitl obrovskou náhodou. Totéž se však dalo tvrdit i o ENJOY.

Když za nějakou dobu přešel R.U.M. zine na web, sebral jsem z tištěných čísel všechen obsah a zaevidoval ho i do digitální podoby (nejprve tomu tak bylo na kompilačním CD, kde se kromě všech tištěných čísel objevily skladby od rozličných kapel). Posléze se obsah dostal i na net a právě tady další kontakt s ENJOY pokračuje! Po dlouhých letech mě totiž kontaktoval Petr Včelička, původní člen skupiny, který se přiznal, že o naší recenzi vůbec nevěděl a přečetl si ji až nedávno. Naše vzájemná mailová komunikace pak vyústila v poskytnutí 2CD kompletu na němž je zaznamenána podstatná hudební dráha ENJOY.Pokud jste se s touto formací nikdy nesetkali, vězte, že tito Pražáci ve své tvorbě čerpali z kořenů původního gothic rocku, do kterého vpravdě „neúmyslně“ etablovali metalové prvky a světu tak ukázali, jakouže hudební porcičku mají rádi. Nebylo proto divu, že jsme jejich demo „Temná země“ označili jako metalovejší průvan XIII.STOLETÍM…. I když materiál skýtal určité rezervy, dal se z hudby ENJOY rozpoznat určitý stupeň nadšení, přičemž některé skladby by se dost možná neztratily ani dnes (kdyby dostaly modernější kabátek).

A co všechno se dá na výběrovém 2CD nalézt? Začnu odzadu. V pořadí druhý disk nenabízí klasické hudební stopy, ale košaté historické ohlédnutí v podobě rozhovorů, fotek, textů recenzí, mp3 atd. Dovolím si tvrdit, že sběratelé raritek či dokonce pamětníci ENJOY by mohli při prohlížení prožít nejednu sentimentální chvilku. Je však třeba brát v potaz skutečnost, že tento komplet je ve své podstatě sbírka tak trochu pro vlastní účely, není nikde distribuována a tomu odpovídá i grafická kvalita (absence profi obalu).

Nicméně hudební složku si kluci alespoň trošičku zredukovali (především zvukově) a s lehkou dávkou nostalgie nasměrovali posluchače do dob úplných začátků, následně pak do levelu tzv. zrání. Z dema „Temná země“ (1999) mají zastoupení skladby jako „Soumrak“ (jedna ze zásadních), gothic punková „Dračí náruč“ a pochopitelně nechybí ani titulka „Temná země“. V roce 2001 zrealizovali ENJOY demo s názvem „Ztracený svět“ a právě z něho jsou zde zastoupeny další tři skladby, jmenovitě to jsou „Ztracený svět“, „Prokletí“ a „Volání noci“. I když je z nich cítit neochvějný duch XIII.STOLETÍ, musím konstatovat, že se ENJOY opět o nějaký ten krok posunuli vpřed. Možná by se mnohým posluchačům mohla zdát klišovitá textová stránka, možná, že tomu tak skutečně je, nicméně pokud kapela přesvědčí ucho posluchačovo dávkou upřímnosti, nemůže být lepšího argumentu. Aby však bylo úplnosti učiněno zadost, musím doplnit ještě další výčet skladeb. Ze starodávného dema „Zpátky v bahně“ zde najdete kousek „Krvavý měsíc“, naopak píseň „Vzpomínky“ pochází z kompilačky „Fajn Rock Music“. Na úplný závěr byl ještě přidán live bonus v podobě kultovní „Fantasmagoriany“…

Těžko říci, kterak by dráha ENJOY pokračovala, kdyby nebyla záhy utnuta. Je ovšem škoda, že kapela nedisponuje žádným hudebním profilem či dokonce svými stránkami. Ono totiž není radno pamětníky podceňovat. A že by tuzemská scéna byla nabitá gothic rockovými kapelami k prasknutí… to se skutečně říci nedá. Již teď se však můžete těšit na posmrtný rozhovor!

ALL

pvcelicka@seznam.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *