ENJOY

Kapela ENJOY sice už dávno ukončila svou činnost, ale i přesto jsem se rozhodl pro tento rozhovor. Tahle kapela totiž v minulosti vyprodukovala několik pozoruhodných skladeb, které měly hodně blízko ke gothic-rocku (punku), přičemž poslední tažení atakovalo dokonce břehy metalové. Z toho všeho mohlo jednou vzniknout něco velkého, jenže…jak už to někdy bývá, ne všechny kapely dosáhnou onoho pomyslného vrcholu. ENJOY se postupem času úplně vytratili ze scény a posléze svou činnost definitivně ukončili, i když slovo definitivně není úplně přesné. Třeba se ENJOY ještě někdy vrátí, ostatně Petr Včelička to úplně razantně nevyvrátil…

Na úvod bych byl rád, kdybys zavzpomínal na úplné začátky kapely ENJOY. S jakým cílem jste ji vlastně zakládali?
Tak já tehdy nastoupil v roce 1996 do ENOLA JOY odkud mi hodil nabídku bubeník Olda Halamíček, kterého jsem sice od vidění znal z nočních autobusů, ale seznámila nás až moje kamarádka a tehdejší zpěvačka Petra Kupcová. Ovšem při mém příchodu již byly kapely se stejným názvem dvě. Ta naše, kterou si jakožto autor názvu ponechal Halamíček a zbytek původní sestavy s Kupcovou. Ale netrvalo až tak dlouho a díky shodě různých okolností se z té naší zrodila kapela ENJOY. Bylo by to ale na mnohem delší výklad a dodnes na okolnosti kolem rozdělení nerad vzpomínám… A cíl byl jasný – hrát.

Vzpomeň na nějakou úsměvnou historku, která se váže k vašim začátkům. Vzpomněl by sis třeba na váš úplně první koncert?
Nic moc úsměvného kromě mé hry na kytaru si nevybavuju, snad jen nástup druhého kytaristy Honzy Veselého měl jakýsi humornější nádech. On s kapelou NÁKAZA zkoušel ve stejné veřejné zkušebně jako my, nicméně jsme o sobě navzájem nevěděli. NÁKAZA skončila, on si odstěhoval aparát, ale několik dní na to se čirou náhodou hlásil na inzerát zrovna k nám, takže se zase pracně stěhoval zpátky… Jinak na první koncert si samozřejmě pamatuji. V rámci ENOLA JOY to bylo v klubu Újezd, s ENJOY pak ve Mlejně. Obojí samozřejmě horor.

Bylo vaším cílem se držet spíše v undergroundu, a nebo jste měli mnohem smělejší cíle?
Těžko říct. Já to bral jako underground a žádné velecíle jsem neměl a stačilo mi sem a tam hrát koncerty a nebo nahrávat nové písně ve studiu. Někteří členové ale zřejmě mysleli na profi kariéru a vyprodané Lucerny, což také zpravidla časem končilo jejich odchodem jinam.

Jak se vlastně vyvíjela vaše hudební cesta? I když jsem první demo „Zpátky v bahně“ nikdy neslyšel, soudím, že jste se pomalu začali metalu vymykat a začali jste skládat poněkud odlišnější hudbu…
„Zpátky v bahně“ je demonahrávka ještě z časů ENOLA JOY a tam šlo zejména o punk. Bylo to hlavně o živelnosti. Nicméně například skladba „Krvavý měsíc“ už naznačila trochu jiné směřování.

Kazeta „Temná země“ sklidila v hudebních kruzích asi největší úspěch, hodně se také psalo o tom, že jste takovou metalovou alternativou XIII.STOLETÍ. Co o tom soudíš? Byli jste v té době jihlavskou legendou skutečně tolik ovlivněni?
Určitě tam ovlivnění bylo, to je neoddiskutovatelné. Pro mě osobně byla „Třináctka“ zjevením na hudebním poli. V té době jsem měl naši hudební scénu poměrně dost pod palcem, v letech 94-95 jsem stíhal téměř stovku koncertů ročně, v drtivé většině šlo o české klubové kapely, takže jsem celkem dobře znal co zrovna kdo hraje. XIII. STOLETÍ najednou bylo jiné a to se mi líbilo. Lidi v kapele na to měli podobný názor, takže bylo tak nějak trochu logické, že zkusíme podobnou cestu, aniž bychom se ale snažili držet původních gotických ikon typu THE SISTERS OF MERCY a podobně.

Petr Štěpán nikdy neskrýval, že metal jako takový nemá rád, dodnes tvrdí, že se metalové kapely nikdy nemůžou přiblížit termínu „gothic“. Jaký je tvůj názor?
No co na to říct…. Z názorů Petra Štěpána je celkem patrné, že pod termínem gothic rock vnímá zřejmě jen vlastní tvorbu, alespoň co se tedy týče domácí scény. To bychom se dostali k tomu, jak přesně definovat gothic rock, jak punk a jak metal… Hranice dnes v podstatě neexistují, vše se prolíná a těžko stanovit co do škatulky patří a co ne. A myslím, že ani není potřeba to oddělovat, záleží na každém, jak to sám vnímá a co se mu líbí.

Hráli jste vlastně někdy se XIII.STOLETÍM?
V době kdy jsme začali koncertovat, tak „Třináctka“ už nechtěla s nikým jiným hrát, takže nehráli, byť jsme v té době měli páky na to, aby se to za normálních okolností uskutečnilo. Jinak Petrovi jsme jednou na koncertě předali naší demokazetu „Temná země“. Po nějaké době nám skutečně poslal dopis, že se mu nahrávka poměrně líbí, že by si představoval větší podíl kláves a že nás případně doporučí pokud někde budou shánět kapely na festivaly…

Když jsem si vaše skladby po letech pustil, zjistil jsem, že některé jsou skoro až gothic punkové, zatímco některé mají co dočinění s dnes tolik populárním gothic metalem. Dokážeš odhadnout, kudy by se vaše hudební cesta vyvíjela, kdyby nedošlo k rozpadu?
No to jsme zase u toho škatulkování. Já tvrdím, že to vždy byl a měl být gotikou načichlý punk s metalovým zvukem, který se bohužel ale ve studiu nikdy moc nepodařilo vytvořit… Odhadovat další vývoj není tak jednoduché, ale mám za to, že bychom pokračovali v nastolené cestě. Jakožto autor hudby jsem mínil ještě o něco víc zdůraznit podíl kláves, až skoro k určité orchestrálnosti. Na to jsem ale bohužel nikdy neměl vhodné lidi, respektive spolupráce s nimi skončila příliš brzy. V současnosti bych ale asi naopak trochu přitvrdil, ačkoli kláves bych se rozhodně předem nezříkal.

Ještě v roce 2001 jste vydali demo „Ztracený svět“. Co si takhle pamatuji, tak jsem o něm vůbec nikde nečetl. Na propagaci jste rezignovali?
Faktem je, že oproti „Temné zemi“ se „Ztracenému světu“ nedostalo tolik propagace, ale to bylo dáno zejména tím, že se kapela krátce po natočení nahrávky začala hroutit. Vznikaly určité třenice, nebylo ani zcela jasné v jakém složení budeme vůbec dál pokračovat, takže to prostě bohužel okolo CD trochu vyšumělo.

Naskýtá se otázka, kterou zkrátka nemohu vynechat. Proč jste se vlastně rozpadli? Vím, že jste se pak ještě několikrát sešli, ale…
To s tím úzce souvisí, po všech těch tahanicích najednou chyběla síla a chuť pokračovat dál. Zkoušeli jsme to i za cenu radikálního řezu v sestavě, ale ve výsledku jsme tím mnoho nezískali, spíše naopak. Koncertem ve Futuru na akci Gothic Night v roce 2002 to v podstatě skončilo. A o rok později po delší době nečinnosti, kdy jsme již jen hodlali koncertně pokřtít 2CD Komplet, jsme ještě onen večer nakonec vůbec nevystoupili, neb nám to ze strany hlavní kapely nebylo umožněno. Nebudu raději jmenovat. Jednalo se o neschopnost určitého člověka, který tvrdil, že je vše domluveno, ale nebylo… To byla úplná tečka za hlavní etapou. Pak jsme ještě s původním bubeníkem ENJOY Sváťou Šuterou zkoušeli kapelu obnovit, sehnali jsme lidi a s hostujícím Honzou Dvořákem z kapely JO-ANN za mikrofonem jsme v letech 2004-2005 odehráli asi tři koncerty a natočili základy pro nové CD, které ale zatím stále nebylo dokončeno a kdoví jestli vůbec někdy bude. Každopádně jsem náš poslední koncert z února 2005 zpracoval na DVD, kde je i několik skladeb, které pochází z onoho připravovaného CD…

Vzpomeneš si na nějakou kapelu, se kterou jste se často střetávali na jednom pódiu?
Vyloženě pravidelné hraní s určitou kapelou jsme neměli, ale víckrát jsme se potkali třeba se SCIENCE FICTION.

Existuje ještě reálná myšlenka, že by se ENJOY znovu vrátili na scénu? Co by se všechno muselo stát, aby k tomu skutečně došlo?
Stát se určitě může všechno, ale moc už tomu nevěřím. A nějaké normální fungování vylučuji takřka zcela. Spíše by se maximálně jednalo o jednorázové hraní, dát si někde koncertík a zavzpomínat. Hlavní problém je, že z kapely zbylo de facto jen torzo, museli bychom sehnat několik lidí a to není jednoduché. A vůbec největší problém je post zpěváka. Prostě nejsou lidi… Ale stále mám v hlavě sen natočit alespoň jednu cover verzi jedné známé letité písně, ovšem na to bych potřeboval asi raději zpěvačku než zpěváka. Nicméně do stylu ENJOY by ona skladba zapadla nádherně.

I kapely dávno rozpadlé mohou mít své profily. Proč tohle neplatí v případě ENJOY?
Ani nevím, nepřišlo mi příliš důležité mít profil, když kapela nefunguje… Ale když to říkáš, třeba něco vyrobím, pokud mě osvítí duch svatý.

Kromě ENJOY jsi údajně působil ještě v jiných kapelách. Mohl bys je v krátkosti představit?
Tak něco ještě bylo. Pokud nebudu počítat jednorázové sranda projekty LOS KOTLÍKOS a P.T.O. (Půjčovna Tělesných Otvorů), tak musím zmínit můj úplně první projekt PRAGUE, který jsme léta provozovali se spolužákem a potom tu a tam jsem v něm realizoval skladby, které se pro ENJOY z nejrůznějších důvodů nehodily. Dále to byla uvedená NÁKAZA. Jak jsem už prozradil výše, byla to kapela našeho kytaristy a jeho spolužáků ze střední a tak jsem si s nimi zahrál dva vzpomínkové koncerty. Pak jsem jeden čas působil v kapele WHERE?, což tenkrát byl takový mix gothic rocku a metalu. Z nich se mimochodem po mém odchodu stal dnes poměrně populární CHECKPOINT a na závěr ještě určitě zmíním legendární GLOOM, kde působí Honza Veselý teď. Napsal jsem pro ně některé texty a v jednom případě i hudbu, účastnil jsem se nahrávání ve studiu a považuji je za výborné kamarády. Jak jednou prohodil bubeník Franta Vadlejch, jsem prý nehrající kapitán… 🙂

Jak moc se od rozpadu ENJOY změnil tvůj hudební vkus? Mohl bys prozradit své současné favority?
Moc se nezměnil, pouze jsem dávno vzdal hledání co největší tvrdosti, rychlosti a brutality, trochu jsem ubral a užívám si spíše energickou hudbu, která prostě šlape a zároveň jsou tam silné melodie. Pro příklad uvedu RAINTIME, MERCENARY nebo DARKSEED, z našich luhů a hájů se mi v poslední době dost líbí nová CD skupin INSANIA a DYMYTRY.

Sleduješ stále dění na tuzemské metal/rockové scéně?
No oproti minulosti bohužel již jen velice okrajově…

Ok, díky moc za posmrtný rozhovor !

ALL


One thought on “ENJOY”

  1. moc hezky clanek, na ktery jsem nahodou narazil pri poslechu dvojcd Enjoy Vyber. celkem mne i mrzi ze uz kluci nepokracujou. meli naslapnuto a bylo to fajn, jen doufam, ze jsem nejak osobne neprilozil ruku k jejich rozpadu, ackoli nejen jejich posledni koncert byla moje akce. nyni take citim vyznamne mezery v tehdejsi dramaturgii mych minifestivalu. dneska bych to asi delal jinak, ale taky to nebylo spatny na druhou stranu.. tezko rict-treba nekdy nekde… a lidi ENJOY YOUR DAYS.. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *