EMBRIONAL – Absolutely Anti-Human Behaviors (CD-2012, Old Temple)

Skrytý poklad v tolik smrdutém a nezáživném deathmetalovém chlívku? S křídly obyčejnosti a rychlostí šípu přesně do černého! Debutové album od polských EMBRIONAL je mordou do ksichtu, ale pojďme hezky popořádku. Kapela vznikla v roce 2006 a zprvu se jmenovala EMBRIONAL NECROPHILISM, ovšem v průběhu doby došlo na zkrácení názvu a také vylepšení antihumánní image. Za šest let pak talentovaní Poláci natočili dvě dema plus jedno splitko a až teprve v minulém roce došlo na realizaci tohoto brutálního dílka. Zdá se, že kapela s přípravou desky nijak nekvaltovala a podle toho také vypadá výsledek! Možná, že cesta EMBRIONAL by mohla posloužit ostatním kapelám jako návod k nevyčerpání sebe sama.

Song „Possessed By Evil“ představuje na úvod solidní deathmetalový rozjezd, solidní, leč nikterak výjimečný a takřka totéž se dá říci o následující „Disgraceful Enslavement“ projevující se jako rouhavý death metal dryják, u kterého bych mohl pochválit prakticky pouze temnou atmosférou plnou zla. Jenže od položky třetí, tj. titulní skladby, odstartovávají EMBRIONAL kadenci technických fines a úderných riffů, jež jsou doslova stříškou zlověstnému recitátu (ano, opravdu se nejedná o klasický zpěv, ale do hudby EMBRIONAL tenhle druh hlasu sedí dokonale). Zajímavé také je, že se kapela nevyžívá v dlouhosáhlých kompozicích, ale sází výhradně na kratší tracky, do kterých tse nemohlo dostat ani za nehet vaty.

Jedinou výjimkou, zároveň ale dosti promyšlenou, je zakončení v „ Absolutely Anti-Human Behaviors“. Skladba míří pomalu do svého konci, ovšem rafinovaným přeskokem přechází v instrumentální bonbónek s názvem „Necropolis“. Následující „The Last Step Into Nothingness“ symbolizuje jakýsi druhý začátek, parádní, fungující a masakriózně přitažlivý.Vskutku nečekejte žádnou zvukovou kamufláž ani niketrak profláklé sypačky, jenž by eventuálně mohly zakrýt nějakou tu záplatu. Tímhle se kapela rozhodně liší od většiny zámořských spolků a snad nepřeženu, když zveřejním, že v jejich přístupu je cítit kus slovanské melodiky, tolik podobné třeba slovenských kapelám, jež v devadesátých letech tvořily silný blok naší společné UG scény.

Přestože ale čerpají EMBRIONAL z odkazu old schoolu, rozhodně se nedá říci, že by nějak vytrvale klečeli v jeho chrámu na kolenou. Album má moderní zvuk a z blasphemické aury je na sto honů cítit soudobá posedlost a zanícenost. Ale pojďme ještě na chvilku k vrcholným momentům, jenž startují odpočinkovou instrumentálkou „Beyond The Abyss“, kterou střídá přímočařejší řezničina „Maniacal Madness“. Ovšem delikatesními pochoutkami jsou přece jen technické songy, jmenovitě „Dismal Sign“ či žánrovou klasikou načichlá „Mankind’s Decline“. No, vypadá to, že v Polsku death metal rozhodně není DEATH, protože vyprodukovat takovouto nahrávku, to už opravdu není jen tak. „ Absolutely Anti-Human Behaviors“ sice není nikterak revoluční dílo, ovšem rozhodně nevaří z podstaty onoho žánru. Jednoduše mohu konstatovat, že deska je vytvořena přesně tak, aby maximálně přesvědčila takové fandy, jež o death metalu čekají trochu víc. Když pominu „vlažnější“ úvod, tak je debut takřka extraligovou záležitostí. Tohle se bude těžko překonávat!

ALL

https://myspace.com/embrional

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *